My Favorite Movies
| Phyllis126221214's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Gone With the Wind (1939, G) |
|
| 2 |
Arsenic and Old Lace (1944, Unrated) |
|
| 3 |
The Philadelphia Story (1940, Unrated) |
|
| 4 |
The Quiet Man (1952, Unrated) |
|
| 5 |
Citizen Kane (1941, PG) |
|
| 6 |
It's a Wonderful Life (1946, Unrated) |
|
| 7 |
A Majority of One (1961, Unrated) |
|
| 8 |
A Patch of Blue (1965, Unrated) |
|
| 9 |
Georgy Girl (1966, Unrated) |
|
| 10 |
The Godfather (1972, R) |
|
| 11 |
Shrek (2001, PG) |
|
| 12 |
The Edge (1997, R) |
|
| 13 |
Days of Wine and Roses (1962, Unrated) |
|
| 14 |
Three Came Home (1950, Unrated) |













