My Favorite Movies


  1. pigolabideskepetalud
  2. prasino

Give list a short description

  pigolabideskepetalud's Rating My Rating
1
The Crow (1994,  R)
2
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
3
Coffee and Cigarettes (2004,  R)
4
Dancer in the Dark (2000,  R)
5
Fight Club (1999,  R)
6
Donnie Darko (2001,  R)
7
Lady Snowblood (Lady Snowblood: Blizzard from the Netherworld) (Shurayukihime) (2005,  R)
8
High Fidelity (2000,  R)
9
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
10
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
11
Sleepy Hollow (1999,  R)
12
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
13
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
14
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
15
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
16
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
17
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
18
Dead Poets Society (1989,  PG)
19
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
20
The Fountain (2006,  PG-13)
21
The Dreamers (2004,  NC-17)
22
Pulp Fiction (1994,  R)
23
Janis et John (Janis and John) (2003,  Unrated)
24
La Vie en Rose (La Mome) (2007,  PG-13)
25
La Science des Rêves (The Science of Sleep) (2006,  R)
26
Stardust (2007,  PG-13)
27
Oldboy (2005,  R)
28
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance) (2005,  R)
29
Hocus Pocus (1993,  PG)
30
Chocolat (2000,  PG-13)
31
Ed Wood (1994,  R)
32
Cirque du Soleil: Journey of Man (2000,  G)
Cirque du Soleil: Journey of Man
to ida se 3D sto verolino :D

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments