My Favorite Movies


  pilhaspalitoalcalina's Rating My Rating
1
Waking Life (2001,  R)
Waking Life
i don't want be like an ant
2
American Beauty (1999,  R)
American Beauty
the perfect way to see what really happens when a normal family close the front door
3
Stranger Than Fiction (2006,  PG-13)
4
O Homem Que Copiava (The Man Who Copied) (2005,  R)
5
Thank You For Smoking (2006,  R)
Thank You For Smoking
i love, hate, understand and respect Nick Naylor
6
O Ano em que Meus Pais Saíram de Férias (The Year My Parents Went on Vacation) (2006,  PG)
O Ano em que Meus Pais Saíram de Férias (The Year My Parents Went on Vacation)
1970: o ano que o Brasil foi tri-campeão
7
Manderlay (2006,  Unrated)
8
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
9
Being John Malkovich (1999,  R)
10
Dogville (2003,  R)
11
Machuca (2004,  Unrated)
Machuca
alende alende, a patria não se vende

-----------------------------------------

alende alende, o povo te compreende
12
Dancer in the Dark (2000,  R)
13
American Splendor (2003,  R)
American Splendor
who is harvey pekar?
14
O Auto da Compadecida (A Dog's Will) (2000,  Unrated)
15
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
16
The Life of David Gale (2003,  R)
17
Vanilla Sky (2001,  R)
18
Corrina, Corrina (1994,  PG)
19
Notes on a Scandal (2006,  R)
Notes on a Scandal
judi dench and cate blanchett
clap clap clap
20
The Dark Knight (2008,  PG-13)
21
Four Days in September (O Que É Isso, Companheiro?) (1997,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments