My Favorite Movies


  pinheart's Rating My Rating
1
Paragraph 175 (2000,  Unrated)
2
Bent (1997,  NC-17)
3
A Love to Hide (Un amour a taire) (2005,  Unrated)
4
Latter Days (2004,  Unrated)
5
Brokeback Mountain (2005,  R)
6
Summer Storm (Sommersturm) (2006,  R)
7
Priest (1995,  R)
8
The Broken Hearts Club (2000,  R)
9
Shortbus (2006,  Unrated)
10
Boy Culture (2006,  Unrated)
11
Sun Kissed (2006,  Unrated)
12
Testosterone (2004,  R)
13
Almost Normal (2005,  Unrated)
14
Another Gay Movie (2006,  Unrated)
15
Get Real (1999,  R)
16
Edge of Seventeen (1999,  R)
17
Boys Don't Cry (1999,  R)
18
Beautiful Thing (1996,  R)
19
The Bubble (Ha Buah) (2007,  Unrated)
20
If These Walls Could Talk 2 (2000,  R)
21
Party Monster (2003,  R)
22
Eating Out (2004,  Unrated)
23
Eating Out 2: Sloppy Seconds (2006,  Unrated)
24
Trick (1999,  R)
25
Under the Tuscan Sun (2003,  PG-13)
26
Alexander the Great (1956,  Unrated)
27
The Matrix (1999,  R)
28
The Matrix Revolutions (2003,  R)
29
K-PAX (2001,  PG-13)
30
The Matrix Reloaded (2003,  R)
31
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
32
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
33
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
34
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
35
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
36
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
37
Blue Velvet (1986,  R)
38
The Elephant Man (1980,  PG)
39
Lost Highway (1997,  R)
40
Spider (2002,  R)
41
The English Patient (1996,  R)
42
Red Dragon (2002,  R)
43
Schindler's List (1993,  R)
44
Kids (1995,  NC-17)
45
The Good Son (1993,  R)
46
Green Street Hooligans (2005,  R)
47
Sin City (2005,  R)
48
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
49
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
50
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
51
Fight Club (1999,  R)
52
Being John Malkovich (1999,  R)
53
The Majestic (2001,  PG)
54
Kingdom of Heaven (2005,  R)
55
The Illusionist (2006,  PG-13)
56
The Brothers Grimm (2005,  PG-13)
57
The Prestige (2006,  PG-13)
58
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
59
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
60
The Patriot (2000,  R)
61
A Knight's Tale (2001,  PG-13)
62
Batman Begins (2005,  PG-13)
63
Casanova (2005,  R)
64
The Fountain (2006,  PG-13)
65
X-Men (2000,  PG-13)
66
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
67
Van Helsing (2004,  PG-13)
68
The Fifth Element (1997,  PG-13)
69
The Hours (2002,  PG-13)
70
Monster (2003,  R)
71
Home of the Brave (2006,  R)
72
Sleepy Hollow (1999,  R)
73
Casper (1995,  PG)
74
The Addams Family (1991,  PG-13)
75
Addams Family Values (1993,  PG-13)
76
Finding Neverland (2004,  PG)
77
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
78
Hocus Pocus (1993,  PG)
79
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
80
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
81
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
82
The Man Who Cried (2000,  R)
83
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
84
Man on Fire (2004,  R)
85
The Prophecy II: Ashtown (1997,  R)
86
The Prophecy (1995,  R)
87
The Prophecy - Forsaken (2005,  R)
88
Batman Returns (1992,  PG-13)
89
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
90
Sister Act (1992,  PG)
91
Sister Act 2: Back in the Habit (1993,  PG)
92
Bride of Chucky (1998,  R)
93
The Basketball Diaries (1995,  R)
94
The Beach (2000,  R)
95
Aurora Borealis (2006,  R)
96
Titanic (1997,  PG-13)
97
The Departed (2006,  R)
98
What Dreams May Come (1998,  PG-13)
99
The Notebook (2004,  PG-13)
100
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
101
D3: The Mighty Ducks (1996,  PG)
102
D2: The Mighty Ducks (1994,  PG)
103
The Mighty Ducks (1992,  PG)
104
Interview with the Vampire (1994,  R)
105
Jumanji (1995,  PG)
106
Crazy/ Beautiful (2001,  PG-13)
107
Spider-Man (2002,  PG-13)
108
Mona Lisa Smile (2003,  PG-13)
109
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
110
Hostel (2006,  R)
111
Hellraiser (1987,  R)
112
Hellraiser 3: Hell on Earth (1992,  R)
113
Hellraiser VI - Hellseeker (2002,  R)
114
Hellraiser - Deader (2005,  R)
115
Hellraiser - Bloodline (1996,  R)
116
Hellraiser - Hellworld (2005,  R)
117
Pretty Woman (1990,  R)
118
Hellbound: Hellraiser 2 (1988,  R)
119
Notting Hill (1999,  PG-13)
120
Closer (2004,  R)
121
Trainspotting (1996,  R)
122
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
123
The Island (2005,  PG-13)
124
Hackers (1995,  PG-13)
125
Dracula 2000 (2000,  R)
126
Mindhunters (2005,  R)
127
Top Gun (1986,  PG)
128
The Island of Dr. Moreau (1996,  PG-13)
129
The Prince of Egypt (1998,  PG)
130
Alexander (2004,  R)
131
Deja Vu (2006,  PG-13)
132
Daredevil (2003,  PG-13)
133
S.W.A.T. (2003,  PG-13)
134
In America (2003,  PG-13)
135
Gladiator (2000,  R)
136
Constantine (2005,  R)
137
Eragon (2006,  PG)
138
Braveheart (1995,  R)
139
300 (2007,  R)
140
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
141
P.S. I Love You (2007,  PG-13)
142
The Lake House (2006,  PG)
143
Third Man Out (2005,  Unrated)
144
My Beautiful Laundrette (1985,  R)
145
The Conrad Boys (2006,  Unrated)
146
Billy's Hollywood Screen Kiss (1998,  R)
147
XXY (2007,  Unrated)
148
I Am Legend (2007,  PG-13)
149
Love My Life (2003,  Unrated)
150
Drained (O Cheiro Do Ralo) (2006,  Unrated)
151
The Pianist (2002,  R)
152
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
153
20 Centimeters (20 Centimetres) (20 centímetros) (2005,  Unrated)
154
Hard Candy (2006,  R)
155
Bridge to Terabithia (2007,  PG)
156
Little Manhattan (2005,  PG)
157
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
158
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
159
August Rush (2007,  PG)
160
Repulsion (1965,  Unrated)
161
Donnie Darko (2001,  R)
162
The Butterfly Effect (2004,  R)
163
Dancer in the Dark (2000,  R)
164
About a Boy (2002,  PG-13)
165
Blade Runner (1982,  R)
166
La Sconosciuta, (The Unknown), (The Other Woman) (2008,  R)
167
Iron Man (2008,  PG-13)
168
Caligola (Caligula) (Edited Version) (1979,  R)
169
Edward II (1992,  R)
170
Requiem for a Dream (2000,  R)
171
Hulk (2003,  PG-13)
172
A.I. Artificial Intelligence (2001,  PG-13)
173
The Mostly Unfabulous Social Life of Ethan Green (2006,  R)
174
Cocoon (1985,  PG-13)
175
Cocoon 2 - The Return (1988,  PG)
176
Vera Drake (2004,  R)
177
Zuzu Angel (2006,  Unrated)
178
The Pillow Book (1997,  NC-17)
179
Presque rien (Come Undone) (2000,  Unrated)
180
The Fluffer (2003,  R)
181
The Kite Runner (2008,  PG-13)
182
A Home at the End of the World (2004,  R)
183
Minority Report (2002,  PG-13)
184
I, Robot (2004,  PG-13)
185
Making Love (1982,  R)
186
Prom Queen (2005,  Unrated)
187
Zeitgeist: The Movie (2007,  Unrated)
188
Bulgarian Lovers (2003,  R)
189
FAQs (2005,  Unrated)
190
V for Vendetta (2006,  R)
191
Walk on Water (2005,  Unrated)
192
The Trip (2003,  R)
193
Fur: An Imaginary Portrait of Diane Arbus (2006,  R)
194
The Golden Compass (2007,  PG-13)
195
Batman Forever (1995,  PG-13)
196
Dogville (2003,  R)
197
My Life Without Me (2003,  R)
198
Freakshow (2007,  Unrated)
199
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
200
Koroshiya 1 (Ichi the Killer) (2001,  R)
201
Into the Wild (2007,  R)
202
Alpha Dog (2007,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments