My Favorite Movies


  pinkjrock's Rating My Rating
1
Spiderman (1990,  Unrated)
2
Superman Returns (2006,  PG-13)
3
Superman (1978,  PG)
4
Superman IV - The Quest for Peace (1987,  PG)
5
Superman: Doomsday (2007,  PG-13)
6
Infra-Man (Chung kuo chao ren) (Chinese Superman) (1975,  PG)
7
The Asian Superman Myth (2007,  Unrated)
8
Superman II: The Richard Donner Cut (2006,  PG)
9
The Batman/Superman Movie (1998,  PG)
10
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer (2007,  PG)
11
X-Men (2000,  PG-13)
12
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
13
Black Mask 2: City of Masks (2001,  R)
14
Black Mask (1998,  R)
15
Siu hap Cho Lau Heung (Legend of the Liquid Sword) (1993,  Unrated)
16
Return of the Dragon (The Way of the Dragon) (1972,  R)
17
The Crow: Stairway to Heaven (,  G)
18
The Crow (1994,  R)
19
The Crow - Salvation (2000,  R)
20
The Crow - Wicked Prayer (2005,  R)
21
Jing wu men (Fist of Fury) (The Chinese Connection) (1972,  R)
22
The Lost Boys (1987,  R)
23
Tejing xinrenlei 2 (Gen-X Cops 2) (Gen-Y Cops) (2000,  R)
24
A Man Called Hero (Zhong hua ying xiong) (1999,  R)
25
Death Trance (2005,  R)
26
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
27
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
28
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter) (2006,  PG-13)
29
Zu - Warriors From the Magic Mountain (1983,  Unrated)
30
Shu shan zheng zhuan (The Legend of Zu) (Zu Warriors) (2001,  PG-13)
31
Tae Guk Gi: The Brotherhood of War (2004,  R)
32
Supercop (Police Story 3) (Ging chaat goo si 3: Chiu kap ging chaat) (1992,  R)
33
New Police Story (San ging chaat goo si) (2004,  R)
34
Police Story II (1988,  PG-13)
35
Ging chaat goo si (Police Story) (Jackie Chan's Police Force) (1985,  R)
36
Gei ba ba de xin (Jet Li's The Enforcer) (,  R)
37
The Legend of the Swordsman (Xiao ao jiang hu zhi: Dong Fang Bu Bai) (Swordsman II) (1992,  R)
38
Lord of the Wu Tang (Kung Fu Master) (Yi tian tu long ji: Zhi mo jiao jiao zhu) (The Evil Cult) (1993,  Unrated)
39
Swordsman II (,  R)
40
Jing wu ying xiong (Fist of Legend) (2008,  R)
41
Hero (2004,  PG-13)
42
Cradle 2 the Grave (2003,  R)
43
Romeo Must Die (2000,  R)
44
Legend of the Red Dragon (The New Legend of Shaolin)(Hong Xi Guan: Zhi Shao Lin wu zu) (1994,  R)
45
Unleashed (Danny the Dog) (2005,  R)
46
Sat sau ji wong (Hitman) (King of Assassins) (The Contract Killer) (1998,  R)
47
Once Upon a Time in China and America (1997,  Unrated)
48
Once Upon a Time in China 3 (Wong Fei Hung ji saam: Si wong jaang ba) (1993,  R)
49
Once Upon a Time in China (1991,  R)
50
Once Upon a Time in China 2 (1992,  R)
51
Fist of the North Star (,  R)
52
Shin Hokuto no Ken (New Fist of the North Star) (2003,  Unrated)
53
So Hak-Yi (Fist of the Red Dragon) (Heroes Among Heroes) (1993,  R)
54
The Buddhist Fist (1980,  Unrated)
55
Moon Child (,  Unrated)
Moon Child
hi i would love to see this movie with gackt and hyde...
56
The Storm Riders (Fung wan: Hung ba tin ha) (1998,  PG-13)
57
Gong yuan 2000 AD (2000 AD) (2000,  Unrated)
58
The Duel (Kuet chin chi gam ji din) (2000,  Unrated)
59
San goo waak chai ji siu nin gik dau pin (Young & Dangerous: The Prequel) (1998,  Unrated)
60
Xin jing wu men 1991 (Fist of Fury 1991) (1991,  Unrated)
61
98 goo waak chai ji lung chang foo dau (Young and Dangerous V) (1999,  Unrated)
62
Sheng zhe wei wang (Young and Dangerous Part 6) (Born to Be King) (2000,  Unrated)
63
Gu huo zi: Zhi ren zai jiang hu (Young and Dangerous) (1996,  Unrated)
64
Goo waak jai 2: Ji maang lung gwoh gong (Young and Dangerous 2) (1996,  Unrated)
65
97 goo waak jai jin mo bat sing (97 Wise Guys No War Cannot Be Won)(Young and Dangerous 4) (1997,  Unrated)
66
Gu huo zi 3: Zhi zhi shou zhe tian (Young and Dangerous 3) (1996,  Unrated)
67
The Twins Effect (Chin gei bin) (Vampire Effect) (2003,  R)
The Twins Effect (Chin gei bin) (Vampire Effect)
the twins effect was great i loved this movie
68
San cha kou (Divergence) (2005,  R)
69
Chao ji xue xiao ba wang (Future Cops) (1993,  Unrated)
70
Chung on chi ma gun (Ambush) (Heat Team) (Hit Team 2) (2004,  Unrated)
71
Fu Zi (After This Our Exile) (2006,  Unrated)
72
Gauyat sandiu haplui (Saviour of Souls) (1993,  Unrated)
Gauyat sandiu haplui (Saviour of Souls)
i wan to see this movie with aaron but i can't get it where i am please help me to find it
73
Yau doh lung fu bong (Throw Down) (2004,  Unrated)
74
C+ jing taam (The Detective) (2007,  PG)
75
Sum yuen (Forest of Death) (2007,  Unrated)
76
Shuang xiong, (Heroic Duo), (Seung hung) (2003,  Unrated)
Shuang xiong, (Heroic Duo), (Seung hung)
another movie i want to see but can't find here
77
Luk jong si (Six Strong Guys) (2004,  Unrated)
78
Am zin 2 (Running Out of Time 2) (2001,  Unrated)
79
Waan ying dak gung (Hot War) (1998,  Unrated)
80
Ai shang 100% ying xiong (We're no Bad Guys) (1997,  Unrated)
81
Gin chap hak mooi gwai (Black Rose Academy) (2004,  Unrated)
82
Ninja Terminator (1985,  R)
Ninja Terminator
this one seems interesting i'd like to see if its good
83
The Legend (Fong Sai Yuk) (1993,  R)
84
Dragon Against Vampire (1985,  Unrated)
Dragon Against Vampire
this one seems interesting i'm curious about this one
85
New Fist of Fury (Xin jing wu men ) (1976,  PG)
New Fist of Fury (Xin jing wu men )
hmm another interesting movie i'd like to see
86
Gohatto (Taboo) (2000,  Unrated)
Gohatto (Taboo)
i have seen this movie very good action and ryuhei is very handsome and talented i
also like shinji both are very skilled and
talented.
87
Fung wan II (The Storm Riders 2) (Storm Warriors) (2009,  Unrated)
Fung wan II (The Storm Riders 2) (Storm Warriors)
i want to see this one i loved the first one
and i look forward to seeing this one

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments