My Favorite Movies
| pinkpinkprincess's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Gentlemen Prefer Blondes (1953, Unrated) |
|
| 2 |
Never Back Down (2008, PG-13) |
|
| 3 |
She's All That (1999, PG-13) |
|
| 4 |
A Walk to Remember (2002, PG) |
|
| 5 |
The Notebook (2004, PG-13) |
|
| 6 |
The Breakfast Club (1985, R) |
|
| 7 |
Robin Hood - Men in Tights (1993, PG-13) |
|
| 8 |
10 Things I Hate About You (1999, PG-13) |
|
| 9 |
Paris When It Sizzles (1964, Unrated) |
|
| 10 |
Roman Holiday (1953, Unrated) |
|
| 11 |
Mr. & Mrs. Smith (2005, PG-13) |
|
| 12 |
White Chicks (2004, PG-13) |
|
| 13 |
Pretty Woman (1990, R) |
|
| 14 |
Rent (2005, PG-13) |
|
| 15 |
Singin' in the Rain (1952, G) |
|
| 16 |
Breakfast at Tiffany's (1961, Unrated) |
|
| 17 |
2 Fast 2 Furious (2003, PG-13) |
|
| 18 |
Gentlemen Marry Brunettes (1955, Unrated) |
|
| 19 |
Cake (2006, Unrated) |
|
| 20 |
Donnie Darko (2001, R) |
|
| 21 |
Catch and Release (2007, PG-13) |
|
| 22 |
Romeo and Juliet (1976, Unrated) |
|
| 23 |
Sixteen Candles (1984, PG) |
|
| 24 |
Gone With the Wind (1939, G) |
|
| 25 |
Casablanca (1943, PG) |
|
| 26 |
Troy (2004, R) |
|
| 27 |
Now and Then (1995, PG-13) |
|
| 28 |
It's a Boy Girl Thing (2006, PG-13) |
|
| 29 |
Phat Girlz (2006, PG-13) |
|
| 30 |
The Matrix (1999, R) |
|
| 31 |
Chasing Papi (2003, PG) |
|
| 32 |
The Matrix Reloaded (2003, R) |
|
| 33 |
The Matrix Revolutions (2003, R) |
|
| 34 |
John Tucker Must Die (2006, PG-13) |
|
| 35 |
Ghost (1990, R) |
|
| 36 |
Grease (1978, PG) |
|
| 37 |
Dirty Dancing (1987, PG-13) |
|
| 38 |
Grease 2 (1982, PG) |
|
| 39 |
Major Payne (1994, PG-13) |
|
| 40 |
Comeback Season (2006, PG-13) |
|
| 41 |
The Sweetest Thing (2002, R) |
|
| 42 |
A Girl Thing (2001, Unrated) |
|
| 43 |
The Next Best Thing (2000, PG-13) |
|
| 44 |
Love Don't Cost a Thing (2003, PG-13) |
|
| 45 |
A Guy Thing (2003, PG-13) |
|
| 46 |
The Rocky Horror Picture Show (1975, R) |
|
| 47 |
Hairspray (2007, PG) |
|
| 48 |
Life as a House (2001, R) |
|
| 49 |
She's the Man (2006, PG-13) |
|
| 50 |
I Could Never Be Your Woman (2007, PG-13) |


















































