My Favorite Movies


  piterdevries's Rating My Rating
1
Gladiator (2000,  R)
Gladiator
My favourite non-series film. The acting. The scenery. I love every character. More or less, it's an ensemble production that I cherish oh so much. Gladiator truly deserved every Oscar and BAFTA it was awarded.
2
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
A masterpiece. That is all. The only Star Wars film I watch in its entirety.
3
I Hired a Contract Killer (1990,  Unrated)
I Hired a Contract Killer
One of the most brilliant films I've seen in my life. Thank you Mr. Kaurismäki for making a masterpiece. The acting was spot on from everyone. The story is interesting. With a small budget, but cleverly using London as a backdrop for the film, this film is nothing boring to look at. The cameo from the Clash's Joe Strummer was ace as well.
4
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
Pennington saves! Colley yells! Ewoks suck!
5
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
Indiana Jones and the Last Crusade
WALTER DONOVAN!
6
Willow (1988,  PG)
Willow
I grew up on Willow. It has a special place in my heart, always.
7
The Last of the Mohicans (1992,  R)
The Last of the Mohicans
This film never gets old. Ever. I've loved it since I was wee.
8
The Matrix Reloaded (2003,  R)
The Matrix Reloaded
The best Matrix movie.
9
The Music Lovers (1971,  R)
The Music Lovers
Get this movie on DVD
10
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
Mr. Mercer is my homie. Norrington on the other hand got raped. There's some wooden acting from the young ones, but all Brits over 30 in this movie, Depp, and some others make it a gem. And the story's great. I can't wait for the next. Midnight!
11
Kung Fu Hustle (2005,  R)
Kung Fu Hustle
Just an awesome film. Go watch.
12
Firefox (1982,  PG)
Firefox
...KONTARSKY!
13
Elizabeth: The Golden Age (2007,  PG-13)
Elizabeth: The Golden Age
Better than the first.
14
For Your Eyes Only (1981,  PG)
For Your Eyes Only
Actually the best Bond movie i've seen...
15
Flame (2004,  Unrated)
Flame
Great film! Unlike many rock band movies, this one definitely has a plot and some brains. Much recommended to any Slade fans, as well as fans of 70s rockbands and 70s British cinema.
16
The Seventh Seal (,  Unrated)
17
Fängelse (Prison) (The Devil's Wanton) (1949,  Unrated)
Fängelse (Prison) (The Devil's Wanton)
I've been wondering, since I've seen stills from this movie, are there cut scenes? It felt a bit rushed. However, a must for anyone who enjoyed the grimness of the 7th Seal. Thought that one was a cold bucket of water? Try The Devil's Wanton. Curt Masreliez shines in his short role. What a git!
18
The First Great Train Robbery (The Great Train Robbery) (1979,  PG)
The First Great Train Robbery (The Great Train Robbery)
What an entertaining film!
19
Femina ridens (The Frightened Woman) (The Laughing Woman) (1971,  Unrated)
Femina ridens (The Frightened Woman) (The Laughing Woman)
Philippe Leroy was great in this. What starts out as a sadistic-near psychological type of horror film turns into a sweet romance. Sadly, the film couldn't end on that note and had to go and forget 45 minutes worth of decent development to give a twist the audience didn't need.
20
Summer's Lease (,  Unrated)
Summer's Lease
Hugh's a pimp!
21
The Brute (1977,  Unrated)
The Brute
Damn good film! Glover and Douglas give great performances.
22
Cymbeline (1982,  Unrated)
Cymbeline
Michael Pennington and Helen Mirren, need I say more?
23
Les Miserables (1978,  Unrated)
Les Miserables
Good grief! This was excellent! Loved every minute of it. BTW this was made in 1978 and Hopkins is NOT in it. So only rate this if you're seen this one. Thanks. Anthony Perkins is amazing in it.
24
Treasure Island (,  Unrated)
25
Truck Turner (1974,  R)
Truck Turner
Just watched this to honour Isaac after his passing. I didn't expect much except for a few cheap laughs. Boy, was I wrong. The soundtrack's awesome, first of all. Secondly, the performances are solid. They just don't make films like they used to.
26
Milano Calibro 9 (Caliber 9) (1972,  Unrated)
Milano Calibro 9 (Caliber 9)
Wonderful story. For a surprising end, GREAT. Oh, and Philippe was stellar as Chino!
27
Our Mutual Friend (,  Unrated)
Our Mutual Friend
I'm a sucker for anything BBC with Dickens.
28
V for Vendetta (2006,  R)
29
Dances With Wolves (1990,  PG-13)
Dances With Wolves
A near masterpiece. John Barry & Cinematography = winner.
30
Jurassic Park (1993,  PG-13)
31
Iron Man (2008,  PG-13)
Iron Man
Best Superhero movie ever made. Sorry, Dark Knight is NOT better than this film, unless you like dark, depressing, overwrought plots.
32
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring
My favourite LOTR film.
33
Rambo (Rambo IV) (2008,  R)
Rambo (Rambo IV)
Ignore the reviewers. This is one of the best action films I have ever seen in my life. Fast-paced, epic, gritty and violent (as war is), and actually about a current event people should be aware of (Burma), even if they learn of it through this film. Stallone doesn't do a lot of talking, but he makes his words count. The characters are believable and the reactions the civilian-types give during the fighting, etc makes perfect sense. I've got to say that if you have any reservations seeing this film over the reviews, ignore them and see it. If you are squeamish, do not.
34
The Chronicles of Riddick (2004,  Unrated)
The Chronicles of Riddick
RIDDICK! Love this film.
35
Hamlet (1969,  G)
Hamlet
LOVED IT! :)
36
Battlefield Earth (2000,  PG-13)
Battlefield Earth
Cult classic.
37
Boss Nigger (The Black Bounty Killer) (1975,  PG)
Boss Nigger (The Black Bounty Killer)
Boss Nigger is truly a must-see cinematic experience. The Blackexploitation flick delivers enough action and relatively solid performances to keep an average person interested. Sadly, finding this film in good transfer is near impossible.
38
The Plot to Kill Hitler (1990,  Unrated)
39
Deadly Advice (1993,  R)
Deadly Advice
A gem of a black comedy.
40
Nid de Guêpes (The Nest) (2002,  R)
Nid de Guêpes (The Nest)
Great action film. How this has 3 stars here is beyond me and is just an example of the pedestrian tastes you get on this site. German guy - Winfried - with the metal blast mask (Richard Sammel) and Louis (Pascal Greggory) are badasses. Louis rocks out in the second half. That badass deserved his own movie. If you like action and aren't turned off by subtitles, give this one a go. I doubt you'll regret it.
41
Repo! The Genetic Opera (2008,  R)
42
Nighthawks (1981,  R)
Nighthawks
Reminds me of the end of 1970s films. Loved it.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments