My Favorite Movies


  platinumbutterfly's Rating My Rating
1
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
Fantastic. So much better for being so much longer. A lot darker than the previous films which is refreshing. Bring on the next installment.
2
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith
Guns, action packed and sexy as hell. Watch Angelina & Brad sizzle in this spicy flick about a couple who have no idea what they really do for a living. Definitely worth watching.
3
Practical Magic (1998,  PG-13)
Practical Magic
"There's a little magic in all of us" and it doesn't always mean casting spells. Brilliantly written, with great acting from all the actors. A charming and magical story about curses, love and of course, magic.
4
Open Season (2006,  PG)
Open Season
Hilarious family film. One of my favorite animated films.
5
The Terminal (2004,  PG-13)
The Terminal
Tom Hanks is the star in this flick about a man from far europe. Left stranded at a U.S. airport for quite some time after his country is hit by war and is left totally destroyed, making him essentially homeless and a citizen of nowhere. Hanks gives an excellent performance as he learns to speak english and makes friends with some of the airport staff. Should be seen to truely appreciate one of Tom's greatest roles since Forrest Gump.
6
Dangerous Minds (1995,  R)
Dangerous Minds
An all time favourite of mine. The acting is believeable and never fails to bring tears to my eyes. Important morals play a big part in this. If only more teachers made the CHOICE to be in-tune with their studerts. Dare to dream!
7
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand
as good as the previous two editions. this didn't disappoint me in the least. more action, more power struggles and packs a punch for sure. left open-ended leaving room for a potential fourth x-men. there's still lots of characters that haven't been explored so who knows.
8
Dragon: The Bruce Lee Story (1993,  PG-13)
9
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
The 40 Year Old Virgin
Probably not everyones cup of tea but this made me laugh from start to finish. Andy (played by Steve Carell) portrays the 40 year-old virgin. We see him go from being a cooped up timid action-hero figure collector to becoming a man. With a barrel load of laughs this movie will make you wonder what crazy thing Andy's friends will have him do next. Great fun! I highly recommend the uncut version as the edited one doesn't do this film justice.
10
The Bodyguard (1992,  R)
The Bodyguard
Another all time favourite of mine. Frank (Kevin Costner) is hired to protect singer Rachel Marron (Whitney Houston). Touching flick with danger around every other corner. Must be seen to appreciate the plot.
11
Fools Rush In (1997,  PG-13)
Fools Rush In
An all time favourite of mine. Salma & Matthew have great chemistry. Heart warming romance that starts off too quickly and ends with. . . well you'll have to watch it to find out. Plenty of subtle humour makes this movie easy to watch and isn't too heavy. Good stuff!
12
Finding Nemo (2003,  G)
Finding Nemo
"ESSSSCAAAPEEEEE" "That's funny, that words spelt just like escape". What would this movie be without the totally bonkers Dory. Sweet, funny and made me feel like a child again.
13
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
14
Top Gun (1986,  PG)
15
Taking Lives (2004,  Unrated)
16
Me, Myself & Irene (2000,  R)
17
The Wedding Date (2005,  PG-13)
18
Keeping the Faith (2000,  PG-13)
19
The Guardian (2006,  PG-13)
20
Save the Last Dance (2001,  PG-13)
Save the Last Dance
luv it, luv it, luv it!
21
She's the Man (2006,  PG-13)
22
The Shawshank Redemption (1994,  R)
23
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
The Devil Wears Prada
a story about a woman wiv no fashion sense who lands a job as a second assistant to a highly influential fashion magazine executive. wiv lots of quirky critiscism and laughs along the way.
24
Sweet Home Alabama (2002,  PG-13)
25
Enough (2002,  PG-13)
26
What Lies Beneath (2000,  PG-13)
27
Ice Age 2: The Meltdown (2006,  PG)
28
Down with Love (2003,  PG-13)
Down with Love
fun, playful and kinda corny mixed with a quirky sense of humour. David Hyde Pierce particualy made me laugh.
29
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
30
Bridget Jones - The Edge of Reason (2004,  R)
31
Jerry Maguire (1996,  R)
32
Legally Blonde (2001,  PG-13)
33
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde (2003,  PG-13)
34
Vanity Fair (2004,  PG-13)
Vanity Fair
Reese gives an exceptional performance in this.
35
Lara Croft - Tomb Raider (2001,  PG-13)
36
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life (2003,  PG-13)
37
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
Brilliant start to the Kill Bill films. The second film is better than the first. This should still be watched though.
38
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
Kill Bill, Volume 2
Blood thursty, vengeful samarai sword killing spree. Very good action packed film and definitly better than the first.
39
My Super Ex-Girlfriend (2006,  PG-13)
My Super Ex-Girlfriend
Very entertaining! If you're into this kinda movie then you should enjoy.
40
The Number 23 (2007,  R)
The Number 23
Jim Carrey proves beyond a shadow of a doubt that he can act in this unusual role. if you thought that Jim could only make comedies then think again. rent it or better, buy it. this film is well worthy of being in anybody's dvd collection. should be seen to appreciate the excellent acting. with an unexpected twist this movie keeps you guessing till the very end.
41
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
Bruce Almighty
smite me down, oh mighty smiter! jim carrey doesn't disappoint when it comes to delivering plenty of humour. fun to watch.
42
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You
yep, i'm a sucka for some teen movies.
43
A Knight's Tale (2001,  PG-13)
44
Ned Kelly (2004,  R)
45
Casanova (2005,  R)
46
Forrest Gump (1994,  PG-13)
Forrest Gump
Tom Hanks gained world wide acclaim for his portrail of Forrest Gump, a not so forward boy who starts off unable to walk without the help of his leg braces. watch this intriguing character go the distance. i consider this role Toms best acting. if you haven't seen it already then i suggest you get it on dvd today. excellent!
47
The Green Mile (1999,  R)
48
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
49
Two Weeks Notice (2002,  PG-13)
50
The Lake House (2006,  PG)
51
28 Days (2000,  PG-13)
28 Days
Enlightening movie about addicts of pills and spills. Could watch this again and again.
52
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
Miss Congeniality
Sandra has a quirky sense of humour. She proves in this role that she can be just as goofy, if not goofier than the likes of Jim Carrey. Entertaining indeed!
53
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous (2005,  PG-13)
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous
As good as the first if not better.
54
The Interpreter (2005,  PG-13)
The Interpreter
Interesting and intense role for Nicole. I was surprised and thoroughly enjoyed this flick. Kept me guessing until the very end. Good Stuff!
55
The Stepford Wives (2004,  PG-13)
56
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
A bit of a heavy film but impressive acting from both Ewan and Nicole. Very energetic and worth seeing.
57
Pretty Woman (1990,  R)
Pretty Woman
ok, very much a 'chick flick' but its dynamite. probably one of women's favourite films worldwide.
58
Runaway Bride (1999,  PG)
59
Mona Lisa Smile (2003,  PG-13)
60
Notting Hill (1999,  PG-13)
61
Love Actually (2003,  R)
Love Actually
luv Hugh Grants dancin' scene.
62
There's Something About Mary (1998,  R)
There's Something About Mary
another classic. that hair scene lol!
63
The Sweetest Thing (2002,  R)
64
The Break-Up (2006,  PG-13)
65
Along Came Polly (2004,  PG-13)
66
Meet the Parents (2000,  PG-13)
67
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
Meet The Fockers
luv it, luv it, luv it!
68
Tin Cup (1996,  R)
69
Dragonfly (2002,  PG-13)
70
The Postman (1997,  R)
71
Domino (2005,  R)
Domino
Kick ass flick. Was impressed by Keira's acting in this.
72
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl
brilliant!
73
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
Even better than Curse Of The Black Pearl.
74
Mary Poppins (1964,  G)
75
The Pacifier (2005,  PG)
76
City of Angels (1998,  PG-13)
77
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
Romeo + Juliet
a very modern take on this classic Shakespeare play. swords replaced wiv guns, lots of bright colours which could make u feel like you were trippin' but doesn't disappoint as it sticks to Shakepear's script. i think its an excellent tribute to previous movies made and the actors really bring the characters and script to life. awesome!
78
The Whole Nine Yards (2000,  R)
79
The Whole Ten Yards (2003,  PG-13)
80
What a Girl Wants (2003,  PG)
81
Get Shorty (1995,  R)
82
Be Cool (2005,  PG-13)
83
Ladder 49 (2004,  PG-13)
84
Grease (1978,  PG)
85
Grease 2 (1982,  PG)
86
Gothika (2003,  R)
Gothika
A Must see for those who love a bit of mystery intertwined with supernatural elements and a shocking twist. Brilliant!
87
The Devil's Advocate (1997,  R)
88
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
89
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
90
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
91
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
luv harry potter movies, yay!
92
The Matrix (1999,  R)
The Matrix
its The Matrix, nuff said!
93
The Matrix Reloaded (2003,  R)
94
The Matrix Revolutions (2003,  R)
95
Shark Tale (2004,  PG)
96
Bambi (1942,  G)
97
The Little Mermaid (1989,  G)
98
Ice Age (2002,  PG)
99
Madagascar (2005,  PG)
100
Lady and the Tramp (1955,  G)
101
The Wild (2006,  G)
102
Shrek (2001,  PG)
Shrek
amazing sfx wiv a great cast of voices from Cameron Diaz as Princess Fiona, Mike Myers as Shrek and Antonio Banderas as Puss In Boots. hilarious fun and cute as hell.
103
Shrek 2 (2004,  PG)
Shrek 2
better than the original simply because the sfx are even more realistic than the first. wiv the usual hilarity but this time wiv a strong dose of caffiene, making Shrek 2 seat wetting fun lol
104
The Incredibles (2004,  PG)
The Incredibles
i luv me disney and cartoon stuff and i luv this.
105
Robots (2005,  PG)
106
Monsters, Inc. (2001,  G)
107
Spider-Man (2002,  PG-13)
Spider-Man
how cud u not luv spider-man! how cool would it be to be able to fly around the city and skip all those traffic jams lol
108
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
109
Ultraviolet (2006,  PG-13)
110
Aeon Flux (2005,  PG-13)
111
Underworld (2003,  R)
112
Underworld: Evolution (2006,  R)
113
Superman Returns (2006,  PG-13)
114
X-Men (2000,  PG-13)
115
X2 (2003,  PG-13)
X2
Dude, it's X-Men. Enough said!!!
116
Sin City (2005,  R)
Sin City
was a tad weird but gud tho.
117
Resident Evil (2002,  R)
118
Resident Evil - Apocalypse (2004,  R)
119
Serenity (2005,  PG-13)
120
Hellboy (2004,  PG-13)
121
Schindler's List (1993,  R)
Schindler's List
Harrowing true story set in the time of The Holocaust. No holds barred and no stone left unturned. Disturbing, sickening and tear jearking. If this doesn't leave you feeling ashamed of what man has done then perhaps nothing will. Excellently directed and brilliant acting from all of the stars and extras alike. This is a must see.
122
Double Jeopardy (1999,  R)
123
The Craft (1996,  R)
124
The Cell (2000,  R)
125
Angel Eyes (2001,  R)
126
Monster-in-Law (2005,  PG-13)
127
Frequency (2000,  PG-13)
128
White Noise (2005,  PG-13)
White Noise
Fairly good, almost peed my pants when those creepy beings apearred on the tv screens (lol)
129
Cast Away (2000,  PG-13)
Cast Away
Another film from my favourite Director, Robert Zemeckis. I wasn't disappointed because as usual, Robert Zemeckis had his unique knack and eye for detail and precision. This movie may not be everyones cup of tea but, if it's quality and precision you look for in a film then check out any by this superb Director. Brilliant acting from both Hanks and Hunt.
130
The Polar Express (2004,  G)
131
Back to the Future Part III (1990,  PG)
132
Back to the Future Part II (1989,  PG)
133
Back to the Future (1985,  PG)
134
The Frighteners (1996,  R)
135
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
Pearl Harbor
A bit of an arse numbing long movie but it's definatly worth it. Brilliant acting from all the cast involved. Luv it!
136
Hotel Rwanda (2004,  PG-13)
Hotel Rwanda
Just saw this on Sky. To know that this happened made me feel sick. It's right up there with Schindler's List. Terrifying and horrific!
137
Bad Boys (1995,  R)
Bad Boys
Bad boys, bad boys whatcha gunna do. Whatcha gunna do when they come for you? Love It!!!
138
Bad Boys II (2003,  R)
139
Hitch (2005,  PG-13)
Hitch
gotta luv Will's stuff.
140
Enemy of the State (1998,  R)
Enemy of the State
Certainly get's you thinking. Big Brother really is watching.
141
Men in Black (1997,  PG-13)
142
Men in Black II (2002,  PG-13)
143
I, Robot (2004,  PG-13)
144
The Silence of the Lambs (1991,  R)
The Silence of the Lambs
Twisted and disturbing! An all time classic.
145
Alexander (2004,  R)
146
The Butterfly Effect (2004,  R)
The Butterfly Effect
Riveting, complicated and mind bending. A materpiece!
147
Derailed (2005,  R)
Derailed
Jennifer Aniston like you've never seen her before. I was impressed by her acting.
148
The Skeleton Key (2005,  PG-13)
The Skeleton Key
Curiosity killed the cat. Good stuff.
149
G.I. Jane (1997,  R)
G.I. Jane
Demi proves in this that women can and do have the courage of conviction and right, to stand loud and proud in a mostly male dominated world. Excellent!
150
Fun With Dick and Jane (2005,  PG-13)
Fun With Dick and Jane
Love just about any film with Jim Carrey. Ridiculous fun!
151
Liar Liar (1997,  PG-13)
Liar Liar
Funny as ever with an important moral attached.
152
8 Mile (2002,  R)
8 Mile
Better than I thought it'd be. Impressive perfomance from Marshall Mathers (Eminem).
153
The Blue Butterfly (2004,  PG)
The Blue Butterfly
Heartwarming and tear jerking.
154
Purple Butterfly (Zi hudie) (2004,  R)
155
M. Butterfly (1993,  R)
156
La Lengua de las Mariposas (Butterfly) (Butterfly Tongues) (2000,  R)
157
Butterfly Kiss (1996,  Unrated)
158
The Last Kiss (2006,  R)
159
The Dark Crystal (1982,  PG)
The Dark Crystal
I absolutely adore this beautiful classic by Jim Henson. It's still a fave of mine.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments