My Favorite Movies


  PlayWithJessica's Rating My Rating
1
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
2
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
3
Night at the Museum (2006,  PG)
4
Desu nôto 2 (Death Note: The Last Name) (2008,  Unrated)
5
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
6
Chicken Little (2005,  G)
7
Death Note (Desu nôto) (TV SHOW) (,  Unrated)
8
Harry Potter and the Half-Blood Prince (2009,  PG)
9
Casino Royale (2006,  PG-13)
10
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer (2007,  PG)
11
Happy Feet (2006,  PG)
12
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part I (2010,  Unrated)
13
High School Musical (2006,  Unrated)
14
All Dogs Go To Heaven (1989,  G)
15
Madagascar (2005,  PG)
16
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
17
Superman Returns (2006,  PG-13)
18
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
19
Finding Nemo (2003,  G)
20
A Goofy Movie (1995,  G)
21
Stardust (2007,  PG-13)
22
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
23
Monsters, Inc. (2001,  G)
24
The Incredibles (2004,  PG)
25
The Lion King (1994,  G)
26
Jackie Chan Adventures - The Search For The Talisman (,  Unrated)
27
Pokemon 3: The Movie (2001,  G)
28
Tom and Jerry (,  Unrated)
29
In Search of Santa (2004,  Unrated)
30
The Sound of Music (1965,  G)
31
Rush Hour 3 (2007,  PG-13)
32
Mr. Bean's Holiday (2007,  G)
33
The King and I (1956,  G)
34
Wizard of Oz - The Continuing Story (,  Unrated)
35
Peter Pan (1999,  Unrated)
36
Peter Pan (2003,  PG)
37
The Fox and the Hound 2 (2006,  G)
38
The Fox and the Hound (1981,  G)
39
101 Dalmatians II - Patch's London Adventure (2002,  G)
40
The Medallion (2003,  PG-13)
41
Luen seung lei dik chong (Good Times, Bed Times) (2000,  Unrated)
42
Ngo joh aan gin diy gwai (My Left Eye Sees Ghosts) (2002,  Unrated)
43
Moon to (Protégé) (2007,  R)
44
Wai shut lee ji laam huet yan (The Wesley's Mysterious File) (2002,  Unrated)
45
Stuart Little (1999,  PG)
46
Stuart Little 2 (2002,  PG)
47
Stuart Little 3 - Call of the Wild (2006,  G)
48
Snow White (1996,  G)
49
Sleeping Beauty (1959,  G)
50
Ice Age 2: The Meltdown (2006,  PG)
51
Open Season (2006,  PG)
52
Ice Age (2002,  PG)
53
Hairspray (2007,  PG)
54
The Seeker: The Dark Is Rising (2007,  PG)
55
The Holiday (2006,  PG-13)
56
Bee Movie (2007,  PG)
57
Sky High (2005,  PG)
58
Fantastic Four (2005,  PG-13)
59
Winnie the Pooh - A Very Merry Pooh Year (2008,  G)
60
The Simpsons Movie (2007,  PG-13)
61
Meet the Robinsons (2007,  G)
62
Finding Neverland (2004,  PG)
63
Donnie Darko (2001,  R)
64
Cars (2006,  G)
65
Catwoman (2004,  PG-13)
66
The Game Plan (2007,  PG)
67
The Bear (1989,  PG)
68
Back to the Future (1985,  PG)
69
Chicken Run (2000,  G)
70
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
71
Tian xia wu zei (A World Without Thieves) (2004,  Unrated)
72
The Touch (2003,  R)
73
Mulan (1998,  G)
74
One Last Dance (2006,  PG-13)
75
Infernal Affairs II (2003,  PG-13)
76
Shrek (2001,  PG)
77
Shrek the Third (Shrek 3) (2007,  PG)
78
Shrek 2 (2004,  PG)
79
Fred Claus (2007,  PG)
80
Starship Troopers 2 - Hero of the Federation (2004,  R)
81
Hero (Hi ro) (2007,  PG)
82
The Golden Compass (2007,  PG-13)
83
Alvin and the Chipmunks (2007,  PG)
84
Tau ming chong (Warlords) (2007,  Unrated)
85
National Treasure: Book of Secrets (2007,  PG)
86
Mr. Magorium's Wonder Emporium (2007,  G)
87
High School Musical 2 (2007,  G)
88
Ru guo · Ai (Perhaps Love) (2005,  Unrated)
89
Ye yan (Legend of the Black Scorpion) (The Banquet) (2006,  Unrated)
90
Gong wu (Jiang Hu) (Blood Brothers) (2004,  Unrated)
91
Tsoi suet yuk chi ngo oi nei (All About Love) (2005,  Unrated)
92
Infernal Affairs III (Mou gaan dou III: Jung gik mou gaan) (2003,  PG-13)
93
Tung mung kei yun (Wait 'Til You're Older) (2005,  Unrated)
94
Mou gaan dou (Infernal Affairs) (2002,  R)
95
Hak bak do (On the Edge) (2006,  Unrated)
96
Chat gim (The Seven Swords) (2005,  R)
97
Zathura (2005,  PG)
98
The Polar Express (2004,  G)
99
Shaolin Soccer (2002,  PG-13)
100
Kung Fu Hustle (2005,  R)
101
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
102
Cheung Gong 7 hou (CJ7) (Long River 7) (2008,  PG)
103
Jing mo gaa ting (House of Fury) (2005,  Unrated)
104
Daai lo oi mei lai (Enter the Phoenix) (2004,  Unrated)
105
Hing dai (Brothers) (2007,  Unrated)
106
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
107
Pa-la Pa-la ying ji fa (Para Para Sakura) (2001,  Unrated)
108
Horton Hears a Who! (2008,  G)
109
Kung Fu Panda (2008,  PG)
110
Bo bui gai wak (Rob-B-Hood) (Robin-B-Hood) (2006,  Unrated)
111
The Twins Effect 2 (Chin gei bin 2: Fa dou daai jin) (2004,  Unrated)
112
The Forbidden Kingdom (2008,  PG-13)
113
L: Change the World (2008,  Unrated)
114
Speed Racer (2008,  PG)
115
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian (2008,  PG)
116
Sun yat fai lok (Happy Birthday) (2007,  Unrated)
117
The Santa Clause 2 - The Mrs. Clause (2002,  G)
118
Di liu ling yi ge dian hua (The 601st Phone Call) (2006,  Unrated)
119
Tokyo Raiders (,  PG-13)
120
Chuet chung ho nam yun (Honesty) (2003,  Unrated)
121
The Twins Effect (Chin gei bin) (Vampire Effect) (2003,  R)
122
Daai si gin (Breaking News) (2006,  Unrated)
123
Love on a Diet (Sau san naam neui) (2001,  Unrated)
124
Dance of a Dream (2001,  Unrated)
125
Wa Pei (Painted Skin) (2008,  Unrated)
126
Bo chi tung wah (Connected) (2008,  PG)
127
WALL-E (2008,  G)
128
Igor (2008,  PG)
129
High School Musical 3: Senior Year (2008,  G)
130
Madagascar: Escape 2 Africa (2008,  PG)
131
Yes Man (2008,  PG-13)
132
Bedtime Stories (2008,  PG)
133
Twilight (2008,  PG-13)
134
Heung joh chow heung yau chow (Turn Left, Turn Right) (2003,  Unrated)
135
Neui yan fau pui (All About Women) (Nu ren bu huai) (2008,  Unrated)
136
Ai dao di (L-O-V-E.) (2009,  Unrated)
137
San suk si gin (The Shinjuku Incident) (2009,  Unrated)
138
Sun cheung sau (Godly Gunslingers) (The Sniper) (2009,  Unrated)
139
17 Again (2009,  PG-13)
140
Cheut ai kup gei (Exodus) (2007,  Unrated)
141
Night at the Museum 2: Battle of the Smithsonian (2009,  PG)
142
Chilgeup Gongmuwon (My Girlfriend Is an Agent) (7th Grade Civil Servant) (2009,  Unrated)
143
Up (2009,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments