My Favorite Movies
| pomegranatequeen's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Memoirs of a Geisha (2005, PG-13)
This is one of the best movies I've ever had the pleasure of seeing. There's so much to say about it. It's both emotionally and intellectually stimulating--the love story between Sayuri and the Chairman, and the wonderfully interesting culture presented. And, while it doesn't follow completely with the book, I love it whole-heartedly. |
|
| 2 |
Marie Antoinette (2006, PG-13) |
|
| 3 |
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001, PG)
I'll be honest, I watched the movie before I read the books. I liked the movie well enough the first time I saw it, but wasn't really impressed. Then, I read the books and fell in love. I have many gripes that I won't address; I'll just say that the book is more complete and enjoyable than the movie. Though I do think casting was done wonderfully--especially with Alan Rickman as Snape. |
|
| 4 |
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002, PG) |
|
| 5 |
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004, PG) |
|
| 6 |
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005, PG-13)
I loved this movie--and the book, actually. I'm conflicted as to whether or not I'm happier about the book version or the movie version. One of the scenes I'm most conflicted about is the gillyweed scene. I'm not sure if I like Neville giving it to him (as he does in the movie) or Dobby. They both have a certain charm. Though I will say one thing I didn't like about the movie was the glossing over of the Quidditch World Cup and the changing of the seating arrangements. I also think casting did well this one too. |
|
| 7 |
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007, PG-13)
If I wasn't a fan of the books, I'd have absolutely loved this because I would have no idea just how much was left out or changed completely. The only bright spots for me were Evanna Lynch's performance as Luna Lovegood and Bonnie Wright (Ginny Weasley) having more lines and screen time than she has in any of the previous films (including Chamber of Secrets). |
|
| 8 |
Buffy the Vampire Slayer (1992, PG-13) |
|
| 9 |
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999, PG) |
|
| 10 |
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002, PG) |
|
| 11 |
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005, PG-13) |
|
| 12 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977, PG) |
|
| 13 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980, PG) |
|
| 14 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983, PG) |
|
| 15 |
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005, PG) |
|
| 16 |
Superman Returns (2006, PG-13) |
|
| 17 |
X-Men (2000, PG-13)
As with most movies based on comics (graphic novels, for the picky) and/or books, it's easier if you just consider the film a different universe than the original. As an alternate universe to the comics, I enjoyed watching this. But, if you try to compare comic "canon", you're just going to get really frustrated... |
|
| 18 |
X2 (2003, PG-13) |
|
| 19 |
X-Men: The Last Stand (2006, PG-13)
I was disappointed with the way they handled Rogue's character. Overall, the movie fell short of the exepectations I had for it--the first two set it up to be something really great, but all that really was accomplished were a whole bunch of special effects, the killing/eliminating/ignoring of major characters, and an excess of screen time for Hugh Jackman. |
|
| 20 |
The Virgin Suicides (1999, R) |
|
| 21 |
Pride and Prejudice (2005, PG) |
|
| 22 |
The Rocky Horror Picture Show (1975, R) |
|
| 23 |
Spider-Man (2002, PG-13) |
|
| 24 |
Spider-Man 2 (2004, PG-13) |
|
| 25 |
Spider-Man 3 (2007, PG-13) |
|
| 26 |
A Walk to Remember (2002, PG) |
|
| 27 |
The Banger Sisters (2002, R) |
|
| 28 |
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy (2005, PG) |
|
| 29 |
The Librarian: Quest for the Spear (2004, Unrated) |
|
| 30 |
The Librarian: Return to King Solomon's Mines (2006, Unrated) |
|
| 31 |
Timeline (2003, PG-13) |
|
| 32 |
Reefer Madness - The Movie Musical (2005, R) |
|
| 33 |
Hellboy (2004, PG-13) |
|
| 34 |
The League of Extraordinary Gentlemen (2003, PG-13) |
|
| 35 |
King Arthur (2004, PG-13) |
|
| 36 |
Saved! (2004, PG-13) |
|
| 37 |
Blood and Chocolate (2007, PG-13) |
|
| 38 |
Robin Hood: Prince of Thieves (1991, PG-13) |
|
| 39 |
Monty Python and the Holy Grail (1975, PG) |
|
| 40 |
Merlin (1998, PG) |
|
| 41 |
Dark Prince: The True Story of Dracula (Dracula - The Dark Prince) (2001, R) |
|
| 42 |
Cursed (2004, PG-13) |
|
| 43 |
The Dangerous Lives of Altar Boys (2002, R) |
|
| 44 |
Lara Croft - Tomb Raider (2001, PG-13) |
|
| 45 |
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life (2003, PG-13) |
|
| 46 |
Serenity (2005, PG-13) |
|
| 47 |
The Da Vinci Code (2006, PG-13) |
|
| 48 |
Dune (, Unrated) |
|
| 49 |
Children of Dune (, Unrated) |
|
| 50 |
Tristan & Isolde (2006, PG-13) |
|
| 51 |
Romeo + Juliet (1996, PG-13) |
|
| 52 |
Inuyasha - Toki wo koeru omoi ( Affections Touching Across Time ) (2001, Unrated) |
|
| 53 |
Inuyasha - Kagami no naka no mugenjou ( The Castle Beyond the Looking Glass ) (2002, Unrated) |
|
| 54 |
Inuyasha - Tenka hadou no ken (Swords of an Honorable Ruler) (2002, Unrated) |
|
| 55 |
Inuyasha - Guren no houraijima (Fire on the Mystic Island) (2004, Unrated) |
|
| 56 |
R.O.D. - Read or Die (2003, Unrated) |
|
| 57 |
Kaubôi Bibappu: Tengoku no Tobira (Cowboy Bebop the Movie: Knockin' on Heaven's Door) (2003, R) |
|
| 58 |
Bleach: Memories of Nobody (2006, Unrated) |
|
| 59 |
The Mummy (1999, PG-13) |
|
| 60 |
The Mummy Returns (2001, PG-13) |
|
| 61 |
The Crow (1994, R) |
|
| 62 |
Indiana Jones and the Last Crusade (1989, PG-13) |
|
| 63 |
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984, PG) |
|
| 64 |
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981, PG) |
|
| 65 |
Underworld (2003, R) |
|
| 66 |
Underworld: Evolution (2006, R) |
|
| 67 |
Braveheart (1995, R) |
|
| 68 |
Eragon (2006, PG)
Most of the time, if a movie is based on a book, the book is better; Eragon is no exception. The book is more clear on most everything and the plot line and character interactions make so much more sense--especially when connected to the sequel...I will say, however, that I absolutely loved hearing Rachel Weisz do Saphira's voice. |
|
| 69 |
Dirty Dancing (1987, PG-13) |
|
| 70 |
Dirty Dancing - Havana Nights (2004, PG-13) |
|
| 71 |
Footloose (1984, PG) |
|
| 72 |
Cruel Intentions (1999, R) |
|
| 73 |
Legally Blonde (2001, PG-13) |
|
| 74 |
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001, R) |
|
| 75 |
Earthsea (2004, Unrated) |
|
| 76 |
Mysterious Skin (2005, NC-17) |
|
| 77 |
Fantastic Four (2005, PG-13) |
|
| 78 |
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer (2007, PG) |
|
| 79 |
The Punisher (2004, R) |
|
| 80 |
Ghost Rider (2007, PG-13) |
|
| 81 |
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000, PG-13) |
|
| 82 |
Ocean's Eleven (2001, PG-13) |
|
| 83 |
Ocean's Twelve (2004, PG-13) |
|
| 84 |
Ocean's Thirteen (2007, PG-13) |
|
| 85 |
The Princess Diaries (2001, G) |
|
| 86 |
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement (2004, G) |
|
| 87 |
Ginger Snaps (2000, R) |
|
| 88 |
Ginger Snaps 2 - Unleashed (2004, R) |
|
| 89 |
Ginger Snaps Back - The Beginning (2004, R) |
|
| 90 |
The Covenant (2006, PG-13) |
|
| 91 |
Brokeback Mountain (2005, R) |
|
| 92 |
Titanic (1997, PG-13) |
|
| 93 |
William Shakespeare's Romeo + Juliet (, PG-13) |
|
| 94 |
The Basketball Diaries (1995, R) |
|
| 95 |
What's Eating Gilbert Grape (1993, PG-13) |
|
| 96 |
The Quick and the Dead (1995, R) |
|
| 97 |
An American Werewolf in London (1981, R) |
|
| 98 |
Eurotrip (2003, R) |
|
| 99 |
Empire Records (1995, PG-13) |
|
| 100 |
Dazed and Confused (1993, R) |
|
| 101 |
Can't Hardly Wait (1998, PG-13) |
|
| 102 |
10 Things I Hate About You (1999, PG-13) |
|
| 103 |
John Tucker Must Die (2006, PG-13) |
|
| 104 |
The Fifth Element (1997, PG-13) |
|
| 105 |
Please Save My Earth (1996, Unrated) |
|
| 106 |
Aeon Flux (2005, PG-13) |
|
| 107 |
Nikita (La Femme Nikita) (1990, R) |
|
| 108 |
Ultraviolet (2006, PG-13) |
|
| 109 |
Daredevil (2003, PG-13) |
|
| 110 |
Elektra (2005, PG-13) |
|
| 111 |
The Messenger: The Story of Joan of Arc (1999, R) |
|
| 112 |
Fanboys (2008, PG-13) |
|
| 113 |
Detroit Rock City (1999, R) |
|
| 114 |
Grease (1978, PG) |
|
| 115 |
Grease 2 (1982, PG) |
|
| 116 |
Hairspray (1988, PG) |
|
| 117 |
Hairspray (2007, PG) |
|
| 118 |
Rent (2005, PG-13) |
|
| 119 |
The Faculty (1998, R) |
|
| 120 |
Wild Wild West (1999, PG-13) |
|
| 121 |
Men in Black (1997, PG-13) |
|
| 122 |
Men in Black II (2002, PG-13) |
|
| 123 |
Kids (1995, NC-17) |
|
| 124 |
Man of the Year (2006, PG-13) |
|
| 125 |
The Sisterhood of the Traveling Pants (2005, PG) |
|
| 126 |
Real Women Have Curves (2002, PG-13) |
|
| 127 |
Now and Then (1995, PG-13) |
|
| 128 |
Ghost World (2001, R) |
|
| 129 |
American Beauty (1999, R) |
|
| 130 |
Hocus Pocus (1993, PG) |
|
| 131 |
Wild America (1997, PG) |
|
| 132 |
Idle Hands (1999, R) |
|
| 133 |
Little Giants (1994, PG) |
|
| 134 |
Walk the Line (2005, PG-13) |
|
| 135 |
The Craft (1996, R) |
|
| 136 |
Practical Magic (1998, PG-13) |
|
| 137 |
The Invisible (2007, PG-13) |
|
| 138 |
Because I Said So (2007, PG-13) |
|
| 139 |
Final Destination (2000, R) |
|
| 140 |
Final Destination 2 (2003, R) |
|
| 141 |
Final Destination 3 (2006, R) |
|
| 142 |
Interview with the Vampire (1994, R) |
|
| 143 |
Little Miss Sunshine (2006, R) |
|
| 144 |
Mr. & Mrs. Smith (2005, PG-13) |
|
| 145 |
Queen of the Damned (2002, R) |
|
| 146 |
Seven (Se7en) (1995, R) |
|
| 147 |
Sixteen Candles (1984, PG) |
|
| 148 |
Pretty in Pink (1986, PG-13) |
|
| 149 |
The Breakfast Club (1985, R) |
|
| 150 |
Stick It (2006, PG-13) |
|
| 151 |
Sweet Home Alabama (2002, PG-13) |
|
| 152 |
The Sandlot (1993, PG) |
|
| 153 |
The Silence of the Lambs (1991, R) |
|
| 154 |
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007, R) |
|
| 155 |
Harry Potter and the Half-Blood Prince (2009, PG) |
|
| 156 |
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part I (2010, Unrated) |



























































































































































