My Favorite Movies


  pooyanhamidi's Rating My Rating
1
Fight Club (1999,  R)
2
Mulholland Drive (2001,  R)
3
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
4
Dogville (2003,  R)
5
Lost Highway (1997,  R)
6
Eyes Wide Shut (1999,  R)
7
Seven (Se7en) (1995,  R)
8
L.A. Confidential (1997,  R)
9
The Dreamers (2004,  NC-17)
10
Ultimo Tango a Parigi (Last Tango in Paris) (1972,  NC-17)
11
Tess (1979,  PG)
12
Lolita (1998,  R)
13
Simone (S1m0ne) (,  PG-13)
14
Forrest Gump (1994,  PG-13)
15
Mujeres al Borde de un Ataque de Nervios (Women on the Verge of a Nervous Breakdown) (1988,  R)
16
Le Petit Soldat (The Little Soldier) (1967,  Unrated)
17
Tacones Lejanos (High Heels) (1991,  R)
18
A Very Long Engagement (Un long dimanche de fiançailles) (2004,  R)
19
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
20
Fatal Attraction (1987,  R)
21
The Illusionist (2006,  PG-13)
22
The Italian Job (2003,  PG-13)
23
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) (1961,  Unrated)
24
Pickpocket (1959,  Unrated)
25
L' Homme qui Aimait les Femmes (The Man Who Loved Women) (1977,  R)
26
School of Rock (2003,  PG-13)
27
Pot Luck (L'Auberge Espagnole)(Euro Pudding)(The Spanish Apartment) (,  R)
28
L' Appartement (The Apartment) (1996,  R)
29
The Village (2004,  PG-13)
30
Stay (2005,  R)
31
Scent of a Woman (1992,  R)
32
Memento (2000,  R)
33
Léon (The Professional) (1994,  R)
34
La Double Vie de Véronique (The Double Life of Veronique) (1991,  R)
35
A Midsummer Night's Dream (1993,  PG-13)
36
Requiem for a Dream (2000,  R)
37
Hable con Ella (Talk to Her) (2002,  R)
38
To Die For (1995,  R)
39
The Butterfly Effect (2004,  R)
40
Thirteen (2003,  R)
41
Alpha Dog (2007,  R)
42
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
43
Belle de jour (,  R)
44
Pulp Fiction (1994,  R)
45
Unfaithful (2002,  R)
46
Pi (1998,  R)
47
V for Vendetta (2006,  R)
48
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
49
Snatch (2001,  R)
50
Three Colors: Blue (Trois couleurs: Bleu) (1993,  R)
51
Millennium Actress (Sennen joyû) (2001,  PG)
52
Perfect Blue (1999,  R)
53
American Beauty (1999,  R)
54
Wolf's Rain (,  Unrated)
55
Underground (1995,  Unrated)
56
American Pie (1999,  R)
57
The Pianist (2002,  R)
58
Jackass: Number Two (2006,  R)
59
Scener ur ett äktenskap (Scenes from a Marriage) (1973,  PG)
60
The Shawshank Redemption (1994,  R)
61
John Tucker Must Die (2006,  PG-13)
62
Eurotrip (2003,  R)
63
The Girl Next Door (2004,  R)
64
The Hot Chick (2002,  PG-13)
65
The Machinist (2004,  R)
66
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
67
Bitter Moon (1992,  R)
68
Waking Life (2001,  R)
69
Perfume (2002,  R)
70
A Scanner Darkly (2006,  R)
71
South Park: Bigger, Longer and Uncut (1999,  R)
72
My Big Fat Greek Wedding (2002,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments