My Favorite Movies


  1. popbottlebaby
  2. Stefanie

Movies I loved

  popbottlebaby's Rating My Rating
1
Austin Powers - International Man of Mystery (1997,  PG-13)
2
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me (1999,  PG-13)
3
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)
4
Stuck On You (2003,  PG-13)
Stuck On You
Hilarious!
5
Spy Hard (1996,  PG-13)
Spy Hard
This is one of my favorite movies!
6
As Good As It Gets (1997,  PG-13)
As Good As It Gets
One of my faves
7
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby (2006,  PG-13)
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby
Very Funny!
8
My Big Fat Greek Wedding (2002,  PG)
9
The Notebook (2004,  PG-13)
The Notebook
The best romantic movie I've ever seen. They really take the time to develop the character's relationship.
10
When a Man Loves a Woman (1994,  R)
When a Man Loves a Woman
Andy is soooo awesome in this movie!
11
The Man in the Moon (1991,  PG-13)
The Man in the Moon
Well worth watching.
12
Forrest Gump (1994,  PG-13)
13
I Am Sam (2002,  PG-13)
14
American Beauty (1999,  R)
15
Poison Ivy (1992,  R)
16
Fear (1996,  R)
17
Indecent Proposal (1993,  R)
18
The Green Mile (1999,  R)
19
Set It Off (1996,  R)
20
Sling Blade (1997,  R)
Sling Blade
Billy Bob is great in this movie!
21
Being John Malkovich (1999,  R)
22
Face/Off (1997,  R)
Face/Off
Beautifully written. John and Nicholas really pull it off!
23
Basic Instinct (1992,  R)
24
Reindeer Games (Deception) (2000,  R)
Reindeer Games (Deception)
There's nothing better than a movie with a twist!
25
The Good Son (1993,  R)
26
Saw (2004,  R)
27
Saw II (2005,  R)
28
Saw III (2006,  R)
29
The Pilot's Wife (2002,  PG-13)
30
Walk Hard: The Dewey Cox Story (2007,  R)
31
Fever Pitch (1997,  R)
32
Serendipity (2001,  PG-13)
Serendipity
Loved the concept of it
33
Scream (1996,  R)
34
Scary Movie (2000,  R)
35
Where the Heart Is (2000,  PG-13)
Where the Heart Is
One of my faves.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments