My Favorite Movies
| prancingwizard's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Final Fantasy VII - Advent Children (2006, PG-13) |
|
| 2 |
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001, PG-13) |
|
| 3 |
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002, PG-13) |
|
| 4 |
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003, PG-13) |
|
| 5 |
Hot Fuzz (2007, R) |
|
| 6 |
Hellboy (2004, PG-13) |
|
| 7 |
Jaws (1975, PG) |
|
| 8 |
Hero (2004, PG-13) |
|
| 9 |
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter) (2006, PG-13) |
|
| 10 |
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003, PG-13) |
|
| 11 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006, PG-13) |
|
| 12 |
The Exorcist (1973, R) |
|
| 13 |
The Omen (2006, R) |
|
| 14 |
Underworld (2003, R) |
|
| 15 |
Underworld: Evolution (2006, R) |
|
| 16 |
Shallow Grave (1995, R) |
|
| 17 |
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) (2004, PG-13) |
|
| 18 |
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006, R) |
|
| 19 |
Stand by Me (1986, R) |
|
| 20 |
The Goonies (1985, PG) |
|
| 21 |
Shaun of the Dead (2004, R) |
|
| 22 |
V for Vendetta (2006, R) |
|
| 23 |
Alien (1979, R) |
|
| 24 |
Alien 3 (1992, R) |
|
| 25 |
Aliens (1986, R) |
|
| 26 |
Ghost Rider (2007, PG-13) |
|
| 27 |
300 (2007, R) |
|
| 28 |
The Company of Wolves (1984, R) |
|
| 29 |
Night at the Museum (2006, PG) |
|
| 30 |
Saw (2004, R) |
|
| 31 |
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001, PG) |
|
| 32 |
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002, PG) |
|
| 33 |
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004, PG) |
|
| 34 |
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005, PG-13) |
|
| 35 |
The Usual Suspects (1995, R)
When I first time watched this I never managed to finish the film, people I was living with turned the channel over to something else...the bloody film was driving me nuts for the entire week until I did not get payed and bought it. One of the best twists I have ever seen in the film... if you haven't watched this movie, you will never see that twist coming. 100% brilliant! |
|
| 36 |
Serenity (2005, PG-13) |
|
| 37 |
The Prophecy (1995, R) |
|
| 38 |
An American Werewolf in London (1981, R) |
|
| 39 |
Spider-Man 3 (2007, PG-13) |







































