You are not logged in.
Sign In or Register
Home
Movies
In Theaters
On Demand
On DVD
Rate Movies
Recommended Movies
Actors
Actor Home
Actor Photos
Actress Photos
Random Actor
News
Top Stories
Most Recent
My Saved Stories
My Submitted Stories
Profile
"
My Profile
My Ratings
My Lists
My Favorite Actors
My Favorite Photos
My Favorite Videos
Skins Gallery
My Friends
My Friends
My Conversations
My Friends' Reviews
Movie Night Planner
Invite
Meet People
People You May Know
People Like Me
People Online Now
Top User Charts
Find a User
Movie Compatibility Test
Fun Stuff
Watch Now
Never-Ending Quiz
|
Quizzes
|
Polls
|
Lists
|
Videos
|
Photos
|
Forums
|
Wiki
More Lists
|
Create a List
Top Lists
Related Lists
Best Action
by
movie
committment
by
Ella
Movies I've Seen-1991
by
Cameron
Aritosgold's new List
by
Sherry
My fav movies
by
dria
View More Lists
Share this List
Share this link by email, IM, or post it anywhere
My Favorite Movies
Next list
JaMarcus
PrettyBoyFait's Rating
My Rating
1
New Jack City
(1991, R)
2
Menace II Society
(1993, R)
3
The Departed
(2006, R)
4
Blade
(1998, R)
5
Blade II (Blade 2)
(2002, R)
6
Blade - Trinity
(2004, R)
7
The Matrix
(1999, R)
8
The Matrix Reloaded
(2003, R)
9
The Matrix Revolutions
(2003, R)
10
The Matrix Revisited
(2001, R)
11
The Fast and the Furious
(2003, PG-13)
12
2 Fast 2 Furious
(2003, PG-13)
13
XXX
(2002, PG-13)
14
XXX: State of the Union (XXX: The Next Level)
(2005, PG-13)
15
Face/Off
(1997, R)
16
Swordfish
(2001, R)
17
X-Men
(2000, PG-13)
18
X2
(2003, PG-13)
19
X-Men: The Last Stand
(2006, PG-13)
20
V for Vendetta
(2006, R)
21
Batman
(1989, PG-13)
22
Batman Returns
(1992, PG-13)
23
Batman Forever
(1995, PG-13)
24
Batman & Robin
(1997, PG-13)
25
Batman Begins
(2005, PG-13)
26
Fantastic Four
(2005, PG-13)
27
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer
(2007, PG)
28
The Art of War
(2000, R)
29
King of New York
(1990, R)
30
All About the Benjamins
(2002, R)
31
Friday
(1995, R)
32
Next Friday
(2000, R)
33
Friday After Next
(2002, R)
34
Friday Night Lights
(2004, PG-13)
35
Friday the 13th
(1980, R)
36
Friday the 13th Part 2
(1981, R)
37
Friday the 13th Part 3
(1982, R)
38
Friday the 13th - The Final Chapter
(1984, R)
39
Friday the 13th, Part V - A New Beginning
(1985, R)
40
Friday the 13th, Part VI - Jason Lives
(1986, R)
41
Friday the 13th - From Crystal Lake to Manhattan
(, R)
42
Friday the 13th Part VII - The New Blood
(1988, R)
43
Friday the 13th Part VIII - Jason Takes Manhattan
(1989, R)
44
Jason Goes to Hell - The Final Friday
(1996, R)
45
Freddy vs. Jason
(2003, R)
46
Jason X
(2002, R)
47
Grindhouse
(, Unrated)
48
Hellraiser
(1987, R)
49
Hellbound: Hellraiser 2
(1988, Unrated)
50
Hellraiser 3: Hell on Earth
(1992, R)
51
Hellraiser - Bloodline
(2000, R)
52
Hellraiser - Inferno
(2000, R)
53
Hellraiser VI - Hellseeker
(2002, R)
54
Hellraiser - Hellworld
(2005, R)
55
The Longest Yard
(1974, R)
56
The Longest Yard
(2005, PG-13)
57
Stomp the Yard
(2007, PG-13)
58
State Property
(2002, R)