My Favorite Movies
| princessqtpl's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Usual Suspects (1995, R)
This is one of the best modern classics of our times. The brilliance of this movie is the very well executed multi-layered storytelling and all the tiny nuances hidden throughout the movie that you don't even pickup on until you rewatch it a couple times.....im still finding things and i've seen this about 6 or 7 times. Then theres the plot twist that truely defines what a "plot twist" is (somthing thats rarely done right in modern cinema) Brian Singer's direction gets the credit for this one because his use of clips from previously established scenes really convinces you to think that each suspect could really be "Keyser Soze" so it takes you from one extreme to another till the film concludes. Then there's the cast who are all brilliant and define there characters so well expecially Gabriel Byrne,Benicio Del Toro and thee amazing Kevin Spacey who really drive the movie to the masterpiece status that it rightfully deserves. |
|
| 2 |
Edward Scissorhands (1990, PG-13) |
|
| 3 |
Atonement (2007, R) |
|
| 4 |
American Beauty (1999, R) |
|
| 5 |
Sunshine (2007, R) |
|
| 6 |
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003, PG-13) |
|
| 7 |
X-Men (2000, PG-13) |
|
| 8 |
X2 (2003, PG-13) |
|
| 9 |
Titanic (1997, PG-13) |
|
| 10 |
Stardust (2007, PG-13) |
|
| 11 |
The Lion King (1994, G) |
|
| 12 |
10 Things I Hate About You (1999, PG-13) |
|
| 13 |
V for Vendetta (2006, R) |
|
| 14 |
Austin Powers - International Man of Mystery (1997, PG-13) |
|
| 15 |
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me (1999, PG-13) |
|
| 16 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
| 17 |
Sleepy Hollow (1999, R) |
|
| 18 |
The Breakfast Club (1985, R) |
|
| 19 |
The Prestige (2006, PG-13) |
|
| 20 |
Brokedown Palace (1999, PG-13) |
|
| 21 |
The Lookout (2007, R) |
|
| 22 |
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003, PG-13) |
|
| 23 |
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002, PG-13) |
|
| 24 |
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001, PG-13) |
|
| 25 |
Once Upon a Time in Mexico (2003, R) |
|
| 26 |
Red Eye (2005, PG-13) |
|
| 27 |
28 Days Later (2003, R) |
|
| 28 |
On the Edge (2001, R) |
|
| 29 |
Tuck Everlasting (2002, PG) |
|
| 30 |
Prozac Nation (2005, R) |
|
| 31 |
Gold Diggers: The Secret of Bear Mountain (1995, PG) |
|
| 32 |
Now and Then (1995, PG-13) |
|
| 33 |
American Psycho (2000, R) |
|
| 34 |
The Fountain (2006, PG-13) |
|
| 35 |
Signs (2002, PG-13) |
|
| 36 |
A Clockwork Orange (1971, R) |
|
| 37 |
Blood Diamond (2006, R) |
|
| 38 |
A History of Violence (2005, R) |
|
| 39 |
Brick (2006, R) |
|
| 40 |
The Silence of the Lambs (1991, R) |
|
| 41 |
The Sixth Sense (1999, PG-13) |
|
| 42 |
Hard Candy (2006, R) |
|
| 43 |
Interview with the Vampire (1994, R) |
|
| 44 |
Donnie Darko (2001, R) |
|
| 45 |
Pleasantville (1998, PG-13) |
|
| 46 |
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007, PG-13) |
|
| 47 |
I, Robot (2004, PG-13) |
|
| 48 |
Independence Day (1996, PG-13) |
|
| 49 |
Little Miss Sunshine (2006, R) |
|
| 50 |
Heavenly Creatures (1994, R) |
|
| 51 |
Saved! (2004, PG-13) |
|
| 52 |
Bring It On (2000, PG-13) |
|
| 53 |
Children of Men (2006, R) |
|
| 54 |
The Last King of Scotland (2006, R) |
|
| 55 |
Blood and Chocolate (2007, PG-13) |
|
| 56 |
The Reaping (2007, R) |
|
| 57 |
The Secret Garden (1993, G) |
|
| 58 |
The Island (2005, PG-13) |
|
| 59 |
28 Weeks Later... (2007, R) |
|
| 60 |
The Descent (2006, R) |
|
| 61 |
The Hills Have Eyes (2006, R) |
|
| 62 |
The Goonies (1985, PG) |
|
| 63 |
Requiem for a Dream (2000, R) |
|
| 64 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004, R) |
|
| 65 |
Jeepers Creepers (2001, R) |
|
| 66 |
Mysterious Skin (2005, NC-17) |
|
| 67 |
The Truman Show (1998, PG) |
|
| 68 |
The Fly (1986, R) |
|
| 69 |
Face/Off (1997, R) |
|
| 70 |
Pieces of April (2003, PG-13) |
|
| 71 |
Lost and Delirious (2001, R) |
|
| 72 |
Grindhouse (Grind House) (2007, R) |
|
| 73 |
The Hole (2001, R) |
|
| 74 |
The Craft (1996, R) |
|
| 75 |
Jurassic Park (1993, PG-13) |
|
| 76 |
City of Angels (1998, PG-13) |
|
| 77 |
Poolhall Junkies (2002, R) |
|
| 78 |
The Full Monty (1997, R) |
|
| 79 |
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007, R) |
|
| 80 |
Pay It Forward (2000, PG-13) |
|
| 81 |
Eurotrip (2003, R) |
|
| 82 |
Center Stage (2000, PG-13) |
|
| 83 |
Beauty and the Beast (1991, G) |
|
| 84 |
Almost Famous (2000, R) |
|
| 85 |
Whisper (2007, R) |
|
| 86 |
The Last Winter (2007, Unrated) |
|
| 87 |
The Quiet (2006, R) |
|
| 88 |
Blow (2001, R) |
|
| 89 |
Red Dragon (2002, R) |
|
| 90 |
As Good As It Gets (1997, PG-13) |
|
| 91 |
The Wizard of Oz (1939, G) |
|
| 92 |
Idiocracy (2006, R) |
|
| 93 |
The Beach (2000, R) |
|
| 94 |
Dante's Peak (1997, PG-13) |
|
| 95 |
Flight of the Phoenix (2004, PG-13) |
|
| 96 |
Master and Commander: The Far Side of the World (2003, PG-13) |
|
| 97 |
Twelve and Holding (12 and Holding) (2006, R) |
|
| 98 |
Angels in America (, Unrated) |
|
| 99 |
The Da Vinci Code (2006, PG-13) |
|
| 100 |
Trainspotting (1996, R) |
|
| 101 |
Cry Wolf (2005, PG-13) |
|
| 102 |
Whirlygirl (2004, R) |
|
| 103 |
Wristcutters - A Love Story (2007, R) |
|
| 104 |
The Breed (2001, R) |
|
| 105 |
The Santa Clause (1994, PG) |
|
| 106 |
The Devil's Own (1997, R) |
|
| 107 |
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006, R) |
|
| 108 |
The Patriot (2000, R)
Historical inaccuracy aside, this is a gripping epic drama that I will never get tired of. I did feel that Heath Ledgers character was not explored as much as it should have been and it made him kinda 1-dimensional, but other than that there were some great performances by Mel Gibsons aswell as Chris Cooper,Jay Arlen Jones and Rene Auberjonois, but the overall stand out performance goes to Jason Isaacs as Col. Tavington (based on real life Lt. Colonel Banastre Tarleton) as possibly one of the cruelest most brutal characters i've seen in a long time. |
|
| 109 |
A Beautiful Mind (2001, PG-13) |
|
| 110 |
Misery (1990, R) |
|
| 111 |
Stephen King's The Stand (, Unrated) |
|
| 112 |
Drop Dead Fred (1991, PG-13) |
|
| 113 |
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995, R) |
|
| 114 |
The Little Mermaid (1989, G) |
|
| 115 |
Go (1999, R) |
|
| 116 |
Fight Club (1999, R) |
|
| 117 |
Turistas (Paradise Lost) (2006, R) |
|
| 118 |
Dude, Where's My Car? (2000, PG-13) |
|
| 119 |
Finding Neverland (2004, PG) |
|
| 120 |
Shrek 2 (2004, PG) |
|
| 121 |
Cry Baby (1990, PG-13) |
|
| 122 |
The Exorcist (1973, R) |
|
| 123 |
Arachnophobia (1990, PG-13) |
|
| 124 |
Hocus Pocus (1993, PG) |
|
| 125 |
Ocean's Eleven (2001, PG-13) |
|
| 126 |
Superstar (1999, PG-13) |
|
| 127 |
Dawn of the Dead (2004, R) |
|
| 128 |
The Talented Mr. Ripley (1999, R) |
|
| 129 |
National Treasure (2004, PG) |
|
| 130 |
Deep Impact (1998, PG-13) |
|
| 131 |
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) (2007, R) |
|
| 132 |
The Lost World - Jurassic Park (1997, PG-13) |
|
| 133 |
National Lampoon's Vacation (1983, R) |
|
| 134 |
Whale Rider (2003, PG-13) |
|
| 135 |
Coyote Ugly (2000, PG-13) |
|
| 136 |
Black Hawk Down (2001, R) |
|
| 137 |
R.V. (RV) (Runaway Vacation) (2006, PG) |
|
| 138 |
Stick It (2006, PG-13) |
|
| 139 |
Lonesome Jim (2006, R) |
|
| 140 |
Dunston Checks In (1996, PG) |
|
| 141 |
Battlestar Galactica: Razor (2007, Unrated) |
|
| 142 |
Serenity (2005, PG-13) |
|
| 143 |
Benny & Joon (1993, PG) |
|
| 144 |
A Perfect Murder (1998, R) |
|
| 145 |
Private Resort (, R) |
|
| 146 |
My Little Eye (2002, R) |
|
| 147 |
Silent Night, Deadly Night - Pt. 2 (1987, R) |
|
| 148 |
Haven (2006, R) |
|
| 149 |
The Chumscrubber (2005, R) |
|
| 150 |
Battlestar Galactica (2003, Unrated) |
|
| 151 |
Camp (2003, PG-13) |
|
| 152 |
The Other Side Of Heaven (2001, PG) |
|
| 153 |
All The Little Animals (1999, R) |
|
| 154 |
Romper Stomper (1992, R) |
|
| 155 |
The Best Years of Our Lives (1946, Unrated) |
|
| 156 |
Strange Days (1995, R) |
|
| 157 |
Ed Wood (1994, R) |
|
| 158 |
The Very Thought of You (Martha, Meet Frank, Daniel and Laurence) (1999, R) |
|
| 159 |
Shattered (Butterfly on a Wheel) (2007, R) |
|
| 160 |
The Boondock Saints (1999, R) |
|
| 161 |
Eastern Promises (2007, R) |
|
| 162 |
Equilibrium (2002, R) |
|
| 163 |
What's Eating Gilbert Grape (1993, PG-13) |
|
| 164 |
Gattaca (1997, PG-13) |
|
| 165 |
Bend It Like Beckham (2003, PG-13) |
|
| 166 |
The Station Agent (2003, R) |
|
| 167 |
Dogma (1999, R) |
|
| 168 |
Trapped (2002, R) |
|
| 169 |
Reign of Fire (2002, PG-13) |
|
| 170 |
Hannibal (2001, R) |
|
| 171 |
Mary Shelley's Frankenstein (1994, R) |
|
| 172 |
Bridget Jones's Diary (2001, R) |
|
| 173 |
Firewall (2006, PG-13) |
|
| 174 |
Waterborne (2005, R) |
|
| 175 |
Chocolat (2000, PG-13) |
|
| 176 |
Pecker (1998, R) |
|
| 177 |
Live Flesh (Carne trémula) (1998, R) |
|
| 178 |
The Plague (2006, R) |
|
| 179 |
Blades of Glory (2007, PG-13) |
|
| 180 |
The Doom Generation (1995, R) |
|
| 181 |
My Summer of Love (2004, R) |
|
| 182 |
Moulin Rouge! (2001, PG-13) |
|
| 183 |
Mad Max (1979, R) |
|
| 184 |
eXistenZ (1999, R) |
|
| 185 |
The Legend of Billie Jean (1985, PG-13) |
|
| 186 |
No Such Thing (2001, R) |
|
| 187 |
Guinevere (1999, R) |
|
| 188 |
The Dark (2004, R) |
|
| 189 |
May (2003, R) |
|
| 190 |
Vampire Journals (1997, R) |
|
| 191 |
Nowhere (1997, R) |
|
| 192 |
Box of Moonlight (1997, R) |
|
| 193 |
Juno (2007, PG-13) |
|
| 194 |
10th and Wolf (2006, R) |
|
| 195 |
The Ballad of Jack and Rose (2005, R) |
|
| 196 |
Dead Birds (2004, R) |
|
| 197 |
Perfect Creature (2006, R) |
|
| 198 |
The Sea Inside (Mar Adentro) (The Sea Within) (2004, PG-13) |
|
| 199 |
Starter for Ten (Starter for 10) (2006, PG-13) |
|
| 200 |
The Sleeping Dictionary (2003, R) |
|
| 201 |
Rick (2004, R) |
|
| 202 |
Spanking the Monkey (1994, Unrated) |
|
| 203 |
Rennie's Landing (Stealing Time) (2001, R) |
|
| 204 |
Thirteen (2003, R) |
|
| 205 |
Cabin Fever (2002, R) |
|
| 206 |
The Last of the High Kings (Summer Fling) (1998, R) |
|
| 207 |
Easy (, Unrated) |
|
| 208 |
In the Name of the Father (1993, R) |
|
| 209 |
Shopping (1996, R) |
|
| 210 |
Proof (1991, R) |
|
| 211 |
The Match (1999, PG-13) |
|
| 212 |
Gone (2007, R) |
|
| 213 |
Last Night (1998, R) |
|
| 214 |
Penelope (2006, PG) |
|
| 215 |
I Am Legend (2007, PG-13) |
|
| 216 |
Land of the Blind (2006, R) |
|
| 217 |
Tin Man (, Unrated) |
|
| 218 |
Léon (The Professional) (1994, R) |
|
| 219 |
A Knight's Tale (2001, PG-13) |
|
| 220 |
Sweet Sixteen (2003, R) |
|
| 221 |
Night at the Museum (2006, PG) |
|
| 222 |
Garden State (2004, R) |
|
| 223 |
21 (2008, PG-13) |
|
| 224 |
Black Snake Moan (2007, R)
This movie is so much more than just Christina Ricci running around half naked as the promos show.Its an amazing character study that is both heartfelt and inspiring between a damaged girl (Ricci) and a lonely down on his luck farmer (Jackson) who tries to save her.Both actors have amazing onscreen chemistry and Ricci's perfomance is very strong but the standout performance goes to Samuel L. Jackson's portrayal of Lazarus who steals the show. |
|
| 225 |
Immortality (The Wisdom of Crocodiles) (2000, R) |
|
| 226 |
Dear Wendy (2005, Unrated) |
|
| 227 |
11:14 (2003, R) |
|
| 228 |
Out of Season (2004, R) |
|
| 229 |
Friday Night Lights (2004, PG-13) |
|
| 230 |
Seven (Se7en) (1995, R)
OMG, I can't believe i've gone all those years without seeing this movie. I recently just happened to come across this film while flipping through the premium channels and im so glad I did, the direction/writing and acting (expecially by Kevin Spacey who officially now scares the hell out of me) were all superb and the story Holy Hell! that was some twisted stuff that somehow managed to be far more terrifying than any gory horror movie i've ever seen. I think it has to do with the whole reality of the plot, I mean this could very well happen given some of the twisted religious fanatics out there and I think that makes it far more scary than any gory horror movie out there. |
|
| 231 |
Passionada (2003, PG-13) |
|
| 232 |
On the Outs (2005, R) |
|
| 233 |
30 Days of Night (2007, R) |
|
| 234 |
Arabian Nights (2000, Unrated) |
|
| 235 |
The Painted Veil (2006, PG-13) |
|
| 236 |
Music From Another Room (1997, PG-13) |
|
| 237 |
The Matrix (1999, R) |
|
| 238 |
Dear Frankie (2005, PG-13) |
|
| 239 |
Live Free or Die Hard (2007, PG-13) |
|
| 240 |
Home Room (2003, R) |
|
| 241 |
Fido (2007, R) |
|
| 242 |
Night of the Lepus (1972, PG) |
|
| 243 |
The Pianist (2002, R) |
|
| 244 |
Ginger Snaps Back - The Beginning (2004, R) |
|
| 245 |
Superbad (2007, R) |
|
| 246 |
Across the Universe (2007, PG-13) |
|
| 247 |
Lord of War (2005, R) |
|
| 248 |
The Big Bad Swim (2006, Unrated) |
|
| 249 |
Shallow Grave (1995, R) |
|
| 250 |
Recount (2008, Unrated) |
|
| 251 |
The Kingdom (2007, R) |
|
| 252 |
Elizabethtown (2005, PG-13) |
|
| 253 |
10.5 (2004, Unrated) |
|
| 254 |
Boiler Room (2000, R) |
|
| 255 |
Generation Kill (mini-series) (, Unrated) |
|
| 256 |
Dodgeball - A True Underdog Story (2004, PG-13) |
|
| 257 |
Gone Baby Gone (2007, R) |
|
| 258 |
Britz (2007, Unrated)
Such a poignant well-written observation of two very different Muslim siblings living in England after 9/11 and the prejudices they face both in an outside of the Muslim community. Told in 2-sections we see the same struggle from both points of view and the impact that their decisions have one each other. Both leads are so strong and sympathetic in their very multi-layered roles, that it captivates you and makes you so invested with their characters. |
|
| 259 |
Restraint (2008, Unrated) |
|
| 260 |
The TV Set (2007, R) |
|
| 261 |
Art School Confidential (2006, R) |
|
| 262 |
CQ (2002, R) |
|
| 263 |
Crossroads (2006, Unrated) |
|
| 264 |
The Million Dollar Hotel (2000, R) |
|
| 265 |
Dahmer (2002, R) |
|
| 266 |
This Is England (2007, Unrated) |
|
| 267 |
Eden Lake (2008, R) |
|
| 268 |
The Art of Travel (2008, R) |
|
| 269 |
The Movie Hero (Frame of Mind) (2003, Unrated) |
|
| 270 |
Watching the Detectives (2007, Unrated) |
|
| 271 |
Meet Joe Black (1998, PG-13) |
|
| 272 |
Dreamcatcher (2003, R) |
|
| 273 |
Tsunami: The Aftermath (2006, Unrated) |
|
| 274 |
Jungle 2 Jungle (1997, PG) |
|
| 275 |
Kill Your Darlings (2006, Unrated) |
|
| 276 |
The Dark Knight (2008, PG-13)
I haven't seen a movie this good in a long time. Everything about it from start to finish was purely captivating and a total wild ride. I also love the reality of Nolan's adaptations, how seriously and realistically he approaches them, turning characters that used to be total "cheese" into the most sincere deeply flawed human beings with depths that reach far beyond your average "superhero" movie and into the mainstream as they speak to all of us instead of just a 'select' comic-book reading group. Christian Bale was strong as usual but his poor character didn't have a chance in this one to stand out, due to the wildly enigmatic scene stealers that were 'The Joker' played by the late Ledger, and 'Harvey Dent' played by Eckhart, these two characters were so defined and complex in such completely separate ways that they drove this film from a great action film (like its previous installment Batman Begins) to a PURE MASTERPIECE of unrivaled filmmaking for this genre that will be extremely difficult to top, even by Nolan himself. |
|
| 277 |
Right at Your Door (2007, R) |
|
| 278 |
Doomsday (2008, R) |
|
| 279 |
Jumper (2008, PG-13) |
|
| 280 |
The History Boys (2006, R) |
|
| 281 |
Stoned (2005, R) |
|
| 282 |
Reservoir Dogs (1992, R) |
|
| 283 |
Stateside (2004, R) |
|
| 284 |
Delirious (2006, Unrated) |
|
| 285 |
The Darwin Awards (2006, R) |
|
| 286 |
Love and Other Disasters (2006, R) |
|
| 287 |
Somersault (2004, Unrated) |
|
| 288 |
Courage Under Fire (1996, R) |
|
| 289 |
The Indian Runner (1991, R) |
|
| 290 |
Cabin by the Lake (2000, R) |
|
| 291 |
Adaptation (2002, R) |
|
| 292 |
Cool Money (The Pierre Heist) (2005, Unrated) |
|
| 293 |
Black Sheep (2006, Unrated) |
|
| 294 |
Green Street Hooligans (2005, R) |
|
| 295 |
Funny Games (2008, R) |
|
| 296 |
Memoirs of a Geisha (2005, PG-13) |
|
| 297 |
Jindabyne (2006, R) |
|
| 298 |
Reefer Madness - The Movie Musical (2005, R) |
|
| 299 |
The Wind That Shakes the Barley (2007, Unrated) |
|
| 300 |
Noise (2007, Unrated) |
|
| 301 |
Quills (2000, R) |
|
| 302 |
Tristan & Isolde (2006, PG-13) |
|
| 303 |
Blindness (2008, R) |
|
| 304 |
There Will Be Blood (2007, R) |
|
| 305 |
Best in Show (2000, PG-13) |
|
| 306 |
Clerks (1994, R) |
|
| 307 |
Being John Malkovich (1999, R) |
|
| 308 |
I Heart Huckabees (2004, R) |
|
| 309 |
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy (2005, PG) |
|
| 310 |
Brokeback Mountain (2005, R) |
|
| 311 |
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006, R) |
|
| 312 |
Land of Plenty (2004, Unrated) |
|
| 313 |
Cecil B. Demented (2000, R) |
|
| 314 |
Bottle Rocket (1996, R) |
|
| 315 |
Suicide Kings (1998, R) |
|
| 316 |
Metroland (1999, R) |
|
| 317 |
The Air I Breathe (2008, R) |
|
| 318 |
Suspiria (1977, R) |
|
| 319 |
Forgetting Sarah Marshall (2008, R) |
|
| 320 |
High Fidelity (2000, R) |
|
| 321 |
The Darjeeling Limited (2007, R) |
|
| 322 |
Straightheads (Closure) (2007, R) |
|
| 323 |
Syriana (2005, R) |
|
| 324 |
Home of the Brave (2006, R) |
|
| 325 |
Shade (2003, R) |
|
| 326 |
Code 46 (2004, R) |
|
| 327 |
The Safety of Objects (2001, R) |
|
| 328 |
L.A. Twister (2004, Unrated) |
|
| 329 |
Moving McAllister (2007, PG-13) |
|
| 330 |
Rescue Dawn (2007, PG-13) |
|
| 331 |
Baby Mama (2008, PG-13) |
|
| 332 |
Mumford (1999, R) |
|
| 333 |
How to Rob a Bank (2007, Unrated) |
|
| 334 |
Schindler's List (1993, R) |
|
| 335 |
In Bruges (2008, R) |
|
| 336 |
Live Free or Die (1977, R) |
|
| 337 |
Thank You For Smoking (2006, R) |
|
| 338 |
Candy (2006, R) |
|
| 339 |
South of Pico (2008, R) |
|
| 340 |
Liberty Heights (1999, R) |
|
| 341 |
Dead Like Me (, Unrated) |
|
| 342 |
Dead Like Me: Life After Death (2009, R) |
|
| 343 |
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian (2008, PG) |
|
| 344 |
Valkyrie (2008, PG-13) |
|
| 345 |
The Fall (2006, R) |
|
| 346 |
The Deep End (2001, R) |
|
| 347 |
Rogue (Rogue Crocodile) (2008, R) |
|
| 348 |
Taking Chance (2009, Unrated) |
|
| 349 |
Marie Antoinette (2006, PG-13) |
|
| 350 |
A Life Less Ordinary (1997, R) |
|
| 351 |
Madagascar (2005, PG) |
|
| 352 |
Gangs of New York (2002, R) |
|
| 353 |
Vantage Point (2008, PG-13) |
|
| 354 |
Into the Wild (2007, R) |
|
| 355 |
Death at a Funeral (2007, R) |
|
| 356 |
Tropic Thunder (2008, R) |
|
| 357 |
The Strangers (2008, R) |
|
| 358 |
Hamlet 2 (2008, R) |
|
| 359 |
WALL-E (2008, G) |
|
| 360 |
The Cooler (2003, R) |
|
| 361 |
Fierce Creatures (1997, PG-13) |
|
| 362 |
Drugstore Cowboy (1989, R) |
|
| 363 |
Hellboy II: The Golden Army (Hellboy 2) (2008, PG-13)
Wow.....after seeing the first one I wasn't sure I would like the second, but my boyfriend had it on a couple days ago and it sucked me right in. Prince Nuada (I hope I spelled that right) is by far the coolest character I've seen in awhile, he was quite a scene stealer throughout the entire movie. Visually stunning, with great character development and a much better plot than the first makes this an extremely impressive film. |
|
| 364 |
Mission Impossible 2 (2000, PG-13) |
|
| 365 |
Wanted (2008, R) |
|
| 366 |
Escape from New York (1981, R) |
|
| 367 |
Beverly Hills Chihuahua (2008, PG) |
|
| 368 |
Pineapple Express (2008, R)
This movie is what it is: A STONER MOVIE! and a great one at that. The subject of the movie (weed) really sets the tone of how the plotlines are handled (as if the director was just as high as the characters) Its lazy, messy, and quite funny how they basically stumble through the entire movie, but thats what adds to its retarded charm. James Franco was a scene stealer and his character was the 'heart and soul' of this movie. His quirky lovable character really drove the chemistry between him and Rogen's character. For stoners everywhere this organically written hilarious ride is not to be missed. |
|
| 369 |
The Children of Huang Shi (2008, R) |
|
| 370 |
Nothing Is Private (Towelhead) (2007, R) |
|
| 371 |
The Wackness (2008, R) |
|
| 372 |
The Boy in the Striped Pajamas (The Boy in the Striped Pyjamas) (2008, PG-13)
This film is AMAZING. Yes this account of the Holocaust seemed to be played by an all British cast (which isn't quite accurate lol) but it dosen't take away from the hard hitting emotional impact of seeing the events unfold through an innocent child's eyes. Where this film ultimately takes you in the end is emotionally GUT WRENCHING to say the least, but you won't soon forget its impact. |
|
| 373 |
Mean Girls (2004, PG-13) |
|
| 374 |
Beyond the Gates (Shooting Dogs) (2005, R) |
|
| 375 |
The Water Horse: Legend of the Deep (2007, PG) |
|
| 376 |
Lars and the Real Girl (2007, PG-13) |
|
| 377 |
Till Human Voices Wake Us (2003, R) |
|
| 378 |
Sleepers (1996, R) |
|
| 379 |
Passengers (2008, PG-13) |
|
| 380 |
Dead Ringers (1988, R) |
|
| 381 |
Underworld: The Rise of the Lycans (2009, R) |
|
| 382 |
Battle in Seattle (2008, R) |
|
| 383 |
Seven Pounds (2008, PG-13) |
|
| 384 |
RocknRolla (2008, R) |
|
| 385 |
Four Brothers (2005, R) |
|
| 386 |
Milk (2008, R) |
|
| 387 |
Madagascar: Escape 2 Africa (2008, PG) |
|
| 388 |
Smiley Face (2007, R) |
|
| 389 |
Paul Blart: Mall Cop (2009, PG) |
|
| 390 |
Terminator Salvation (2009, PG-13)
This movie was made special by the unbelievably enigmatic Sam Worthington. Although his 'in and out' accent confused the hell out of me in certain places, it can be overlooked since his presence in the film totally gave Bale's a run for his money. |
|
| 391 |
Inkheart (2009, PG)
This book series holds a special place in my heart and I'm ecstatic they brought it to life (no pun intended) so vividly. Brendan Fraser as 'mo' was the only casting misstep I think the film took seeing how the rest of the casting was beyond perfect. |
|
| 392 |
The Cake Eaters (2007, R) |
|
| 393 |
The Wicker Man (1973, R) |
|
| 394 |
Scream (1996, R) |
|
| 395 |
The Godfather (1972, R) |
|
| 396 |
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982, PG) |
|
| 397 |
Closer (2004, R) |
|
| 398 |
Romeo + Juliet (1996, PG-13) |
|
| 399 |
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005, PG) |







































































































































































































































































































































































































