My Favorite Movies
| prism65's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Monster on the Campus (1958, Unrated) |
|
| 2 |
The Ghost And Mr. Chicken (1966, Unrated) |
|
| 3 |
Abbott and Costello Meet Frankenstein (1948, Unrated) |
|
| 4 |
Horror of Dracula (1958, Unrated) |
|
| 5 |
Tarantula (1955, Unrated) |
|
| 6 |
Curse of the Undead (1959, Unrated) |
|
| 7 |
The Wolf Man (1941, Unrated) |
|
| 8 |
Frankenstein Meets the Wolf Man (1943, Unrated) |
|
| 9 |
Moon of the Wolf (1972, PG) |
|
| 10 |
Dracula Has Risen from the Grave (, G) |
|
| 11 |
The Return of the Living Dead (1985, R) |
|
| 12 |
The Brides of Dracula (1960, Unrated) |
|
| 13 |
Mark of the Vampire (1935, G) |
|
| 14 |
Son of Dracula (, R) |
|
| 15 |
The Monster Squad (1987, PG-13) |
|
| 16 |
Batman Begins (2005, PG-13) |
|
| 17 |
Captain America (1990, PG-13) |
|
| 18 |
Fantastic Four (2005, PG-13) |
|
| 19 |
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer (2007, PG) |
|
| 20 |
Rio Lobo (1971, G) |
|
| 21 |
Kansas Raiders (1950, Unrated) |
|
| 22 |
Night Passage (1957, Unrated) |
|
| 23 |
Rio Grande (1950, Unrated) |
|
| 24 |
Rio Bravo (1998, Unrated) |
|
| 25 |
The Quick Gun (1964, Unrated) |
|
| 26 |
When the Daltons Rode (1940, Unrated) |
|
| 27 |
7th Cavalry (Seventh Cavalry) (1956, Unrated) |
|
| 28 |
Ride Lonesome (1959, Unrated) |
|
| 29 |
Virginia City (1940, Unrated) |
|
| 30 |
7 Men From Now (Seven Men from Now) (1956, Unrated) |
|
| 31 |
The Spoilers (1942, Unrated) |
|
| 32 |
Comanche Station (1960, Unrated) |
|
| 33 |
Decision at Sundown (1957, Unrated) |
|
| 34 |
The Cariboo Trail (1950, Unrated) |
|
| 35 |
The Tall T (1957, Unrated) |
|
| 36 |
Western Union (1941, Unrated) |
|
| 37 |
Fort Worth (1951, Unrated) |
|
| 38 |
Jesse James (1939, Unrated) |
|
| 39 |
Westbound (1959, Unrated) |



























