Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  pumpkinqueenofgabriel's Rating My Rating
1
Garden State (2004,  R)
Click to Rate
2
The Last Kiss (2006,  R)
Click to Rate
3
Army of Darkness (1992,  R)
Click to Rate
4
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
Click to Rate
5
V for Vendetta (2006,  R)
Click to Rate
6
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
Click to Rate
7
The Lake House (2006,  PG)
Click to Rate
8
Resident Evil - Apocalypse (2004,  R)
Click to Rate
9
Arthur and the Invisibles (Arthur and the Minimoys) (2007,  PG)
Click to Rate
10
Finding Neverland (2004,  PG)
Click to Rate
11
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
Click to Rate
12
Dummy (2003,  R)
Click to Rate
13
Reign Over Me (2007,  R)
Click to Rate
14
Secret Window (2004,  PG-13)
Click to Rate
15
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
Click to Rate
16
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
Click to Rate
17
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
Click to Rate
18
Resident Evil (2002,  R)
Click to Rate
19
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
Click to Rate
20
Once Upon a Time in Mexico (2003,  R)
Click to Rate
21
Benny & Joon (1993,  PG)
Click to Rate
22
Hitch (2005,  PG-13)
Click to Rate
23
The Silence of the Lambs (1991,  R)
Click to Rate
24
Clerks (1994,  R)
Click to Rate
25
Walk the Line (2005,  PG-13)
Click to Rate
26
Fight Club (1999,  R)
Click to Rate
27
Eragon (2006,  PG)
Click to Rate
28
Boys Don't Cry (1999,  R)
Click to Rate
29
Beetlejuice (1988,  PG)
Click to Rate
30
Big Fish (2003,  PG-13)
Click to Rate
31
Mars Attacks! (1996,  PG-13)
Click to Rate
32
Van Helsing (2004,  PG-13)
Click to Rate
33
The Chronicles of Riddick (2004,  Unrated)
Click to Rate
34
Pitch Black (2000,  R)
Click to Rate
35
Donnie Darko (2001,  R)
Click to Rate
36
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
Click to Rate
37
The Good Girl (2002,  R)
Click to Rate
38
Bubble Boy (2001,  PG-13)
Click to Rate
39
Underworld (2003,  R)
Click to Rate
40
Domino (2005,  R)
Click to Rate
41
The Matrix (1999,  R)
Click to Rate
42
Labyrinth (1986,  PG)
Click to Rate
43
City of Angels (1998,  PG-13)
Click to Rate
44
Ghost Rider (2007,  PG-13)
Click to Rate
45
Constantine (2005,  R)
Click to Rate
46
The Number 23 (2007,  R)
Click to Rate
47
The Truman Show (1998,  PG)
Click to Rate
48
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events (2004,  PG)
Click to Rate
49
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
Click to Rate
50
8MM (1999,  R)
Click to Rate
51
Lord of War (2005,  R)
Click to Rate
52
National Treasure (2004,  PG)
Click to Rate
53
Reservoir Dogs (1992,  R)
Click to Rate
54
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
Click to Rate
55
Pulp Fiction (1994,  R)
Click to Rate
56
Sin City (2005,  R)
Click to Rate
57