My Favorite Movies

  punkkid11's Rating My Rating
1
Hot Fuzz (2007,  R)
Hot Fuzz 5.0 Stars
brilliant very very funny!!!!!!!!!!!
Click to Rate
2
Shaun of the Dead (2004,  R)
Shaun of the Dead 5.0 Stars
Brilliant, funny romantic comedy. with zombies.
Click to Rate
3
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
Kill Bill: Volume 1 4.0 Stars
Over the top gore. What more could you ask for?
Click to Rate
4
The Naked Gun - From the Files of Police Squad! (1988,  PG-13)
The Naked Gun - From the Files of Police Squad! 4.5 Stars
Very Very,Very Very,Very Very,Very Very,Very Very,Very Very, Funny! WATCH THIS!!!
Click to Rate
5
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
Terminator 2: Judgment Day 4.5 Stars
The Best in The Terminator Series.
Click to Rate
6
School of Rock (2003,  PG-13)
School of Rock 4.0 Stars
Very Funny references to Rock Music this is a hit!
Click to Rate
7
Alien (1979,  R)
Alien 4.5 Stars
Classic SCI-FI/Horror movie this'll make you jump!
Click to Rate
8
Casino Royale (2006,  PG-13)
Casino Royale 4.5 Stars
The best Bond movie ever its rougher,tougher and better!
Click to Rate
9
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy (2005,  PG)
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy 4.0 Stars
Very Enjoyable what ever your tastes are!
Click to Rate
10
Pan's Labyrinth (El Laberinto del Fauno) (2006,  R)
Pan's Labyrinth (El Laberinto del Fauno) 5.0 Stars
a brilliant dark fairy tale. you simply cannot fault it.
Click to Rate
11
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 4.0 Stars
Outstanding FX, Story not so good but otherwise this is Great!
Click to Rate
12
Superman Returns (2006,  PG-13)
Superman Returns 4.5 Stars
Faster than light action, great story this is a must-see!
Click to Rate
13
The Devil's Backbone (Espinazo del diablo, El) (2001,  R)
The Devil's Backbone (Espinazo del diablo, El) 5.0 Stars
Brilliant Guillermo del Toro Is One of my Favourite Directors ever it'll bring chills down your spine, you'll love it!!!
Click to Rate
14
The Descent (2006,  R)
The Descent 4.5 Stars
Very Scary, Very gorey it'll make you jump out of your skin and scream at your tv. Watch it.
Click to Rate
15
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 5.0 Stars
It's so funny you'll burst half the blood vessels in your face laughing!
Click to Rate
16
Cronos (1994,  R)
Cronos 5.0 Stars
very good
Click to Rate
17
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
Spider-Man 3 4.5 Stars
The Best Spider-man film yet. It was brilliant!!!! although Venom could have been used more... But still fantastic!!!
Click to Rate
18
The Prestige (2006,  PG-13)
The Prestige 4.0 Stars
Clever and Enjoyable!
Click to Rate

Comments (0)

Post a comment

Recent Comments