My Favorite Movies


  punkrockskatergb's Rating My Rating
1
She's the Man (2006,  PG-13)
2
Step Up (2006,  PG-13)
3
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
4
The Covenant (2006,  PG-13)
5
The Little Rascals (1994,  PG)
6
Remember the Daze (The Beautiful Ordinary) (2008,  R)
7
Whatever It Takes (2000,  PG-13)
8
Get Over It (2001,  PG-13)
9
Down with Love (2003,  PG-13)
10
She's All That (1999,  PG-13)
11
Not Another Teen Movie (2001,  R)
12
Playing by Heart (1998,  R)
13
Mallrats (1995,  R)
14
Sleeping Beauty (1959,  G)
15
Spider-Man (2002,  PG-13)
16
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
17
50 First Dates (2004,  PG-13)
18
A Walk to Remember (2002,  PG)
19
White Chicks (2004,  PG-13)
20
John Tucker Must Die (2006,  PG-13)
21
School of Rock (2003,  PG-13)
22
Happy Feet (2006,  PG)
23
Dracula - Dead and Loving It (1995,  PG-13)
24
Robin Hood - Men in Tights (1993,  PG-13)
25
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
26
See Jane Date (2003,  PG)
27
Date Movie (2006,  PG-13)
28
Ice Age (2002,  PG)
29
Fun With Dick and Jane (2005,  PG-13)
30
Win A Date With Tad Hamilton! (2004,  PG-13)
31
Thirteen (2003,  R)
32
Walk the Line (2005,  PG-13)
33
Cruel Intentions (1999,  R)
34
Serenity (2005,  PG-13)
35
Grind (2003,  PG-13)
36
Pleasantville (1998,  PG-13)
37
Ace Ventura: Pet Detective (1993,  PG-13)
38
Flubber (1997,  PG)
39
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
40
Save the Last Dance (2001,  PG-13)
41
Havoc (2005,  R)
42
Sweet Home Alabama (2002,  PG-13)
43
Drive Me Crazy (1999,  PG-13)
44
Titanic (1997,  PG-13)
45
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
46
Grease (1978,  PG)
47
Grease 2 (1982,  PG)
48
Lady and the Tramp (1955,  G)
49
Lady and the Tramp II: Scamp's Adventure (2000,  G)
50
First Daughter (2004,  PG)
51
The New Guy (2002,  PG-13)
52
Cars (2006,  G)
53
Hitch (2005,  PG-13)
54
How the Grinch Stole Christmas (1967,  G)
55
Dr. Seuss' How the Grinch Stole Christmas (,  PG)
56
The Mask (1994,  PG-13)
57
Center Stage (2000,  PG-13)
58
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
59
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
60
The Cutting Edge (1992,  PG)
61
The Cutting Edge: Going for the Gold (2006,  PG-13)
62
S Club - Seeing Double (2003,  PG-13)
63
I'll Be Home for Christmas (1998,  PG)
64
X-Men (2000,  PG-13)
65
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
66
Men in Black II (2002,  PG-13)
67
Men in Black (1997,  PG-13)
68
Mr. Fix It (,  Unrated)
69
Eurotrip (2003,  R)
70
Phantom of the Megaplex (2000,  G)
71
Mom's Got a Date with a Vampire (2000,  Unrated)
72
My Date with the President's Daughter (1998,  Unrated)
73
The Little Vampire (2000,  PG)
74
Buffy the Vampire Slayer (1992,  PG-13)
75
Little Nicky (2000,  PG-13)
76
The Little Mermaid (1989,  G)
77
Little Shop of Horrors (1986,  PG-13)
78
Seventeen Again (2000,  Unrated)
79
Stuck in the Suburbs (2004,  Unrated)
80
Pixel Perfect (2004,  Unrated)
81
Mary Poppins (1964,  G)
82
How to Deal (2003,  PG-13)
83
Without A Paddle (2004,  PG-13)
84
Holiday in the Sun (2001,  G)
85
Mom at Sixteen (2005,  Unrated)
86
Last Holiday (2006,  PG-13)
87
Switching Goals (2000,  Unrated)
88
In the Land of Women (2007,  PG-13)
89
Because I Said So (2007,  PG-13)
90
The Sisterhood of the Traveling Pants (2005,  PG)
91
On the Line (2001,  PG)
92
Too Young to Be a Dad (2002,  Unrated)
93
Sixteen Candles (1984,  PG)
94
A Night at the Roxbury (1998,  PG-13)
A Night at the Roxbury
This movie was really funny and I liked their dance
95
Interview with the Vampire (1994,  R)
96
Homeward Bound - The Incredible Journey (1993,  G)
97
Homeward Bound II - Lost in San Francisco (1996,  G)
98
My Girl (1991,  PG)
99
My Girl 2 (1996,  PG)
100
13 Going on 30 (Suddenly 30) (2004,  PG-13)
101
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
102
The Princess Bride (1987,  PG)
103
Scary Movie (2000,  R)
104
Scary Movie 2 (2001,  R)
105
Scary Movie 3 (2003,  PG-13)
106
Hairspray (2007,  PG)
107
Annie (1982,  G)
108
Transformers (2007,  PG-13)
109
The Sisterhood of the Traveling Pants 2 (2008,  PG-13)
110
The House Bunny (2008,  PG-13)
111
The Secret Life of Bees (2008,  PG-13)
112
Alvin and the Chipmunks (2007,  PG)
113
Alvin and the Chipmunks Meet the Wolfman (2000,  PG)
114
Mamma Mia! (2008,  PG-13)
115
Just Friends (2005,  PG-13)
116
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
117
Forgetting Sarah Marshall (2008,  R)
118
Graduation (2007,  Unrated)
119
Sydney White (2007,  PG-13)
120
Stop Loss (2008,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments