My Favorite Movies


  1. putertutor
  2. Scott

Classics!

  putertutor's Rating My Rating
1
The Fly (1958,  Unrated)
2
The Wizard of Oz (1939,  G)
3
Hang 'em High (1968,  PG-13)
4
Abbott and Costello Meet Frankenstein (1948,  Unrated)
5
Bud Abbott and Lou Costello in Hollywood (Abbott and Costello in Hollywood ) (2000,  Unrated)
6
Abbott and Costello Meet Dr. Jekyll and Mr. Hyde (1953,  Unrated)
7
Abbott and Costello Meet the Mummy (1955,  Unrated)
8
Abbott and Costello Meet the Invisible Man (1951,  Unrated)
9
Abbott and Costello Meet the Killer, Boris Karloff (1949,  Unrated)
10
Abbott and Costello Go to Mars (1953,  Unrated)
11
Abbott and Costello in the Foreign Legion (1950,  Unrated)
12
Abbott & Costello in the Movies (2002,  Unrated)
13
Abbott & Costello Meet the Mummy (1955,  Unrated)
14
Abbott and Costello Meet the Keystone Kops (1955,  Unrated)
15
Abbott and Costello Meet Captain Kidd (1952,  Unrated)
16
Abbott And Costello Meet The Bride Of Frankenstein (,  Unrated)
17
Abbott And Costello : Sell Thru (1932,  Unrated)
18
White Christmas (1954,  Unrated)
19
The Court Jester (1956,  Unrated)
20
The Emperor's New Clothes (1972,  Unrated)
21
Hans Christian Andersen (1952,  Unrated)
22
The Secret Life of Walter Mitty (1947,  Unrated)
23
The Inspector General (1949,  Unrated)
24
Wonder Man (1945,  G)
25
The Five Pennies (1959,  Unrated)
26
A Song Is Born (1948,  Unrated)
27
The Kid from Brooklyn (1946,  Unrated)
28
Up in Arms (1944,  Unrated)
29
On the Riviera (1951,  Unrated)
30
Merry Andrew (1958,  Unrated)
31
The Madwoman of Chaillot (1969,  Unrated)
32
Knock on Wood (1954,  Unrated)
33
On the Double (1961,  Unrated)
34
Skokie (1981,  Unrated)
35
Hidden Hollywood II (2000,  Unrated)
36
Me and the Colonel (1958,  Unrated)
37
Silver Screen: Color Me Lavender (1998,  Unrated)
38
Pinocchio (1976,  Unrated)
39
Moon Over Manhattan (1935,  Unrated)
40
Back Home (2001,  Unrated)
41
The Italian Americans (2004,  Unrated)
42
Guys and Dolls (1955,  Unrated)
43
Around the World in 80 Days (1956,  Unrated)
44
Anchors Aweigh (1945,  Unrated)
45
The Man with the Golden Arm (1955,  Unrated)
46
Pal Joey (1957,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments