My Favorite Movies
Give list a short description
| puuulo's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
The Godfather (1972, R) |
|
|
| 2 |
American Beauty (1999, R) |
|
|
| 3 |
Into the Wild (2007, R) |
|
|
| 4 |
As Good As It Gets (1997, PG-13) |
|
|
| 5 |
Me and You and Everyone We Know (2005, R) |
|
|
| 6 |
Irreversible (2002, Unrated) |
|
|
| 7 |
The Darjeeling Limited (2007, R) |
|
|
| 8 |
Bonnie and Clyde (1967, R) |
|
|
| 9 |
Atonement (2007, R) |
|
|
| 10 |
Juno (2007, PG-13) |
|
|
| 11 |
La Dolce Vita (1960, Unrated) |
|
|
| 12 |
Little Miss Sunshine (2006, R) |
|
|
| 13 |
Stranger Than Fiction (2006, PG-13) |
|
|
| 14 |
Magnolia (1999, R) |
|
|
| 15 |
Hot Fuzz (2007, R) |
|
|
| 16 |
Imaginary Heroes (2004, R) |
|
|
| 17 |
Requiem for a Dream (2000, R) |
|
|
| 18 |
There Will Be Blood (2007, R) |
|
|
| 19 |
No Country for Old Men (2007, R) |
|
|
| 20 |
Rear Window (1954, PG) |
|
|
| 21 |
Nights of Cabiria (1957, Unrated) |
|
|
| 22 |
Happiness (1998, Unrated) |
|
|
| 23 |
Reservoir Dogs (1992, R) |
|
|
| 24 |
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001, R) |
|
|
| 25 |
Before Sunrise (1995, R) |
|
|
| 26 |
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001, PG-13) |
|
|
| 27 |
The Royal Tenenbaums (2001, R) |
|
|
| 28 |
Boogie Nights (1997, R) |
|
|
| 29 |
Rebel Without a Cause (1955, PG-13) |
|
|
| 30 |
The Shawshank Redemption (1994, R) |
|
|
| 31 |
Sin City (2005, R) |
|
|
| 32 |
Rope (1948, PG) |
|
|
| 33 |
Kill Bill: Volume 1 (2003, R) |
|
|
| 34 |
Some Like It Hot (1959, Unrated) |
|
|
| 35 |
Closer (2004, R) |
|
|
| 36 |
Dear Wendy (2005, Unrated) |
|
|
| 37 |
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975, R) |
|
|
| 38 |
Ghost World (2001, R) |
|
|
| 39 |
Blade Runner (1982, R) |
|
|
| 40 |
Fargo (1996, R) |
|
|
| 41 |
Donnie Darko (2001, R) |
|
|
| 42 |
Amores Perros (2000, R) |
|
|
| 43 |
21 Grams (2003, R) |
|
|
| 44 |
Babel (2006, R) |
|
|
| 45 |
Jackie Brown (1997, R) |
|
|
| 46 |
Elephant (2003, R) |
|
|
| 47 |
Taxi Driver (1976, R) |
|
|
| 48 |
Run Lola Run (Lola rennt) (1998, R) |
|
|
| 49 |
Big Fish (2003, PG-13) |
|
|
| 50 |
Psycho (1960, R) |
|
|
| 51 |
I Heart Huckabees (2004, R) |
|
|
| 52 |
Volver (2006, R) |
|
|
| 53 |
Bubble Boy (2001, PG-13) |
|


