My Favorite Movies


  1. Python2186
  2. Sean

My Favorite Movies Of All Time! (Note: Movies Not In Order Of Favorites, Just A Random List)

  Python2186's Rating My Rating
1
Pulp Fiction (1994,  R)
2
Heat (1995,  R)
3
Fargo (1996,  R)
4
No Country for Old Men (2007,  R)
5
Reservoir Dogs (1992,  R)
6
Saving Private Ryan (1998,  R)
7
Black Hawk Down (2001,  R)
8
Full Metal Jacket (1987,  R)
9
Freeway (1996,  R)
10
Collateral (2004,  R)
11
Transformers (2007,  PG-13)
12
Armageddon (1998,  PG-13)
13
Die Hard (1988,  R)
14
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) (1990,  R)
15
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
16
Live Free or Die Hard (2007,  PG-13)
17
Hot Fuzz (2007,  R)
18
Jaws (1975,  PG)
19
Land of the Dead (2005,  R)
20
The Thing (1982,  R)
21
Superbad (2007,  R)
22
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
23
Tropic Thunder (2008,  R)
24
Broken Arrow (1996,  R)
25
Face/Off (1997,  R)
26
Scarface (1983,  R)
27
Lethal Weapon (1987,  R)
28
Lethal Weapon 2 (1989,  R)
29
Lethal Weapon 3 (1992,  R)
30
American History X (1998,  R)
31
The Silence of the Lambs (1991,  R)
32
True Lies (1994,  R)
33
Halloween (1978,  R)
34
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
35
Scream (1996,  R)
36
Knocked Up (2007,  R)
37
War of the Worlds (2005,  PG-13)
38
Escape from New York (1981,  R)
39
Blades of Glory (2007,  PG-13)
40
Step Brothers (2008,  R)
41
Forgetting Sarah Marshall (2008,  R)
42
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby (2006,  PG-13)
43
Batman Begins (2005,  PG-13)
44
The Dark Knight (2008,  PG-13)
45
South Park: Bigger, Longer and Uncut (1999,  R)
46
Walk Hard: The Dewey Cox Story (2007,  R)
47
Beavis and Butt-Head Do America (1996,  PG-13)
48
Starship Troopers (1997,  R)
49
The Simpsons Movie (2007,  PG-13)
50
Scary Movie (2000,  R)
51
The Evil Dead (1981,  NC-17)
52
Evil Dead 2 (1987,  R)
53
Army of Darkness (1993,  R)
54
28 Days Later (2003,  R)
55
28 Weeks Later... (2007,  R)
56
Alien (1979,  R)
57
Aliens (1986,  R)
58
Predator (1987,  R)
59
Aliens vs. Predator: Requiem (AVP 2) (2007,  R)
60
The Shawshank Redemption (1994,  R)
61
The Shining (1980,  R)
62
Stand by Me (1986,  R)
63
The Green Mile (1999,  R)
64
The Mist (2007,  R)
65
Seven (Se7en) (1995,  R)
66
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
67
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
68
Three Kings (1999,  R)
69
Shaun of the Dead (2004,  R)
70
Beverly Hills Cop (1984,  R)
71
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
72
The Terminator (1984,  R)
73
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
74
Terminator 3 - Rise of the Machines (2003,  R)
75
Resident Evil (2002,  R)
76
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
77
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
78
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
79
A Fish Called Wanda (1988,  R)
80
48 HRS (1982,  R)
81
Shrek (2001,  PG)
82
Shrek 2 (2004,  PG)
83
Shrek the Third (Shrek 3) (2007,  PG)
84
Independence Day (1996,  PG-13)
85
The Blues Brothers (1980,  R)
86
Trading Places (1983,  R)
87
In & Out (1997,  PG-13)
88
Men in Black (1997,  PG-13)
89
The Rundown (Welcome to the Jungle) (2003,  PG-13)
90
Silent Hill (2006,  R)
91
Spider-Man (2002,  PG-13)
92
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
93
The Naked Gun - From the Files of Police Squad! (1988,  PG-13)
94
Airplane! (1980,  PG)
95
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004,  PG-13)
96
Old School (2003,  R)
97
The Transporter (2002,  PG-13)
98
Ghost Rider (2007,  PG-13)
99
Office Space (1999,  R)
100
Speed (1994,  R)
101
Dirty Rotten Scoundrels (1988,  PG)
102
Dark Blue (2003,  R)
103
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
104
Wedding Crashers (2005,  R)
105
The Fugitive (1993,  PG-13)
106
My Cousin Vinny (1992,  R)
107
The Italian Job (2003,  PG-13)
108
American Pie (1999,  R)
109
RoboCop (1987,  R)
110
X-Men (2000,  PG-13)
111
Jurassic Park (1993,  PG-13)
112
The Crow (1994,  R)
113
Zoolander (2001,  PG-13)
114
There's Something About Mary (1998,  R)
115
Ace Ventura: Pet Detective (1993,  PG-13)
116
Austin Powers - International Man of Mystery (1997,  PG-13)
117
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me (1999,  PG-13)
118
Austin Powers in Goldmember (2002,  PG-13)
119
Back to the Future (1985,  PG)
120
Back to the Future Part III (1990,  PG)
121
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
122
Super Troopers (2001,  R)
123
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
124
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
125
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
126
Sin City (2005,  R)
127
The Big Lebowski (1998,  R)
128
Wayne's World (1992,  PG-13)
129
Young Frankenstein (1974,  PG)
130
Blazing Saddles (1974,  R)
131
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
132
The Lost Boys (1987,  R)
133
The Incredibles (2004,  PG)
134
The Fifth Element (1997,  PG-13)
135
King Kong (2005,  PG-13)
136
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
137
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
138
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
139
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
140
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
141
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
142
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
143
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
144
Little Miss Sunshine (2006,  R)
145
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
146
Police Academy (1984,  R)
147
Close Encounters of the Third Kind (1977,  PG)
148
Braveheart (1995,  R)
149
Gladiator (2000,  R)
150
Highlander (1986,  R)
151
30 Days of Night (2007,  R)
152
The Jackal (1997,  R)
153
The Mummy (1999,  PG-13)
154
Stripes (1981,  R)
155
Ransom (1996,  R)
156
Into the Night (1985,  R)
157
Dawn of the Dead (2004,  R)
158
Big Trouble in Little China (1986,  PG-13)
159
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) (2007,  R)
160
Death Proof (Grindhouse Presents) (2007,  R)
161
Meet the Parents (2000,  PG-13)
162
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
163
From Dusk Till Dawn (1996,  R)
164
Tremors (1990,  R)
165
The Golden Child (1986,  PG-13)
166
Training Day (2001,  R)
167
Zodiac (2007,  R)
168
Stakeout (1987,  R)
169
Groundhog Day (1993,  PG)
170
Jackie Brown (1997,  R)
171
Flashback (1990,  R)
172
Saw (2004,  R)
173
Iron Man (2008,  PG-13)
174
Gran Torino (2009,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments