My Favorite Movies


  quanakjess710's Rating My Rating
1
Billu (2009,  Unrated)
2
Rab Ne Bana Di Jodi (A Couple Made by God) (A Match Made in Heaven) (2008,  Unrated)
3
Om Shanti Om (2007,  Unrated)
4
Kuch Kuch Hota Hai (1998,  Unrated)
5
Devdas (2002,  Unrated)
6
Kal Ho Naa Ho (2003,  Unrated)
7
Kabhi Khushi Kabhie Gham (2001,  PG)
8
Main Hoon Na (2004,  G)
9
Hum Tumhare Hain Sanam (2002,  Unrated)
10
Bhoothnath (2008,  Unrated)
11
Don (2006,  Unrated)
12
Shakti - The Power (2002,  Unrated)
13
Dilwale Dulhania Le Jayenge (1995,  G)
14
Baazigar (1993,  Unrated)
15
Dil To Pagal Hai (The Heart Is Crazy) (1997,  Unrated)
16
Josh (2000,  Unrated)
17
Veer Zaara (Veer-Zaara) (2004,  Unrated)
18
Kabhi Alvida Naa Kehna (2006,  Unrated)
19
Chak De! India (2007,  Unrated)
20
Swades (2004,  Unrated)
21
Karan Arjun (1995,  Unrated)
22
Dil Se (1998,  Unrated)
23
Har Dil Jo Pyar Karega (2000,  Unrated)
24
Mohabbatein (2000,  Unrated)
25
Asoka (2001,  R)
26
Paheli (2005,  G)
27
Dushman Duniya Ka (1996,  Unrated)
28
Pardes (1997,  Unrated)
29
Chalte Chalte (2003,  Unrated)
30
Kabhi Haan Kabhi Naa (Sometimes Yes, Sometimes No) (1993,  Unrated)
31
Phir Bhi Dil Hai Hindustani (1999,  Unrated)
32
Baadshah (1999,  PG)
33
Yes Boss (1997,  Unrated)
34
Kaal (Kalank) (2005,  PG-13)
35
Duplicate (1998,  Unrated)
36
Koyla (1997,  Unrated)
37
Hey Ram (2000,  Unrated)
38
Darr: A Violent Love Story (Fear) (1993,  Unrated)
39
Ram Jaane (1995,  Unrated)
40
Raju Ban Gaya Gentleman (1992,  Unrated)
41
Anjaam (1994,  Unrated)
42
Chaahat (1996,  Unrated)
43
Chamatkar (1992,  PG)
44
King Uncle (1993,  Unrated)
45
Dil Aashna Hai (...The Heart Knows) (The Heart Knows the Truth) (1992,  Unrated)
46
Trimurti (1995,  Unrated)
47
Gaja Gamini (2001,  Unrated)
48
English Babu Desi Mem (1996,  Unrated)
49
Deewana (Crazy) (1992,  Unrated)
50
Oh Darling Yeh Hai India (1995,  Unrated)
51
Daar (Darr) (Fear) (Darr: A Violent Love Story) (1993,  Unrated)
52
Guddu (1995,  Unrated)
53
Army (1996,  Unrated)
54
Zamaana Deewana (1993,  Unrated)
55
Silsiilay (2005,  Unrated)
56
Sar Ankhon Par (1999,  Unrated)
57
Zamana Deewana (,  Unrated)
58
Maya Memsaab (1992,  Unrated)
59
Deewana (1992,  Unrated)
60
A Date with Shahrukh (2004,  Unrated)
61
Fauji (1988,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments