My Favorite Movies
| queen97440's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
Daughters of Darkness (1971, R) |
|
|
| 2 |
The Fifth Element (1997, PG-13) |
|
|
| 3 |
Insomnia (1997, Unrated) |
|
|
| 4 |
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge) (1994, R) |
|
|
| 5 |
The Long Kiss Goodnight (1996, R) |
|
|
| 6 |
Raspberry Reich (2004, Unrated) |
|
|
| 7 |
Preaching to the Perverted (1997, R) |
|
|
| 8 |
Secretary (2002, R) |
|
|
| 9 |
Donnie Darko (2001, R) |
|
|
| 10 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004, R) |
|
|
| 11 |
Being John Malkovich (1999, R) |
|
|
| 12 |
Girl 6 (1996, R) |
|
|
| 13 |
She's Gotta Have It (1986, R) |
|
|
| 14 |
The Reckoning (2004, R) |
|
|
| 15 |
The Illusionist (2006, PG-13) |
|
|
| 16 |
Crash (2004, R) |
|
|
| 17 |
Shadowboxer (2005, R) |
|
|
| 18 |
Casino Royale (1967, G) |
|
|
| 19 |
V for Vendetta (2006, R) |
|
|
| 20 |
Akeelah and the Bee (2006, PG) |
|
|
| 21 |
Reefer Madness - The Movie Musical (2005, R) |
|
|
| 22 |
Chicago (2002, PG-13) |
|
|
| 23 |
Moulin Rouge! (2001, PG-13) |
|
|
| 24 |
Cronicas (2005, R) |
|
|
| 25 |
Memento (2000, R) |
|
|
| 26 |
The Prestige (2006, PG-13) |
|
|
| 27 |
The Sixth Sense (1999, PG-13) |
|
|
| 28 |
Fargo (1996, R) |
|
|
| 29 |
Frida (2002, R) |
|
|
| 30 |
The Libertine (2006, R) |
|
|
| 31 |
Art School Confidential (2006, R) |
|
|
| 32 |
Barton Fink (1991, R) |
|
|
| 33 |
Nikita (La Femme Nikita) (1991, R) |
|
|
| 34 |
Kill Bill, Volume 2 (2004, R) |
|
|
| 35 |
Kill Bill: Volume 1 (2003, R) |
|
|
| 36 |
2046 (2005, R) |
|
|
| 37 |
Hero (2002, PG-13) |
|
|
| 38 |
Gods and Monsters (1998, R) |
|
|
| 39 |
EdTV (1999, PG-13) |
|
|
| 40 |
Lost and Delirious (2001, R) |
|
|
| 41 |
The Wicker Man (1975, R) |
|
|
| 42 |
Stir of Echoes (1999, R) |
|
|
| 43 |
The Changeling (1980) (1980, R) |
|
|
| 44 |
Cat People (1942, Unrated) |
|
|
| 45 |
Curse of the Cat People (1944, Unrated) |
|
|
| 46 |
eXistenZ (1999, R) |
|
|
| 47 |
Victor/Victoria (1982, PG) |
|
|
| 48 |
The Distinguished Gentleman (1992, R) |
|
|
| 49 |
Prom Queen (2004, Unrated) |
|
|
| 50 |
But I'm A Cheerleader (1999, R) |
|
|
| 51 |
The Killing of Sister George (1968, R) |
|
|
| 52 |
Waiting for the Moon (1987, Unrated) |


