My Favorite Movies


  1. queenie505
  2. Taylor

Give list a short description

  queenie505's Rating My Rating
1
The Nightmare Before Christmas (The Nightmare Before Christmas in Disney Digital 3-D) (1993,  PG)
The Nightmare Before Christmas (The Nightmare Before Christmas in Disney Digital 3-D) 4.5 Stars
loved it one of my favorite movies ever
Click to Rate
2
Gone With the Wind (1939,  G)
Gone With the Wind 5.0 Stars
i loved it
Click to Rate
3
The Dark Knight (2008,  PG-13)
Click to Rate
4
Josie and the Pussycats (2001,  PG)
Josie and the Pussycats 5.0 Stars
one of my fave movies of all time!!!
Click to Rate
5
Chicago (2002,  PG-13)
Chicago 5.0 Stars
loved it
Click to Rate
6
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
Click to Rate
7
Finding Neverland (2004,  PG)
Click to Rate
8
Beauty and the Beast (1991,  G)
Beauty and the Beast 5.0 Stars
favorite disney movie
Click to Rate
9
Rent (2005,  PG-13)
Click to Rate
10
Clueless (1995,  PG-13)
Clueless 4.5 Stars
loved it!! i mean LOVED it!!!
Click to Rate
11
The Phantom of the Opera (2004,  PG-13)
Click to Rate
12
Glory Road (2006,  PG)
Glory Road 4.5 Stars
really goood really
I get caugt up in it every time,
Click to Rate
13
A Little Princess (1995,  G)
A Little Princess 5.0 Stars
one of my favorite movies of all time!
Click to Rate
14
Stick It (2006,  PG-13)
Click to Rate
15
The Sound of Music (1965,  G)
Click to Rate
16
Grease (1978,  PG)
Click to Rate
17
Titanic (1997,  PG-13)
Titanic 4.5 Stars
THE BEST
Click to Rate
18
Mean Girls (2004,  PG-13)
Mean Girls 4.0 Stars
hilarious
Click to Rate
19
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
Click to Rate
20
Batman Begins (2005,  PG-13)
Click to Rate
21
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl 5.0 Stars
i loved it
Click to Rate
22
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)
Click to Rate
23
The Fox and the Hound (1981,  G)
Click to Rate
24
The Lion King (1994,  G)
Click to Rate
25
Bring It On (2000,  PG-13)
Click to Rate
26
Madagascar (2005,  PG)
Madagascar 4.0 Stars
hilarious
Click to Rate
27
Mulan (1998,  G)
Click to Rate
28
All You've Got (2006,  PG-13)
All You've Got 3.5 Stars
very good
Click to Rate
29
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
Bruce Almighty 4.0 Stars
hilarious
Click to Rate
30
The Village (2004,  PG-13)
Click to Rate
31
The Princess Bride (1987,  PG)
Click to Rate
32
John Tucker Must Die (2006,  PG-13)
John Tucker Must Die 4.5 Stars
i absolutely loved it!
Click to Rate
33
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
Pretty in Pink 4.0 Stars
seen about half
Click to Rate
34
The Ring (2002,  PG-13)
The Ring 4.0 Stars
creepy
Click to Rate
35
Finding Nemo (2003,  G)
Finding Nemo 4.0 Stars
great
Click to Rate
36
She's All That (1999,  PG-13)
She's All That 3.5 Stars
loved it
Click to Rate
37
The Breakfast Club (1985,  R)
The Breakfast Club 4.0 Stars
didn't really like claire or andy but w/e
Click to Rate
38
Elizabethtown (2005,  PG-13)
Click to Rate
39
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
Click to Rate
40
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Return of the King 4.0 Stars
"so hott
Click to Rate
41
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
Click to Rate
42
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire 3.5 Stars
kinda short
Click to Rate
43
The Goonies (1985,  PG)
Click to Rate
44
Dude, Where's My Car? (2000,  PG-13)
Click to Rate
45
Heathers (1988,  R)
Click to Rate
46
The Outsiders (1983,  PG)
The Outsiders 3.5 Stars
sad
Click to Rate
47
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
Click to Rate
48
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2.5 Stars
i didn't like it as much of the first one
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments