My Favorite Movies
| QueenofSiberia's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Shawshank Redemption (1994, R) |
|
| 2 |
Happy Gilmore (1996, PG-13) |
|
| 3 |
Elf (2003, PG) |
|
| 4 |
Moonstruck (1987, PG) |
|
| 5 |
Raising Arizona (1987, PG-13) |
|
| 6 |
Brighton Beach Memoirs (1986, PG-13) |
|
| 7 |
March of the Penguins (La Marche de l'empereur) (2005, G) |
|
| 8 |
The Hudsucker Proxy (1994, PG) |
|
| 9 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
| 10 |
Hotel Rwanda (2004, PG-13) |
|
| 11 |
National Lampoon's Christmas Vacation (1989, PG-13) |
|
| 12 |
Amistad (1997, R) |
|
| 13 |
Happy Feet (2006, PG) |
|
| 14 |
Billy Madison (1995, PG-13) |
|
| 15 |
Meet the Parents (2000, PG-13) |
|
| 16 |
The Polar Express (2004, G) |
|
| 17 |
Terminator 2: Judgment Day (1991, R) |
|
| 18 |
National Lampoon's Vacation (1983, R) |
|
| 19 |
Meet The Fockers (2004, PG-13) |
|
| 20 |
The Lion King (1994, G) |
|
| 21 |
Finding Nemo (2003, G) |
|
| 22 |
Joe Dirt (2001, PG-13) |
|
| 23 |
Friday (1995, R) |
|
| 24 |
Pulp Fiction (1994, R) |
|
| 25 |
Shrek (2001, PG) |
|
| 26 |
Little Black Book (2004, PG-13) |
|
| 27 |
The Naked Gun - From the Files of Police Squad! (1988, PG-13) |
|
| 28 |
Wayne's World (1992, PG-13) |
|
| 29 |
The Wedding Singer (1997, PG-13) |
|
| 30 |
Mickey Blue Eyes (1999, PG-13) |
|
| 31 |
Cape Fear (1991, R) |
|
| 32 |
Shrek 2 (2004, PG) |
|
| 33 |
Liar Liar (1997, PG-13) |
|
| 34 |
The Naked Gun 33 1/3: the Final Insult (1994, PG-13) |
|
| 35 |
The Naked Gun 2 1/2: The Smell of Fear (1991, PG-13) |
|
| 36 |
Big (1988, PG) |
|
| 37 |
Grandma's Boy (2006, R) |
|
| 38 |
The Goonies (1985, PG) |
|
| 39 |
Saw (2004, R) |
|
| 40 |
Back to the Future Part II (1989, PG) |
|
| 41 |
Madagascar (2005, PG) |
|
| 42 |
Mississippi Burning (1988, R) |
|
| 43 |
Saw II (2005, R) |
|
| 44 |
Hamburger Hill (1987, R) |
|
| 45 |
How the Grinch Stole Christmas (1967, G) |
|
| 46 |
Stranger Than Fiction (2006, PG-13) |
|
| 47 |
Head of State (2003, PG-13) |
|
| 48 |
The Man (2005, PG-13) |
|
| 49 |
Back to the Future (1985, PG) |
|
| 50 |
Big Daddy (1999, PG-13) |
|
| 51 |
Firestarter (1984, R) |
|
| 52 |
Dr. Seuss' How the Grinch Stole Christmas (, PG) |
|
| 53 |
Clear and Present Danger (1994, PG-13) |
|
| 54 |
Grease (1978, PG) |
|
| 55 |
Wayne's World 2 (1993, PG-13) |
|
| 56 |
The Animal (2001, PG-13) |
|
| 57 |
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982, PG) |
|
| 58 |
Fried Green Tomatoes (1991, PG-13) |
|
| 59 |
First Blood (Rambo: First Blood) (1982, R) |
|
| 60 |
Rambo: First Blood Part II (1985, R) |
|
| 61 |
Rambo III (1988, R) |
|
| 62 |
The Little Rascals (1994, PG) |
|
| 63 |
Little Giants (1994, PG) |
|
| 64 |
Flight of the Navigator (1986, PG) |
|
| 65 |
Flight of the Phoenix (2004, PG-13) |
|
| 66 |
Airplane 2 - The Sequel (1982, PG) |
|
| 67 |
Airplane! (1980, PG) |
|
| 68 |
The Mod Squad (1999, R) |
|
| 69 |
Pay It Forward (2000, PG-13) |
|
| 70 |
Toy Story (1995, G) |
|
| 71 |
Toy Story 2 (1999, G) |
|
| 72 |
The Toy (1982, PG) |
|
| 73 |
The Jerk (1979, R) |
|
| 74 |
The Little Mermaid (1989, G) |
|
| 75 |
Annie (1982, G) |
|
| 76 |
The Wizard of Oz (1939, G) |
|
| 77 |
The Indian in the Cupboard (1995, PG) |
|
| 78 |
Little Shop of Horrors (1986, PG-13) |
|
| 79 |
What About Bob? (1991, PG) |
|
| 80 |
Housesitter (1992, PG) |
|
| 81 |
Boyz n the Hood (1991, R) |
|
| 82 |
Stuart Saves His Family (1995, PG-13) |
|
| 83 |
Dirty Rotten Scoundrels (1988, PG) |
|
| 84 |
The Score (2001, R) |
|
| 85 |
The Blues Brothers (1980, R) |
|
| 86 |
Over the Hedge (2006, PG) |
|
| 87 |
Beverly Hills Cop (1984, R) |
|
| 88 |
Kindergarten Cop (1990, PG-13) |
|
| 89 |
We're No Angels (1989, PG-13) |
|
| 90 |
Beverly Hills Cop II (1987, R) |
|
| 91 |
Beverly Hills Cop III (1994, R) |
|
| 92 |
Bill & Ted's Excellent Adventure (1989, PG) |
|
| 93 |
Stuart Little (1999, PG) |
|
| 94 |
Bill & Ted's Bogus Journey (1991, PG) |
|
| 95 |
Feeling Minnesota (1996, R) |
|
| 96 |
The Devil's Advocate (1997, R) |
|
| 97 |
The Lake House (2006, PG) |
|
| 98 |
The Matrix (1999, R) |
|
| 99 |
Speed (1994, R) |
|
| 100 |
Much Ado About Nothing (1993, PG-13) |
|
| 101 |
Constantine (2005, R) |
|
| 102 |
Parenthood (1989, PG-13) |
|
| 103 |
Bram Stoker's Dracula (1992, R) |
|
| 104 |
Cop and a Half (1993, PG) |
|
| 105 |
Something's Gotta Give (2003, PG-13) |
|
| 106 |
So I Married an Axe Murderer (1993, PG-13) |
|
| 107 |
Stir of Echoes (1999, R) |
|
| 108 |
Married to the Mob (1988, R) |
|
| 109 |
Sweet November (2001, PG-13) |
|
| 110 |
The Watcher (2000, R) |
|
| 111 |
Ernest Saves Christmas (1988, PG) |
|
| 112 |
Weekend at Bernie's (1989, PG-13) |
|
| 113 |
The Pallbearer (1996, PG-13) |
|
| 114 |
Baby Boom (1987, PG) |
|
| 115 |
School of Rock (2003, PG-13) |
|
| 116 |
The Simpsons Movie (2007, PG-13) |
|
| 117 |
Peggy Sue Got Married (1986, PG-13) |
|
| 118 |
Point Break (1991, R) |
|
| 119 |
Dog Day Afternoon (1975, R) |
|
| 120 |
Any Given Sunday (1999, R) |
|
| 121 |
Scent of a Woman (1992, R) |
|
| 122 |
City Hall (1996, R) |
|
| 123 |
Carlito's Way (1993, R) |
|
| 124 |
Sea of Love (1989, R) |
|
| 125 |
Scarface (1983, R) |
|
| 126 |
The Recruit (2003, PG-13) |
|
| 127 |
Donnie Brasco (1997, R) |
|
| 128 |
People I Know (2003, R) |
|
| 129 |
Insomnia (2002, R) |
|
| 130 |
The Godfather (1972, R) |
|
| 131 |
Heat (1995, R) |
|
| 132 |
The Godfather, Part II (1974, R) |
|
| 133 |
The Godfather, Part III (1990, R) |
|
| 134 |
Men of Honor (2000, R) |
|
| 135 |
88 Minutes (2008, R) |
|
| 136 |
Backdraft (1991, R) |
|
| 137 |
Wag the Dog (1997, R) |
|
| 138 |
Awakenings (1990, PG-13) |
|
| 139 |
Analyze This (1999, R) |
|
| 140 |
15 Minutes (2001, R) |
|
| 141 |
The Fan (1996, R) |
|
| 142 |
Cop Land (1997, R) |
|
| 143 |
GoodFellas (1990, R) |
|
| 144 |
Sleepers (1996, R) |
|
| 145 |
Cocoon (1985, PG-13) |
|
| 146 |
Cocoon 2 - The Return (1988, PG) |
|
| 147 |
Radio Days (1987, PG) |
|
| 148 |
Radio Flyer (1992, PG-13) |
|
| 149 |
A History of Violence (2005, R) |
|
| 150 |
American History X (1998, R) |
|
| 151 |
The Quiet American (2002, R) |
|
| 152 |
Groundhog Day (1993, PG) |
|
| 153 |
Tootsie (1982, PG) |
|
| 154 |
Meatballs (1979, PG) |
|
| 155 |
Rushmore (1998, R) |
|
| 156 |
The Royal Tenenbaums (2001, R) |
|
| 157 |
Garfield - The Movie (2004, PG) |
|
| 158 |
Stripes (1981, R) |
|
| 159 |
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984, PG) |
|
| 160 |
Scrooged (1988, PG-13) |
|
| 161 |
Kingpin (1996, PG-13) |
|
| 162 |
Milk Money (1994, PG-13) |
|
| 163 |
Places in the Heart (1984, PG) |
|
| 164 |
Pollock (2000, R) |
|
| 165 |
Needful Things (1993, R) |
|
| 166 |
The Hours (2002, PG-13) |
|
| 167 |
Apollo 13 (1995, PG) |
|
| 168 |
Stepmom (1998, PG-13) |
|
| 169 |
Radio (2003, PG) |
|
| 170 |
Enemy at the Gates (2001, R) |
|
| 171 |
The Abyss (1989, PG-13) |
|
| 172 |
A Beautiful Mind (2001, PG-13) |
|
| 173 |
Absolute Power (1997, R) |
|
| 174 |
Ed Wood (1994, R) |
|
| 175 |
Million Dollar Baby (2004, PG-13) |
|
| 176 |
Heartbreak Ridge (1986, R) |
|
| 177 |
Unforgiven (1992, R) |
|
| 178 |
The Bridges of Madison County (1995, PG-13) |
|
| 179 |
The Rookie (1990, R) |
|
| 180 |
A Perfect World (1993, PG-13) |
|
| 181 |
Blood Work (2002, R) |
|
| 182 |
Doc Hollywood (1991, PG-13) |
|
| 183 |
The Secret of My Success (1987, PG-13) |
|
| 184 |
Casualties of War (1989, R) |
|
| 185 |
Teen Wolf (1985, PG) |
|
| 186 |
Stuart Little 2 (2002, PG) |
|
| 187 |
Soul Food (1997, R) |
|
| 188 |
Planes, Trains and Automobiles (1987, R) |
|
| 189 |
Uncle Buck (1989, PG) |
|
| 190 |
The Great Outdoors (1988, PG) |
|
| 191 |
Summer Rental (1985, PG) |
|
| 192 |
Canadian Bacon (1995, PG) |
|
| 193 |
Only the Lonely (1991, PG-13) |
|
| 194 |
Splash (1984, PG) |
|
| 195 |
Delirious (1991, PG) |
|
| 196 |
Who's Harry Crumb? (1989, PG-13) |
|
| 197 |
The Pelican Brief (1993, PG-13) |
|
| 198 |
Antwone Fisher (2002, PG-13) |
|
| 199 |
The Preacher's Wife (1996, PG) |
|
| 200 |
Cry Freedom (1987, PG) |
|
| 201 |
Fallen (1997, R) |
|
| 202 |
Philadelphia (1993, PG-13) |
|
| 203 |
Malcolm X (1992, PG-13) |
|
| 204 |
The Bone Collector (1999, R) |
|
| 205 |
Crimson Tide (1995, R) |
|
| 206 |
Inside Man (2006, R) |
|
| 207 |
Devil in a Blue Dress (1995, R) |
|
| 208 |
Out of Time (2003, PG-13) |
|
| 209 |
License to Kill (1984, Unrated) |
|
| 210 |
The Hurricane (1999, R) |
|
| 211 |
Man on Fire (2004, R) |
|
| 212 |
Remember the Titans (2000, PG) |
|
| 213 |
The Manchurian Candidate (2004, R) |
|
| 214 |
Manic (2002, R) |
|
| 215 |
Rosewood (1997, R) |
|
| 216 |
The United States of Leland (2004, R) |
|
| 217 |
Ocean's Twelve (2004, PG-13) |
|
| 218 |
Rush Hour 2 (2001, PG-13) |
|
| 219 |
Swordfish (2001, R) |
|
| 220 |
Fletch (1985, PG) |
|
| 221 |
She's Having a Baby (1988, PG-13) |
|
| 222 |
Ghosts of Mississippi (1997, R) |
|
| 223 |
The Juror (1996, R) |
|
| 224 |
The Hunt for Red October (1990, PG) |
|
| 225 |
The Cooler (2003, R) |
|
| 226 |
Mercury Rising (1998, R) |
|
| 227 |
A Prelude to a Kiss (1992, PG-13) |
|
| 228 |
Fun With Dick and Jane (2005, PG-13) |
|
| 229 |
Talk Radio (1988, R) |
|
| 230 |
Pearl Harbor (2001, PG-13) |
|
| 231 |
Working Girl (1988, R) |
|
| 232 |
Porky's Revenge (1985, R) |
|
| 233 |
Conan the Barbarian (1982, R) |
|
| 234 |
Mermaids (1990, PG-13) |
|
| 235 |
The Witches of Eastwick (1987, R) |
|
| 236 |
Mask (1985, PG-13) |
|
| 237 |
The Departed (2006, R)
The best movie for 2006-2007, quite possibly the best movie in recent memory. multi talented casted, was a great thrill ride. DeCaprio and Damon were stunningly amazing. Leonardo I love anyways. Now I have many reasons to like him even more. I love the city they shot it in too.heehee :) My bean town :) |
|
| 238 |
The Assassination of Richard Nixon (2004, R) |
|
| 239 |
21 Grams (2003, R) |
|
| 240 |
Mystic River (2003, R) |
|
| 241 |
The Indian Runner (1991, R) |
|
| 242 |
The Interpreter (2005, PG-13) |
|
| 243 |
I Am Sam (2002, PG-13) |
|
| 244 |
All The King's Men (2006, PG-13) |
|
| 245 |
Dead Man Walking (1995, R) |
|
| 246 |
The Crossing Guard (1995, R) |
|
| 247 |
The Game (1997, R) |
|
| 248 |
U Turn (1997, R) |
|
| 249 |
Shanghai Surprise (1986, PG-13) |
|
| 250 |
The Thin Red Line (1999, R) |
|
| 251 |
The Weight of Water (2001, R) |
|
| 252 |
Fast Times At Ridgemont High (1982, R) |
|
| 253 |
Colors (1988, R) |
|
| 254 |
Inside (1996, R) |
|
| 255 |
September 11 (, Unrated) |
|
| 256 |
Frankie & Johnny (1991, R) |
|
| 257 |
Two For the Money (2005, R) |
|
| 258 |
Cruising (1980, R) |
|
| 259 |
Three Kings (1999, R) |
|
| 260 |
The Perfect Storm (2000, PG-13) |
|
| 261 |
Invincible (2006, PG) |
|
| 262 |
The Italian Job (2003, PG-13) |
|
| 263 |
Four Brothers (2005, R) |
|
| 264 |
Fear (1996, R) |
|
| 265 |
Boogie Nights (1997, R) |
|
| 266 |
Renaissance Man (Army Intelligence) (By the Book) (1994, PG-13) |
|
| 267 |
Planet of the Apes (2001, PG-13) |
|
| 268 |
Shooter (2007, R) |
|
| 269 |
The Sixth Sense (1999, PG-13) |
|
| 270 |
The Corruptor (1998, R) |
|
| 271 |
Rock Star (2001, R) |
|
| 272 |
Ransom (1996, R) |
|
| 273 |
The Yards (2000, R) |













































































































































































































































































