My Favorite Movies


  1. quigles
  2. Adam

Give list a short description

  quigles's Rating My Rating
1
Battle Royale (Batoru Rowaiaru) (2001,  Unrated)
2
Kiss Kiss, Bang Bang (2005,  R)
3
Snatch (2001,  R)
4
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
5
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
6
Requiem for a Dream (2000,  R)
7
The Matrix (1999,  R)
8
South Park: Bigger, Longer and Uncut (1999,  R)
9
Seven (Se7en) (1995,  R)
10
Little Miss Sunshine (2006,  R)
11
The Truman Show (1998,  PG)
12
Trainspotting (1996,  R)
13
Jurassic Park (1993,  PG-13)
14
Shaun of the Dead (2004,  R)
15
Memento (2000,  R)
16
American Beauty (1999,  R)
17
Pulp Fiction (1994,  R)
18
The Big Lebowski (1998,  R)
19
Fight Club (1999,  R)
20
Clerks (1994,  R)
21
Kiss Kiss Bang Bang (2000,  Unrated)
22
The Princess Bride (1987,  PG)
23
There Will Be Blood (2007,  R)
24
American Psycho (2000,  R)
25
No Country for Old Men (2007,  R)
26
Sin City (2005,  R)
27
Hot Fuzz (2007,  R)
28
Oldboy (2005,  R)
29
Donnie Darko (2001,  R)
30
Magnolia (1999,  R)
31
X2 (2003,  PG-13)
32
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
33
GoodFellas (1990,  R)
34
The Godfather (1972,  R)
35
Fargo (1996,  R)
36
The Departed (2006,  R)
37
Children of Men (2006,  R)
38
Minority Report (2002,  PG-13)
39
Airplane! (1980,  PG)
40
The Descent (2006,  R)
The Descent
This is definitely one of the best horror films I've seen in a long time. I was starting to lose hope.
41
V for Vendetta (2006,  R)
42
Office Space (1999,  R)
43
Dazed and Confused (1993,  R)
44
Knocked Up (2007,  R)
Knocked Up
NOTE: Tied with Superbad on my Top 10 of 2007.

This movie is one of the funniest and most relateable movies I've ever seen. It's complete perfection in every way.

The script feels like it was tailor-made for me. Some of the conversations here were almost exact replicas of those that I've had with my friends (such as the discussion about Munich). Granted, their conversations are a helluva lot funnier than mine.

As far as acting goes, Seth Rogen is hilarious as the amiable slob, and Katherine Heigl is surprisingly wonderful as the out-of-his-league hottie who gets (as the title implies) knocked up. She's definitely more than just a hot piece of ass (although she's obviously that, too). Rogen's group of friends are also very funny (albeit gross and obnoxious), as is the oh-so-charismatic Paul Rudd as Heigl's sister's husband. These are easily the most entertaining cast of characters to come together in a film for a very long time.

I also appreciated how the movie avoided overly slapstick gags, and just stuck to having extremely clever (and believable) dialogue. It gave the story a free-flowing and natural feel, something that made buying into the proceedings all the easier.

Simply put, I think this film could become one of my all-time favorites (and it's already a guaranteed front-runner for my top 10 of 2007). Another comedy classic from director Judd Apatow. It's funny as hell, but it also has heart. More movies should strive to be like Knocked Up.
45
Superbad (2007,  R)
Superbad
NOTE: Tied with Knocked Up on my Top 10 of 2007.

I thought I was one of the few people in the world who stomped their feet when not being able to control their laughter.

And yet, this movie was so funny, there were times where all you could hear in the theater were thunderous clomps of feet repeatedly slamming the floor. First time I've ever experienced that. Luckily, it was completely warranted.

One of the funniest movies ever. I was literally crying with laughter. And of course, stomping my feet.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments