My Favorite Movies
The greatest movies that I've seen! Also this is only half of my fave movies,you'll have to go to my other lists to see the others!!!
| RachandFrank4ever's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Rocky (1976, PG) |
|
| 2 |
The Breakfast Club (1985, R) |
|
| 3 |
The Bodyguard (1992, R) |
|
| 4 |
Annie Hall (1977, PG)
This is such a cute movie. Woody Allen is this babbling, cute little man who drives Diane Keaton's character insane. Seriously, Woody Allen is such a cute little man I could put him in my pocket. This is the first Woody Allen movie I've ever seen and I really enjoyed this comical movie, and hope to watch more WA films. Love this movie!!!!! |
|
| 5 |
Basic Instinct (1992, R) |
|
| 6 |
Pretty Woman (1990, R) |
|
| 7 |
Saturday Night Fever (1977, PG) |
|
| 8 |
Across the Universe (2007, PG-13) |
|
| 9 |
Risky Business (1983, R) |
|
| 10 |
Rain Man (1988, R) |
|
| 11 |
The Graduate (1967, PG) |
|
| 12 |
Vision Quest (1985, R)
A really sweet and a romantic story about a teenage wrestler who is 18 falling in love with a woman who's three years older than him. Loved how Louden never gave up no matter what, and how he didn't lose his friendship with Mr. Tanneran. Awesome music in this movie also!!! Watch It!!!!! Just fantastic!!! Love it!!! |
|
| 13 |
Footloose (1984, PG) |
|
| 14 |
Flashdance (1983, R) |
|
| 15 |
The Sure Thing (1985, PG-13)
Another film that shows you that 1985 was the best year of the 80s. This movie shows you how John Cusacks character, Gib grows up, and decides that why hook up with a sure thing when the real thing was there all along. This movie is an 80s classic! I would also reccomend this movie to people who want to laugh as well. :) |
|
| 16 |
Say Anything... (1989, PG-13)
This movie defines 80s romance. John Cusack still remaines one of my favorite actors. The serenade scene where Lloyd(John Cusack), holds the radio above his head while it plays Peter Gabriel's "In Your Eyes", makes this a 80s cult classic! John Cusack is also sooooo cute in this movie not to mention really tall lol. I love John as Lloyd Dobler in this movie!!! Who wouldn't love this movie! Not to mention adorable Lloyd Dobler! :) Love it! :) |
|
| 17 |
Sixteen Candles (1984, PG) |
|
| 18 |
Staying Alive (1983, PG) |
|
| 19 |
Honeymoon in Vegas (1992, PG-13) |
|
| 20 |
Demolition Man (1993, R) |
|
| 21 |
Field of Dreams (1989, PG) |
|
| 22 |
The War (1994, PG-13) |
|
| 23 |
Personal Effects (2009, R) |
|
| 24 |
She's All That (1999, PG-13)
This is a really sweet and funny movie. Rachel Leigh Cook was really cute even with her glasses and Freddie Prinze Jr. set all the guys straight about after you make a bet you don't think of it as a bet. I also thought that Rachel Leigh Cook's fast way of talking was cute and I love that Kiss Me song. :) This is a great 90s teen comedy. :) A movie you can watch over and over again. :) |
|
| 25 |
Cocoon (1985, PG-13) |
|
| 26 |
The Princess Diaries (2001, G) |
|
| 27 |
Bread and Tulips (2001, PG-13) |
|
| 28 |
Love Actually (2003, R) |
|
| 29 |
That Thing You Do! (1996, PG) |
|
| 30 |
All the Right Moves (1983, R) |
|
| 31 |
Paradise Alley (1978, PG) |































