My Favorite Movies
| Rachel13635139's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
The Goonies (1985, PG) |
|
|
| 2 |
Dumb and Dumber (1994, PG-13) |
|
|
| 3 |
Happy Gilmore (1996, PG-13) |
|
|
| 4 |
Ladder 49 (2004, PG-13) |
|
|
| 5 |
Gettysburg (1993, PG) |
|
|
| 6 |
8 Mile (2002, R) |
|
|
| 7 |
How to Lose a Guy in 10 Days (2003, PG-13) |
|
|
| 8 |
You've Got Mail (1998, PG) |
|
|
| 9 |
Sleepless in Seattle (1993, PG) |
|
|
| 10 |
Braveheart (1995, R) |
|
|
| 11 |
She's the Man (2006, PG-13) |
|
|
| 12 |
Anger Management (2003, PG-13) |
|
|
| 13 |
Billy Madison (1995, PG-13) |
|
|
| 14 |
Big Daddy (1999, PG-13) |
|
|
| 15 |
28 Days Later (2003, R) |
|
|
| 16 |
Miss Congeniality (2000, PG-13) |
|
|
| 17 |
Sleeping Beauty (1959, G) |
|
|
| 18 |
Kronk's New Groove (2005, G) |
|
|
| 19 |
Raising Helen (2004, PG-13) |
|
|
| 20 |
Super Troopers (2001, R) |
|
|
| 21 |
Fight Club (1999, R) |
|
|
| 22 |
Ice Age (2002, PG) |
|
|
| 23 |
Cars (2006, G) |
|
|
| 24 |
Chasing Amy (1997, R) |
|
|
| 25 |
Dogma (1999, R) |
|
|
| 26 |
Out Cold (2001, PG-13) |
|
|
| 27 |
Top Hat (1935, Unrated) |
|
|
| 28 |
Easter Parade (1948, Unrated) |
|
|
| 29 |
Summer Stock (1950, Unrated) |
|
|
| 30 |
Holiday Inn (1942, Unrated) |
|
|
| 31 |
Pillow Talk (1959, Unrated) |
|
|
| 32 |
The Tender Trap (1955, PG) |
|
|
| 33 |
Swing Time (1936, Unrated) |
|
|
| 34 |
Three Little Words (1950, Unrated) |
|
|
| 35 |
Irma La Douce (1963, Unrated) |
|
|
| 36 |
I Was a Male War Bride (1949, Unrated) |
|
|
| 37 |
Bringing Up Baby (1938, Unrated) |
|
|
| 38 |
The Philadelphia Story (1940, Unrated) |
|
|
| 39 |
Easy to Wed (1946, Unrated) |
|
|
| 40 |
Fort Apache (1948, Unrated) |
|
|
| 41 |
Adam's Rib (1949, Unrated) |
|
|
| 42 |
Carefree (1938, Unrated) |
|
|
| 43 |
Second Chorus (1940, G) |
|
|
| 44 |
Dancing Lady (1933, Unrated) |
|
|
| 45 |
The Apartment (1960, Unrated) |
|
|
| 46 |
Sunday in New York (1963, Unrated) |
|
|
| 47 |
The Mating Game (1959, Unrated) |
|
|
| 48 |
Broadway Melody of 1940 (1940, Unrated) |
|
|
| 49 |
Chasing Liberty (2004, PG-13) |
|
|
| 50 |
How to Deal (2003, PG-13) |
|
|
| 51 |
Lucky 7 (2003, PG-13) |
|
|
| 52 |
Celeste in the City (2004, Unrated) |
|
|
| 53 |
Three to Tango (1999, PG-13) |
|
|
| 54 |
Blue Crush (2002, PG-13) |
|
|
| 55 |
Here On Earth (2000, PG-13) |
|
|
| 56 |
Casablanca (1942, Unrated) |
|
|
| 57 |
Guess Who (2005, PG-13) |
|


