My Favorite Movies
| radjnie2's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Swades (2004, Unrated) |
|
| 2 |
Veer Zaara (Veer-Zaara) (2004, Unrated) |
|
| 3 |
Main Hoon Na (2004, G) |
|
| 4 |
Kal Ho Naa Ho (2003, Unrated) |
|
| 5 |
Kuch Kuch Hota Hai (1998, Unrated) |
|
| 6 |
Asoka (2001, R) |
|
| 7 |
Baadshah (1999, PG) |
|
| 8 |
Dil Se (1998, Unrated) |
|
| 9 |
Dilwale Dulhania Le Jayenge (1995, G) |
|
| 10 |
Devdas (2002, Unrated) |
|
| 11 |
Kabhi Khushi Kabhie Gham (2001, PG) |
|
| 12 |
Pardes (1997, Unrated) |
|
| 13 |
Dil To Pagal Hai (The Heart Is Crazy) (1997, Unrated) |
|
| 14 |
Don (2006, Unrated) |
|
| 15 |
Josh (2000, Unrated) |
|
| 16 |
Vivah (2006, Unrated) |
|
| 17 |
Kaal (Kalank) (2005, PG-13) |
|
| 18 |
Yes Boss (1997, Unrated) |
|
| 19 |
Dil Ne Jise Aapna Kaha (2004, Unrated) |
|
| 20 |
Koi... Mil Gaya (I Found Someone) (2003, G) |
|
| 21 |
Krrish (2006, Unrated) |
|
| 22 |
Baabul (2006, Unrated) |
|
| 23 |
Hum Tum (2004, Unrated) |
|
| 24 |
Hum Aapke Hain Koun...! (What Am I to You...!) (1994, Unrated) |
|
| 25 |
Mujhse Dosti Karoge (2002, Unrated) |
|
| 26 |
Masti (2004, Unrated) |
|
| 27 |
Kuch Na Kaho (2003, G) |
|
| 28 |
Bunty Aur Babli (2005, R) |
|
| 29 |
Kaho Naa... Pyaar Hai (Say This Is Love) (2000, Unrated) |
|
| 30 |
Dhoom 2 (Dhoom:2) (2006, Unrated) |
|
| 31 |
Tere Naam (2003, Unrated) |
|
| 32 |
Paheli (2005, G) |
|
| 33 |
Shaadi Karke Phas Gaya Yaar (2005, Unrated) |
|
| 34 |
Parineeta (2005, G) |
|
| 35 |
Baghban (2003, Unrated) |
|
| 36 |
Omkara (2006, Unrated) |
|
| 37 |
Jaan-E-Mann (2006, Unrated) |
|
| 38 |
Dil Chahta Hai (2001, Unrated) |
|
| 39 |
No Entry (2005, G) |
|
| 40 |
Sarkar (2005, Unrated) |
|
| 41 |
Black (2005, Unrated) |
|
| 42 |
Khakee (The Uniform) (2004, Unrated) |
|
| 43 |
Aetbaar (2004, Unrated) |
|
| 44 |
Umrao Jaan (2006, Unrated) |
|
| 45 |
Yuva (2004, Unrated) |
|
| 46 |
Bluff Master (2005, Unrated) |
|
| 47 |
Mohabbatein (2000, Unrated) |
|
| 48 |
Salaam Namaste (2005, Unrated) |
|
| 49 |
Soldier (1998, Unrated) |
|
| 50 |
Salaam-e-Ishq (2007, Unrated) |
|
| 51 |
Chori Chori Chupke Chupke (2001, Unrated) |
|
| 52 |
Raincoat (2004, Unrated) |
|
| 53 |
Shakti - The Power (2002, Unrated) |
|
| 54 |
Munna Bhai M.B.B.S. (Munnabhai M.B.B.S.) (2003, Unrated) |
|
| 55 |
Lage Raho Munna Bhai (2006, Unrated) |
|
| 56 |
Bhagam Bhag (2006, Unrated) |
|
| 57 |
Shiva (2006, Unrated) |
|
| 58 |
Dil Hai Tumhaara (2002, G) |


























































