My Favorite Movies
| ramalmasry's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Damage (1993, R) |
|
| 2 |
Pretty Woman (1990, R) |
|
| 3 |
Titanic (1997, PG-13) |
|
| 4 |
Father of the Bride (1950, Unrated) |
|
| 5 |
Father of the Bride (1991, PG) |
|
| 6 |
Father of the Bride Part II (1995, PG) |
|
| 7 |
Never Been Kissed (1999, PG-13) |
|
| 8 |
Sense and Sensibility (1995, PG) |
|
| 9 |
Basic Instinct (1992, R) |
|
| 10 |
Basic Instinct 2 (2006, R) |
|
| 11 |
9 1/2 Weeks (1986, R) |
|
| 12 |
Body Heat (1981, R) |
|
| 13 |
Species (1995, R) |
|
| 14 |
Bound (1996, R) |
|
| 15 |
A Walk to Remember (2002, PG) |
|
| 16 |
Gone With the Wind (1939, G) |
|
| 17 |
The Blue Lagoon (1980, R) |
|
| 18 |
Return to the Blue Lagoon (1991, PG-13) |
|
| 19 |
The Juror (1996, R) |
|
| 20 |
Happy Tears (2010, Unrated) |
|
| 21 |
Choices (1981, PG) |
|
| 22 |
Mortal Thoughts (1991, R) |
|
| 23 |
Ghost (1990, R) |
|
| 24 |
The Butcher's Wife (1991, PG-13) |
|
| 25 |
Enough (2002, PG-13) |
|
| 26 |
Jersey Girl (2004, PG-13) |
|
| 27 |
Shall We Dance (2004, PG-13) |
|
| 28 |
The Wedding Planner (2001, PG-13) |
|
| 29 |
Wall Street (1987, R) |
|
| 30 |
To Die For (1995, R) |
|
| 31 |
The In-Laws (2003, PG-13) |
|
| 32 |
Cheaper by the Dozen 2 (2005, PG) |
|
| 33 |
Cheaper by the Dozen (2003, PG) |

































