My Favorite Movies


  randallangela1's Rating My Rating
1
Garden State (2004,  R)
2
American Beauty (1999,  R)
American Beauty
Loved it so much I can't stop watching it.
3
Clerks (,  Unrated)
4
UHF (1989,  PG)
5
Office Space (1999,  R)
Office Space
PC Load letter? What the fuck does that mean?
6
Brazil (1985,  R)
7
Lost In Translation (2003,  R)
8
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
Reminds you to love life.
9
Secretary (2002,  R)
10
Back to the Future (1985,  PG)
11
Four Weddings and a Funeral (1994,  R)
12
Fight Club (1999,  R)
13
Big Fish (2003,  PG-13)
Big Fish
Just the most gorgeous story ever written.
14
Labyrinth (1986,  PG)
15
The Princess Bride (1987,  PG)
16
Trainspotting (1996,  R)
17
Requiem for a Dream (2000,  R)
18
Clerks (1994,  R)
19
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
20
Run Lola Run (Lola rennt) (1999,  R)
21
Love Actually (2003,  R)
22
L.A. Story (1991,  PG-13)
23
Highlander (1986,  R)
24
MirrorMask (2005,  PG)
25
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
26
Ever After - A Cinderella Story (1998,  PG-13)
27
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
28
The Lost Boys (1987,  R)
29
The Goonies (1985,  PG)
30
Hercules Returns (1993,  Unrated)
Hercules Returns
This is the silliest movie ever. :)
31
Once Were Warriors (1994,  R)
32
Cube (1998,  R)
33
Go (1999,  R)
34
Snatch. (2001,  R)
35
E morì con un felafel in mano (He Died With A Felafel In His Hand) (2001,  R)
E morì con un felafel in mano (He Died With A Felafel In His Hand)
Not as good as either of the books it's based on.. but brilliant in its own right.
36
K-PAX (2001,  PG-13)
37
1984 (Nineteen Eighty-Four) (1984,  R)
38
Akahige (Red Beard) (1965,  Unrated)
39
Three Colors: Blue (Trois couleurs: Bleu) (1993,  R)
40
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge) (1994,  R)
41
Three Colors: White (Trois Couleurs: Blanc) (,  R)
42
The Animatrix (2003,  Unrated)
43
The Blues Brothers (1980,  R)
44
Rosencrantz & Guildenstern Are Dead (1991,  PG)
45
The Wicker Man (1973,  R)
46
Pink Floyd - The Wall (1982,  R)
47
The Secret Policeman's Other Ball (1982,  Unrated)
The Secret Policeman's Other Ball
I think this is the best ever performance of "I don't like Mondays". The musical side of this alone is worth watching it for.
48
Children of Men (2006,  R)
49
The Butterfly Effect (2004,  R)
50
Equilibrium (2002,  R)
51
Gattaca (1997,  PG-13)
52
The Virgin Suicides (1999,  R)
53
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
54
Hauru no ugoku shiro (Howl's Moving Castle) (2005,  PG)
55
The Notebook (2004,  PG-13)
56
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
57
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
58
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
59
Monty Python's Life of Brian (1979,  R)
60
Matchstick Men (2003,  PG-13)
61
Magnolia (1999,  R)
62
Juno (2007,  PG-13)
63
Empire Records (1995,  PG-13)
64
Galaxy Quest (1999,  PG)
65
Interview with the Vampire (1994,  R)
66
The Matrix (1999,  R)
67
Rupan sansei: Kariosutoro no shiro (The Castle of Cagliostro) (Lupin III: Castle of Cagliostro) (1979,  G)
68
The Castle (1999,  R)
The Castle
So Australian. :)
69
Adaptation (2002,  R)
70
Being John Malkovich (1999,  R)
71
Pi (1998,  R)
72
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
73
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth)
Beautiful and undeniably tragic. Breaks your heart.
74
Castle in the Sky (Tenkû no shiro Rapyuta) (1986,  Unrated)
75
The Girl Who Leapt Through Time (Toki wo kakeru shojo) (2006,  Unrated)
76
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
77
Pride and Prejudice (2005,  PG)
Pride and Prejudice
So pretty! *lusts after clothes*
78
Almost Famous (2000,  R)
79
Hero (2004,  PG-13)
Hero
Just gorgeous in so many ways.
80
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) (2000,  PG-13)
81
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
82
I Heart Huckabees (2004,  R)
83
37°2 le Matin (Betty Blue) (37.2 Degrees in the Morning) (1986,  Unrated)
84
Resident Evil (2002,  R)
85
28 Days Later (2003,  R)
86
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
Beetle Juice (Beetlejuice)
Always so much fun!!
87
The Usual Suspects (1995,  R)
88
The Fifth Element (1997,  PG-13)
89
Dark City (1998,  R)
90
More (1998,  Unrated)
91
Clue (1985,  PG)
92
Once (2007,  R)
Once
Loved it. The music was amazing and everything about the movie was just so real. I still have those songs going through my head!
93
Young Einstein (1988,  PG)
94
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
95
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
96
Donnie Darko (2001,  R)
Donnie Darko
Just brilliant!
97
Blade Runner (1982,  R)
98
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover (1989,  R)
99
The Piano (1993,  R)
100
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
101
Dancer in the Dark (2000,  R)
102
Heathers (1988,  R)
103
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
104
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
It's all too beautiful: The story, the colours, the Tim Burton swirly stuff, the costumes, Johnny Depp, Winona Ryder, the tragedy. All of it.
105
Withnail and I (1987,  R)
106
Tank Girl (1995,  R)
107
Sunday in the Park with George (2002,  Unrated)
108
Koyaanisqatsi - Life Out of Balance (1983,  Unrated)
109
Kiss Kiss, Bang Bang (2005,  R)
110
Don Juan DeMarco (1994,  PG-13)
111
Hudson Hawk (1991,  R)
112
Japanese Story (2003,  R)
113
Moulin Rouge (1952,  Unrated)
114
La Double Vie de Véronique (The Double Life of Veronique) (1991,  R)
La Double Vie de Véronique (The Double Life of Veronique)
Beautiful, and also has an awesome soundtrack.
115
Into the Wild (2007,  R)
Into the Wild
This movie was amazing. The soundtrack is also brilliant.
116
Happy Feet (2006,  PG)
Happy Feet
Every kid should see this. It's cute and fun, has lots of adventure, important life lessons, environmentalism, etc. It's great!
117
Three Colors: White (Trzy kolory: Bialy) (1994,  R)
118
Casanova (2005,  Unrated)
119
Kill Bill: Vol. 1 (,  Unrated)
120
Death in Brunswick (Nothing to Lose) (1990,  R)
121
Battlestar Galactica (2003,  Unrated)
122
Schindler's List (1993,  R)
123
Sliding Doors (1998,  R)
124
Lady Hawke (,  PG-13)
125
Into the Woods (1991,  Unrated)
126
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
127
Drop Dead Fred (1991,  PG-13)
128
The Game (1997,  R)
129
Chocolat (2000,  PG-13)
130
Elizabeth (1998,  R)
131
Casanova (2005,  R)
132
Wallace & Gromit in Three Amazing Adventures (,  Unrated)
133
Red (,  R)
134
Blue (Trois Couleurs: Bleu) (,  R)
135
Charlie's Angels (2000,  PG-13)
136
Wallace & Gromit: The First Three Adventures (,  PG)
137
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
138
Oliver! (1968,  G)
139
The Fountain (2006,  PG-13)
140
Låt den Rätte Komma In (Let the Right One in) (2008,  R)
Låt den Rätte Komma In (Let the Right One in)
Beautiful and tragic.
141
Capote (2005,  R)
Capote
I really want to read Capote's book now (won't say the name as it's a slight spoiler).
142
In Bruges (2008,  R)
143
Oliver Twist (1951,  Unrated)
144
A Grand Day Out With Wallace and Gromit (1989,  Unrated)
145
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
Harry Potter and the Chamber of Secrets
Silly stuff, but I really do love moaning Myrtle. :D
146
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
This is where the Harry Potter series suddenly gets some great direction and awesome cinematography. They also never do explain what's going on as well as they do in the book. Hello? Why do these adult people know about the Marauder's map? Oh, you don't need to know that unless you're reading the book. Of course.
147
Wanted (2008,  R)
Wanted
This was surprisingly fun. If you've ever worked in a cubicle farm you'll empathise entirely.
148
Clerks II (2006,  R)
149
L'Auberge Espagnole (Pot Luck)(Euro Pudding)(The Spanish Apartment) (2002,  R)
150
Two Hands (1999,  R)
151
Garage Days (2003,  R)
152
Blurred (2002,  Unrated)
153
Girl With a Pearl Earring (2003,  PG-13)
154
The Crying Game (1992,  R)
155
Tipping the Velvet (2002,  R)
156
The Fall (2006,  R)
The Fall
This movie was unexpectedly brilliant. The scenery and colours are particularly amazing, while the story is both beautiful and tragic.
157
Slumdog Millionaire (2008,  R)
158
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
Million Dollar Baby
Unexpectedly beautiful.
159
Milk (2008,  R)
Milk
I'm actually quite surprised by the likenesses to the real people. But that's entirely irrelevant. This was a great movie.
160
They Live (1988,  R)
They Live
I can't believe it took me so long to see this. Fantastic movie.
161
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
162
He Died with a Felafel in His Hand (2001,  Unrated)
163
THX 1138 (1971,  PG)
THX 1138
Very surprising movie. I was expecting it to look far more dated, but it was really very well done in that respect. The dystopia itself was sort of a mix-up of 1984, Brave New World, Brazil & The Time Machine. The beauty of it was that it didn't hold your hand like most American movies do these days, so a lot was left unspoken or at a loose end. That, and that the human nature shown was pretty realistic, such as panicking when you're about to achieve freedom. The actor didn't go overboard with emotion after bad news is found out - the reaction was exactly as you'd expect from someone drugged up to the eyeballs on stuff specifically designed to inhibit emotions.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments