My Favorite Movies
| Rar287's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988, PG) |
|
| 2 |
Return to Oz (1985, PG) |
|
| 3 |
Fight Club (1999, R) |
|
| 4 |
Live Free or Die Hard (2007, PG-13) |
|
| 5 |
Eulogy (2004, R) |
|
| 6 |
The Fifth Element (1997, PG-13) |
|
| 7 |
The Emperor's New Groove (2000, G) |
|
| 8 |
Indiana Jones and the Last Crusade (1989, PG-13) |
|
| 9 |
The 'Burbs (1989, PG) |
|
| 10 |
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001, PG) |
|
| 11 |
Horton Hears a Who! (2008, G)
I nearly had my mouth open from sheer amazement from the very start! amazing effects on the jungle look! and the speck of whoville! I almost cried from laughter! this movie is a MUST SEE! |
|
| 12 |
Runaway Jury (2003, PG-13) |
|
| 13 |
The Goonies (1985, PG) |
|
| 14 |
Superbad (2007, R) |
|
| 15 |
Deja Vu (2006, PG-13) |
|
| 16 |
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003, PG-13) |
|
| 17 |
X-Men: The Last Stand (2006, PG-13) |
|
| 18 |
GoodFellas (1990, R) |
|
| 19 |
S.W.A.T. (2003, PG-13) |
|
| 20 |
Enemy of the State (1998, R) |
|
| 21 |
The Ring Two (2005, PG-13) |
|
| 22 |
Failure to Launch (2006, PG-13) |
|
| 23 |
Edward Scissorhands (1990, PG-13) |
|
| 24 |
Labyrinth (1986, PG) |
|
| 25 |
Pride and Prejudice (2005, PG) |
|
| 26 |
Sweet Home Alabama (2002, PG-13) |
|
| 27 |
The Island (2005, PG-13) |
|
| 28 |
Jumanji (1995, PG) |
|
| 29 |
Flightplan (2005, PG-13) |
|
| 30 |
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005, PG-13) |
|
| 31 |
Bridge to Terabithia (2007, PG) |
|
| 32 |
Constantine (2005, R) |
|
| 33 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006, PG-13) |
|
| 34 |
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007, PG-13) |
|
| 35 |
The Long Kiss Goodnight (1996, R) |
|
| 36 |
The Ring (2002, PG-13) |
|
| 37 |
Seven (Se7en) (1995, R) |
|
| 38 |
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001, PG-13) |
|
| 39 |
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003, PG-13) |
|
| 40 |
Aeon Flux (2005, PG-13) |
|
| 41 |
The Dark Knight (2008, PG-13) |
|
| 42 |
Without A Paddle (2004, PG-13) |
|
| 43 |
The Holiday (2006, PG-13) |
|
| 44 |
Hauru no ugoku shiro (Howl's Moving Castle) (2005, PG) |
|
| 45 |
In Her Shoes (2005, PG-13) |
|
| 46 |
Bulletproof (1996, R) |
|
| 47 |
The Sword in the Stone (1963, G) |
|
| 48 |
The Prestige (2006, PG-13) |
|
| 49 |
Spider-Man 2 (2004, PG-13) |
|
| 50 |
The Frighteners (1996, R) |
|
| 51 |
Evolution (2001, PG-13) |
|
| 52 |
Jumper (2008, PG-13) |
|
| 53 |
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002, PG-13) |
|
| 54 |
Just Married (2003, PG-13) |
|
| 55 |
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984, PG) |
|
| 56 |
Merlin (1998, PG) |
|
| 57 |
The Legend of Zorro (2005, PG) |
|
| 58 |
The Astronaut's Wife (1999, R) |
|
| 59 |
The Money Pit (1986, PG) |
|
| 60 |
Mr. Brooks (2007, R) |
|
| 61 |
50 First Dates (2004, PG-13) |
|
| 62 |
The Replacements (2000, PG-13) |
|
| 63 |
Red Eye (2005, PG-13) |
|
| 64 |
Detroit Rock City (1999, R) |
|
| 65 |
27 Dresses (2008, PG-13) |
|
| 66 |
Wallace and Gromit in the Wrong Trousers (1993, Unrated) |
|
| 67 |
Angels & Demons (2009, PG-13) |



































































