My Favorite Movies

  1. rarikola
  2. Max

Give list a short description

  rarikola's Rating My Rating
1
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
Click to Rate
2
Taste of Cherry (1997,  Unrated)
Click to Rate
3
Apocalypse Now (1979,  R)
Click to Rate
4
Annie Hall (1977,  PG)
Click to Rate
5
Full Metal Jacket (1987,  R)
Click to Rate
6
A Short Film About Killing (1988,  Unrated)
Click to Rate
7
Thelma & Louise (1991,  R)
Click to Rate
8
Baraka (1993,  Unrated)
Click to Rate
9
Ladri di Biciclette (The Bicycle Thief) (Bicycle Thieves) (1948,  Unrated)
Click to Rate
10
The Good, the Bad and the Ugly (1967,  R)
Click to Rate
11
Rescue Dawn (2006,  PG-13)
Click to Rate
12
Chinatown (1974,  R)
Click to Rate
13
The Elephant Man (1980,  PG)
Click to Rate
14
Ten (2002,  Unrated)
Click to Rate
15
Psycho (1960,  R)
Click to Rate
16
La Strada (The Road) (1954,  Unrated)
Click to Rate
17
The Fly (1986,  R)
Click to Rate
18
Die Bitteren Tränen der Petra von Kant (The Bitter Tears of Petra Von Kant) (1995,  R)
Click to Rate
19
Carlito's Way (1993,  R)
Click to Rate
20
City Lights (1931,  Unrated)
Click to Rate
21
Ulysses' Gaze (1997,  Unrated)
Click to Rate
22
The Big Lebowski (1998,  R)
Click to Rate
23
Gummo (1997,  R)
Click to Rate
24
Salo (Salò o le 120 giornate di Sodoma) (1975,  NC-17)
Click to Rate
25
Tootsie (1982,  PG)
Click to Rate
26
Reservoir Dogs (1992,  R)
Click to Rate
27
Some Like It Hot (1959,  Unrated)
Click to Rate
28
Raging Bull (1980,  R)
Click to Rate
29
Minority Report (2002,  PG-13)
Click to Rate
30
The Pianist (2002,  R)
Click to Rate
31
Last Tango in Paris (1987,  NC-17)
Click to Rate
32
The Sea Inside (Mar Adentro) (The Sea Within) (2004,  PG-13)
Click to Rate
33
Mystic River (2003,  R)
Click to Rate
34
The Omen (1976,  R)
Click to Rate
35
The Exorcist (1973,  R)
Click to Rate
36
Rain Man (1988,  R)
Click to Rate
37
I Am Cuba (1995,  Unrated)
Click to Rate
38
The Silence of the Lambs (1991,  R)
Click to Rate
39
Three Colors: White (Trois Couleurs: Blanc) (1994,  R)
Click to Rate

Comments (0)

Post a comment

Recent Comments