My Favorite Movies


  raulradel's Rating My Rating
1
Martín (Hache) (1997,  Unrated)
2
Roma (Alma de bohemio) (2004,  Unrated)
3
Our Lady of the Assassins (2001,  R)
4
Le Ángel Exterminador (The Exterminating Angel) (1967,  Unrated)
5
Le Charme Discret de la Bourgeoisie (The Discreet Charm Of The Bourgeoisie) (1972,  PG)
6
Simón del desierto (Simon of the Desert) (1965,  Unrated)
7
Tierra (Earth) (1996,  Unrated)
8
Cows (Vacas) (1992,  Unrated)
9
Blade Runner (1982,  R)
10
Fight Club (1999,  R)
11
Alien (1979,  R)
12
The Crime of Padre Amaro (2002,  R)
13
Guantanamera (1997,  Unrated)
14
Habana Blues (2005,  Unrated)
15
Land and Freedom (1996,  Unrated)
16
The Fearless Vampire Killers, or Pardon Me but Your Teeth Are in My Neck (1967,  Unrated)
17
Pulp Fiction (1994,  R)
18
The Strategy of the Snail (La Estrategia del caracol) (1993,  Unrated)
19
La Science des Ręves (The Science of Sleep) (2006,  R)
20
Interview with the Vampire (1994,  R)
21
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
22
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
23
Pale Rider (1985,  R)
24
Amanece, que no es poco (1989,  Unrated)
25
Out of Here (Vete de mi) (2006,  Unrated)
26
Crossing the Border (Un Franco, 14 pesetas) (,  Unrated)
27
Dias de Futbol (2003,  Unrated)
28
Monty Python's Life of Brian (1979,  R)
29
The Holy Innocents (Los santos inocentes) (1984,  PG)
30
Death of a Cyclist (Muerte de un ciclista) (1958,  Unrated)
31
Le Feu follet (A Time to Live and a Time to Die) (The Fire Within) (1966,  Unrated)
32
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
33
Un Lugar en el Mundo (A Place in the World) (2000,  PG)
34
The Dark Side of the Heart (El Lado oscuro del corazón) (1994,  R)
35
Azul oscuro, casi negro (,  Unrated)
36
The Girl on the Bridge (La Fille sur le pont) (1999,  R)
37
37°2 le Matin (Betty Blue) (37.2 Degrees in the Morning) (1986,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments