My Favorite Movies


  RavenDemented's Rating My Rating
1
Pulp Fiction (1994,  R)
Click to Rate
2
The Crow (1994,  R)
The Crow 5.0 Stars
So cool !!
Click to Rate
3
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
Click to Rate
4
The Life Aquatic with Steve Zissou (2004,  R)
Click to Rate
5
He Loves Me, He Loves Me Not (À la folie... pas du tout) (2002,  PG-13)
Click to Rate
6
House of 1000 Corpses (2003,  R)
Click to Rate
7
The Devil's Rejects (2005,  R)
Click to Rate
8
Mulholland Drive (2001,  R)
Click to Rate
9
Interview with the Vampire (1994,  R)
Click to Rate
10
Chasing Amy (1997,  R)
Click to Rate
11
The Nightmare Before Christmas (The Nightmare Before Christmas in Disney Digital 3-D) (1993,  PG)
Click to Rate
12
Trainspotting (1996,  R)
Click to Rate
13
American Beauty (1999,  R)
Click to Rate
14
From Dusk Till Dawn (1996,  R)
Click to Rate
15
An American Werewolf in Paris (1997,  R)
Click to Rate
16
Dazed and Confused (1993,  R)
Click to Rate
17
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
Click to Rate
18
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
Click to Rate
19
A Clockwork Orange (1971,  R)
Click to Rate
20
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
Click to Rate
21
Requiem for a Dream (2000,  R)
Click to Rate
22
London (2005,  R)
London 4.5 Stars
Really hot !
Click to Rate
23
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
Click to Rate
24
Tales from the Crypt: Demon Knight (1994,  R)
Click to Rate
25
BASEketball (1998,  R)
Click to Rate
26
Clerks (1994,  R)
Click to Rate
27
The Fountain (2006,  PG-13)
The Fountain 4.5 Stars
just loved it !! fantastic story , great acting and incredible shots !
Click to Rate
28
La Science des Rêves (The Science of Sleep) (2005,  R)
La Science des Rêves (The Science of Sleep) 5.0 Stars
awsome movie , just loved it, gael garcia is amazing the story is good and well done to michel gondry , like always...
Click to Rate
29
Wild At Heart (1990,  R)
Click to Rate
30
Pan's Labyrinth (El Laberinto del Fauno) (2006,  R)
Pan's Labyrinth (El Laberinto del Fauno) 5.0 Stars
awsome movie , so beautiful and sad ! very original !
Click to Rate
31
Shaun of the Dead (2004,  R)
Click to Rate
32
City of God (2003,  R)
City of God 4.5 Stars
really good
Click to Rate
33
Across the Universe (2007,  PG-13)
Across the Universe 5.0 Stars
excellent,perfect and beautiful
Click to Rate
34
Hot Fuzz (2007,  R)
Click to Rate
35
Clerks II (2006,  R)
Clerks II 4.5 Stars
really funny, a little more sensitive than the first one...I love when Randal describes the LOTR..lol
Click to Rate
36
Blades of Glory (2007,  PG-13)
Blades of Glory 4.0 Stars
that was really funny ! will ferrell is hilarious as usual !
Click to Rate
37
The Lost Boys (1987,  R)
The Lost Boys 4.5 Stars
its was good
Click to Rate
38
Juno (2007,  PG-13)
Juno 5.0 Stars
really love it its so cute !
Click to Rate
39
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) (2007,  R)
Click to Rate
40
Halloween (2007) (2007,  R)
Halloween (2007) 4.5 Stars
a classic with more blood...cool
Click to Rate
41
High Fidelity (2000,  R)
Click to Rate
42
Sin City (2005,  R)
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments