My Favorite Movies


  raymondharrison3's Rating My Rating
1
A Hard Day's Night (1964,  G)
2
Help! (1965,  G)
3
Let It Be (2001,  Unrated)
4
The Beatles (1965,  Unrated)
5
The Beatles - Down Under (1964,  Unrated)
6
Give My Regards to Broad Street (1984,  Unrated)
7
Yellow Submarine (1968,  G)
8
Imagine: John Lennon (1988,  R)
9
Land of Canaan (2008,  R)
10
The Linda McCartney Story (2000,  Unrated)
11
Curse of the Puppet Master (1998,  R)
12
My Fair Lady (1964,  G)
13
The True History of the Traveling Wilburys (2007,  G)
14
The Killing of John Lennon (2006,  Unrated)
15
The U.S. vs. John Lennon (2006,  PG-13)
16
I Met the Walrus (2007,  Unrated)
17
In His Life: The John Lennon Story (2000,  PG-13)
18
Chuck Berry Hail! Hail! Rock 'n' Roll (1987,  PG)
19
How I Won the War (1967,  R)
20
Born to Boogie (1972,  Unrated)
21
That'll Be the Day (1973,  PG)
22
The Magic Christian (1970,  PG)
23
Ringo & Taher (,  Unrated)
24
13 Going on 30 (Suddenly 30) (2004,  PG-13)
25
50 First Dates (2004,  PG-13)
26
Dreamgirls (2006,  PG-13)
27
John Tucker Must Die (2006,  PG-13)
28
Factory Girl (2007,  R)
29
Creature Comforts (1989,  PG)
30
Sexual Intrigue (2000,  Unrated)
31
The Seductress (2000,  R)
32
Nothing But the Truth (2008,  R)
33
The Quiet (2006,  R)
34
Freedomland (2006,  R)
35
Beauty #2 (2003,  Unrated)
36
The Spy Who Loved Me (1977,  PG)
37
Cocaine Angel (2006,  Unrated)
38
Friendly Fire (2006,  Unrated)
39
Ring Around the Rosie (Fear Itself: Dark Memories) (2006,  R)
40
Almost Famous (2000,  R)
41
Jeepers Creepers (2001,  R)
42
RMM Tropical Tribute to The Beatles (,  Unrated)
43
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments