My Favorite Movies


  1. rayzor1969
  2. ray

101 favorite movies this is still in the works the are in no piticular order

  rayzor1969's Rating My Rating
1
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
2
Braveheart (1995,  R)
3
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
4
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
5
War of the Worlds (2005,  PG-13)
6
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning (2006,  R)
7
The Texas Chainsaw Massacre (2003,  R)
8
The Texas Chainsaw Massacre (1974,  R)
9
The Devil's Rejects (2005,  R)
The Devil's Rejects
Rob Zombie
10
Jason Goes to Hell - The Final Friday (1993,  R)
11
Friday the 13th Part 3 (1982,  R)
12
Friday the 13th, Part VI - Jason Lives (1986,  R)
13
Friday the 13th Part VII - The New Blood (1988,  R)
14
Friday the 13th, Part V - A New Beginning (1985,  R)
15
Friday the 13th Part VIII - Jason Takes Manhattan (1989,  R)
16
Friday the 13th Part 2 (1981,  R)
17
Friday the 13th (1980,  R)
18
Friday the 13th (2009,  R)
Friday the 13th
awsome from what it looked like to me it was based on my favorite 13th movie part 3
19
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
20
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master (,  R)
21
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors (1987,  R)
22
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child (1989,  R)
23
Freddy vs. Jason (2003,  R)
24
Halloween (1978,  R)
25
Halloween II (1981,  R)
26
Halloween 4: The Return of Michael Myers (1988,  R)
27
Halloween (2007,  R)
28
30 Days of Night (2007,  R)
29
Dawn of the Dead (2004,  R)
30
Dawn of the Dead (1979,  R)
31
Day of the Dead (1985,  Unrated)
32
Land of the Dead (2005,  R)
33
Diary of the Dead (2007,  R)
Diary of the Dead
you have to see this pretty cool shit
34
Night of the Living Dead (1968,  Unrated)
35
Night of the Living Dead (1990,  R)
36
Return of the Living Dead 3 (1993,  R)
37
Return of the Living Dead Part II (1988,  R)
38
The Return of the Living Dead (1985,  R)
39
Shaun of the Dead (2004,  R)
40
The Shining (1980,  R)
41
300 (2007,  R)
42
The Evil Dead (1981,  NC-17)
43
Evil Dead 2 (1987,  R)
44
Paura nella cittŕ dei morti viventi (City Of The Living Dead) (The Gates of Hell) (1980,  R)
45
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring
Peter Jackson
46
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
47
Jaws (1975,  PG)
48
The Terminator (1984,  R)
49
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
50
GoodFellas (1990,  R)
51
Godzilla (1998,  PG-13)
52
Scarface (1983,  R)
Scarface
Brian DePalma
53
The Hills Have Eyes (2006,  R)
54
Hellraiser (1987,  R)
55
Hellraiser VI - Hellseeker (2002,  R)
56
Underworld: Evolution (2006,  R)
57
Underworld (2003,  R)
58
Mystic River (2003,  R)
Mystic River
Clint Eastwood
59
An American Werewolf in London (1981,  R)
An American Werewolf in London
Still The Best Werewolf Movie Ever
60
The Howling (1981,  R)
61
The Crow (1994,  R)
62
Bad Boys II (2003,  R)
63
The Transporter (2002,  PG-13)
64
Transporter 2 (2005,  PG-13)
65
Crank (2006,  R)
66
Phantasm (1979,  R)
67
The Exorcist (1973,  R)
68
Queen of the Damned (2002,  R)
69
Alien (1979,  R)
70
Aliens (1986,  R)
71
Legend (1985,  PG)
72
Clash of the Titans (1981,  PG)
73
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
74
Easy Rider (1969,  R)
75
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
George Lucas
76
A Clockwork Orange (1971,  R)
77
The Descent (2006,  R)
78
Jurassic Park (1993,  PG-13)
79
Resident Evil (2002,  R)
80
Armageddon (1998,  PG-13)
81
Die Hard (1988,  R)
82
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
83
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) (1990,  R)
84
Lethal Weapon (1987,  R)
85
Lethal Weapon 2 (1989,  R)
86
Lethal Weapon 3 (1992,  R)
87
Lethal Weapon 4 (1998,  R)
88
Dirty Mary Crazy Larry (1974,  PG)
89
Vanishing Point (1971,  R)
90
Platoon (1986,  R)
Platoon
Oliver Stone
91
Full Metal Jacket (1987,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments