My Favorite Movies


  1. rbulletproofguitar
  2. Ryoki

Give list a short description

  rbulletproofguitar's Rating My Rating
1
Collateral (2004,  R)
Collateral
Simply perfect. The last scene tells everything.
2
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
Life Is Beautiful (La Vita è bella)
I wept and cried like a sissy when I saw this. Life Is Beautiful.
3
Team America - World Police (2004,  R)
Team America - World Police
R-18... lol
4
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
funny!!!!
5
V for Vendetta (2006,  R)
V for Vendetta
very ironic and challenging. The last scene is supreme.
6
Thank You For Smoking (2005,  R)
Thank You For Smoking
Everyone has a right to choose.
7
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
Terminator 2: Judgment Day
Perfect film. 3 is awful.
8
Rush Hour (1998,  PG-13)
Rush Hour
Invincible duo. Hilarious!!
9
Jackass - The Movie (2002,  R)
Jackass - The Movie
There's no need to describe it...
10
Love Actually (2003,  R)
Love Actually
Yes, love actually exists.
11
School of Rock (2003,  PG-13)
School of Rock
Jack Black himself!! Love him!!!
12
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
Bruce Almighty
Very intersting theme in here.
13
Ace Ventura: Pet Detective (1993,  PG-13)
Ace Ventura: Pet Detective
Here comes pet detective!! He's unbeaten.
14
The Truman Show (1998,  PG)
The Truman Show
Irony for those who...
15
Trainspotting (1996,  R)
Trainspotting
One word, COOL
16
The Usual Suspects (1995,  R)
The Usual Suspects
Very indivisual actors.
17
Minority Report (2002,  PG-13)
Minority Report
This is a warning.
18
Jackass: Number Two (2006,  R)
Jackass: Number Two
Gone too far... Johnny Knoxville forever!!
19
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
Cidade de Deus, (City of God)
Shocking.
20
American Beauty (1999,  R)
American Beauty
Kevin Spacey is genius.
21
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1999,  R)
Lock, Stock and Two Smoking Barrels
Very cooooooool!!!
22
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
Ocean's Eleven
This is the best, not the 12 or 13.
23
Donnie Darko (2001,  R)
Donnie Darko
dark and mysterious.
24
The Incredibles (2004,  PG)
The Incredibles
Refreshing.
25
The Mask (1994,  PG-13)
The Mask
The strongest mask.
26
Resident Evil (2002,  R)
Resident Evil
Milla Jovovich is cute!
27
Requiem for a Dream (2000,  R)
Requiem for a Dream
Scariest drug movie I've ever seen.
28
Liar Liar (1997,  PG-13)
Liar Liar
Funny but deep.
29
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
Catch Me If You Can
True story. interesting.
30
Nacho Libre (2006,  PG)
Nacho Libre
Powerful acting by Jack Black. His partner is funny as hell too.
31
Coffee and Cigarettes (2004,  R)
Coffee and Cigarettes
cool, relaxing, stylish.
32
The Edukators (Die Fetten Jahre sind vorbei) (2005,  R)
The Edukators (Die Fetten Jahre sind vorbei)
Fresh youth movie. Deep theme too.
33
Ace Ventura - When Nature Calls (1995,  PG-13)
Ace Ventura - When Nature Calls
He is the king of nature.
34
Good Bye, Lenin (2004,  R)
Good Bye, Lenin
It's not a comedy.
35
Transamerica (2005,  R)
Transamerica
Amazing acting.
36
Magnolia (1999,  R)
Magnolia
Tom Cruise is awsome.
37
Primer (2004,  PG-13)
Primer
Gotta watch this over and over again to understand!!
38
Lords of Dogtown (2005,  PG-13)
Lords of Dogtown
Coooooooooooooooooool!!
39
Cube (1998,  R)
Cube
Zero and 2 sucks. This is the original.
40
Toy Story 2 (1999,  G)
Toy Story 2
I prefer this to 1. Friendship Forever.
41
Saw (2004,  R)
Saw
scary...
42
The Straight Story (1999,  G)
The Straight Story
Straight eye of Richard Farnsworth.
43
The Shawshank Redemption (1994,  R)
The Shawshank Redemption
Hope and Dignity of human.
44
The Holiday (2006,  PG-13)
The Holiday
I don't usually watch love-comedy film but this is good.
45
Miami Vice (2006,  R)
Miami Vice
Manly.
46
Little Miss Sunshine (2006,  R)
Little Miss Sunshine
Actually very ironical.
47
Party Monster (2003,  R)
Party Monster
Crazy.
48
24 Hour Party People (2002,  R)
24 Hour Party People
History of new-wave.
49
Solaris (2002,  PG-13)
Solaris
love hurts so bad... Best SF movie I've ever seen.
50
Life Is a Miracle (1988,  Unrated)
Life Is a Miracle
Deep emotion at the last scene.
51
Brazil (1985,  R)
Brazil
See the true ending.
52
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) (2004,  R)
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta)
friendship, desire, revolution!
53
South Park: Bigger, Longer and Uncut (1999,  R)
South Park: Bigger, Longer and Uncut
It's bigger and longer!!
54
Léon (The Professional) (1994,  R)
Léon (The Professional)
lonely love.
55
DiG! (2004,  R)
DiG!
Real.
56
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
Dumb and Dumber
Yes, they're dumb.
57
Tideland (2005,  R)
Tideland
Is it dream? or nightmare.
58
The Jackal (1997,  R)
The Jackal
Battle of 2 coolest men.
59
Black Snake Moan (2007,  R)
Black Snake Moan
Twisted heart-warming story.
60
Buffalo 66 (1998,  R)
Buffalo 66
stylish and clever.
61
The Boondock Saints (1999,  R)
The Boondock Saints
The coolest film ever. very challenging and stylish.
62
The Life Aquatic with Steve Zissou (2004,  R)
The Life Aquatic with Steve Zissou
it's not just a comedy show. Everything's in this film.
63
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
cute and makes me feel happy.
64
My Life Without Me (2003,  R)
My Life Without Me
live till you die.
65
Mulholland Drive (2001,  R)
Mulholland Drive
real and unreal, love and hate, when the box opened...
very sad story.
66
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
Fear and Loathing in Las Vegas
fucked up, stoned, crazy, extremely funny!!!!!
67
The Matrix (1999,  R)
The Matrix
Ironic, stylish, clever. perfect film.
68
Tenacious D in: The Pick of Destiny (2006,  R)
Tenacious D in: The Pick of Destiny
History of Rock n' Roll!!!
Movie of the year :)
69
Das Leben der Anderen (The Lives of Others) (2006,  R)
Das Leben der Anderen (The Lives of Others)
conscience and dignity never fade away.
70
Evan Almighty (2007,  PG)
Evan Almighty
He chose all of us.
71
L.A. Confidential (1997,  R)
72
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit (2005,  G)
73
Taxi Driver (1976,  R)
Taxi Driver
the untold hero.
74
Paris, Texas (1984,  R)
Paris, Texas
one of the best. every acting is superb.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments