My Favorite Movies

  redantfan's Rating My Rating
1
The Shawshank Redemption (1994,  R)
The Shawshank Redemption 5.0 Stars
timeless classic
Click to Rate
2
Blade Runner (1982,  R)
Blade Runner 5.0 Stars
one of my all time favs. it was finally released on general sale in denmark, thank you movie people
Click to Rate
3
The Deer Hunter (1978,  R)
The Deer Hunter 5.0 Stars
maw maw. nicky nicky. classic lines
Click to Rate
4
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Click to Rate
5
The Godfather (1972,  R)
The Godfather 5.0 Stars
neverending classic
Click to Rate
6
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 5.0 Stars
top stuff
Click to Rate
7
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 4.0 Stars
great scene where the endeavour is gettting blown up and lord beckett is walking down the steps, out of the 3 fílms though i thought it was the worst. a bit long too, but all good things ´have to come to an end...or do they we will see if they make more
Click to Rate
8
Gladiator (2000,  R)
Click to Rate
9
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1998,  R)
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 5.0 Stars
brtain at it's best. masterpiece
Click to Rate
10
The Football Factory (2004,  R)
The Football Factory 4.0 Stars
come on lets hav some
Click to Rate
11
The Godfather, Part II (1974,  R)
The Godfather, Part II 5.0 Stars
everlasting classic
Click to Rate
12
The Killing Fields (1984,  R)
The Killing Fields 5.0 Stars
tennis ball in throat job
Click to Rate
13
1492: Conquest of Paradise (1992,  PG-13)
1492: Conquest of Paradise 5.0 Stars
an epic i can watch again and again
Click to Rate
14
Snatch. (2001,  R)
Snatch. 5.0 Stars
brad is tops with that accent
Click to Rate
15
Alien (1979,  R)
Alien 4.0 Stars
fasansted me as a child when it jumps out the belly
Click to Rate
16
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 3.5 Stars
den best of the new
Click to Rate
17
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 3.0 Stars
not bad
Click to Rate
18
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 3.0 Stars
good stuff too much new detail and high tech
Click to Rate
19
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 4.0 Stars
feel the force use the force
Click to Rate
20
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 5.0 Stars
a must for all film lovers. long live luke and darth
Click to Rate
21
Aliens (1986,  R)
Aliens 3.0 Stars
classic
Click to Rate
22
The Green Mile (1999,  R)
The Green Mile 4.0 Stars
one of best remakes of king
Click to Rate
23
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring 5.0 Stars
master
Click to Rate
24
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
Click to Rate
25
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Two Towers 5.0 Stars
master
Click to Rate
26
Alien Resurrection (1997,  R)
Alien Resurrection 4.0 Stars
bit weak but great films
Click to Rate
27
Lord of the Flies (1990,  R)
Lord of the Flies 4.0 Stars
brutal but excellent
Click to Rate
28
The Piano (1993,  R)
The Piano 4.0 Stars
good film with wife on the sofa
Click to Rate
29
Sling Blade (1996,  R)
Sling Blade 3.0 Stars
bbt is tops
Click to Rate
30
Eastern Promises (2007,  R)
Eastern Promises 4.5 Stars
no quite sure why its not getting 5 stars. the story line is excellent. no hidden gendas. the acting is top notch. the links in the film are wll put together and the hidden twist gives it even more meaning. well worth seeing. if you like viggo then its one of his best. better than history of violence
Click to Rate
31
Trainspotting (1996,  R)
Trainspotting 5.0 Stars
in my top 5 all time
Click to Rate
32
Heat (1995,  R)
Heat 4.0 Stars
great cast etc. tops
Click to Rate
33
Copycat (1995,  R)
Copycat 3.0 Stars
hcj is a nutter
Click to Rate
34
Hot Fuzz (2007,  R)
Hot Fuzz 4.0 Stars
great fun laughed out loud plenty. better than shawn of the dead. total caos in a little picture village in england
Click to Rate
35
Quadrophenia (,  R)
Quadrophenia 4.0 Stars
cultural classic
Click to Rate
36
Fried Green Tomatoes (1991,  PG-13)
Fried Green Tomatoes 3.0 Stars
good film with the wife
Click to Rate
37
Children of Men (2006,  R)
Children of Men 4.0 Stars
excellent photography
Click to Rate
38
Boyz n the Hood (1991,  R)
Boyz n the Hood 5.0 Stars
one of my favs
Click to Rate
39
Dead Poets Society (1989,  PG)
Dead Poets Society 5.0 Stars
"captain my captain"
Click to Rate
40
Titanic (1997,  PG-13)
Click to Rate
41
Man on the Moon (2000,  R)
Man on the Moon 5.0 Stars
without a doubt jim carreys bet film. should have given him an oscar
Click to Rate
42
Scarface (1983,  R)
Scarface 5.0 Stars
big al's best
Click to Rate
43
Cry Freedom (1987,  PG)
Cry Freedom 5.0 Stars
one of denzils best roles. heart wrenching film about one of historys most influencual figures and with out a doubt missed in today society. People like biko have changed the way the world thinks and done so much to rid the world of the bigots...
Click to Rate
44
Boys Don't Cry (1999,  R)
Click to Rate
45
Saving Grace (2000,  R)
Saving Grace 3.5 Stars
free the weed...
Click to Rate
46
The Full Monty (1997,  R)
Click to Rate
47
Full Metal Jacket (1987,  R)
Click to Rate
48
Saving Private Ryan (1998,  R)
Click to Rate
49
A Private Function (2000,  R)
A Private Function 3.0 Stars
a british classic in its day. not everyones cup of tea though
Click to Rate
50
Philadelphia (1993,  PG-13)
Click to Rate
51
Mississippi Burning (1988,  R)
Mississippi Burning 4.5 Stars
top drama. i hope some people still dont live like this
Click to Rate