My Favorite Movies


  refugeofart's Rating My Rating
1
Jude (1996,  R)
2
Wuthering Heights (1992,  PG)
3
The Painted Veil (2006,  PG-13)
4
Onegin (1999,  Unrated)
5
Jane Eyre (,  Unrated)
6
Titanic (1997,  PG-13)
7
The Age of Innocence (1993,  PG)
8
Les Miserables (1998,  PG-13)
9
Dangerous Liaisons (1988,  R)
10
Master and Commander: The Far Side of the World (2003,  PG-13)
11
Gangs of New York (2002,  R)
12
Lolita (1998,  R)
13
The Hours (2002,  PG-13)
14
Great Expectations (1998,  R)
15
Immortal Beloved (1994,  R)
16
The Constant Gardener (2005,  R)
17
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
18
V for Vendetta (2006,  R)
19
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
20
The Patriot (2000,  R)
21
Braveheart (1995,  R)
22
Oliver Twist (2005,  PG-13)
23
The Crucible (1996,  PG-13)
24
Heavenly Creatures (1994,  R)
25
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
26
The Claim (2000,  R)
27
The Secret Garden (1993,  G)
28
Anastasia (1997,  G)
29
The Man in the Iron Mask (1998,  PG-13)
30
Longitude (2000,  Unrated)
31
Vanity Fair (2004,  PG-13)
32
Little Miss Sunshine (2006,  R)
33
Forrest Gump (1994,  PG-13)
34
The Prince of Egypt (1998,  PG)
35
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
36
Girl With a Pearl Earring (2003,  PG-13)
37
Amadeus (1984,  R)
38
Harriet the Spy (1996,  PG)
39
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
40
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
41
The Godfather (1972,  R)
42
Schindler's List (1993,  R)
43
Black Beauty (1994,  G)
44
The Messenger: The Story of Joan of Arc (1999,  R)
45
Ghosts of the Abyss (2003,  PG)
46
The Emperor's New Groove (2000,  G)
47
The Hunchback of Notre Dame (1996,  G)
48
Titus (1999,  R)
49
Fight Club (1999,  R)
50
Damage (1993,  R)
51
The Wings of the Dove (1997,  R)
52
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
53
The Piano (1993,  R)
54
The French Lieutenant's Woman (1981,  R)
55
Atonement (2007,  R)
56
There Will Be Blood (2007,  R)
57
Proof (2005,  PG-13)
58
The Prestige (2006,  PG-13)
59
Interview with the Vampire (1994,  R)
60
The Last King of Scotland (2006,  R)
61
He Knew He Was Right (2004,  Unrated)
62
John Adams (,  Unrated)
63
The Wind That Shakes the Barley (2007,  Unrated)
64
Sylvia (2003,  R)
65
Seven (Se7en) (1995,  R)
66
Zodiac (2007,  R)
67
Rory O'Shea Was Here (Inside I'm Dancing) (2005,  R)
68
Land of the Blind (2006,  R)
69
The Talented Mr. Ripley (1999,  R)
70
American Beauty (1999,  R)
71
Reversal of Fortune (1990,  R)
72
Little Women (1994,  PG)
73
Angela's Ashes (1999,  R)
74
Amazing Grace (2007,  PG)
75
Stardust (2007,  PG-13)
76
In Bruges (2008,  R)
77
A Very Long Engagement (Un long dimanche de fiançailles) (2004,  R)
78
Stage Beauty (2004,  R)
79
The Duchess (2008,  PG-13)
80
My Brilliant Career (1979,  Unrated)
81
Iron Jawed Angels (2003,  Unrated)
82
Lawrence of Arabia (1962,  PG)
83
The Fall (2006,  R)
84
Gosford Park (2001,  R)
85
Igby Goes Down (2002,  R)
86
Shopgirl (2005,  R)
87
Cold Mountain (2003,  R)
88
Dead Ringers (1988,  R)
89
Spider (2002,  R)
90
Saving Private Ryan (1998,  R)
91
Platoon (1986,  R)
92
The Cider House Rules (1999,  PG-13)
93
The Reader (2008,  R)
94
Nicholas Nickleby (2002,  PG)
95
Renaissance (2006,  R)
96
3:10 to Yuma (2007,  R)
97
King Lear (2008,  PG)
98
The Myth of Fingerprints (1997,  R)
99
Strange Days (1995,  R)
100
The Last of the Mohicans (1992,  R)
101
Reservoir Dogs (1992,  R)
102
The Magdalene Sisters (2003,  R)
103
The Hurt Locker (2009,  R)
104
Once Upon a Time in Mexico (2003,  R)
105
Revolutionary Road (2008,  R)
106
Miss Julie (1999,  R)
107
Quills (2000,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments