My Favorite Movies


  Reirey's Rating My Rating
1
Oldboy (2005,  R)
2
Transformers (2007,  PG-13)
Transformers
Wow the best summer movie I´ve ever seen it´s got everything you would want from a summer movie. I grew up watching Transformers from the original series all the way to Beast Wars and I have to say that the movie captures the essence of the series and it´s easy to understand for those who weren't fans of the tv show. The movie is non stop action all the way through. Optimus Prime is a badass when he fights Bonecrusher and the fight with Megatron is spectacular. I loved that all the Autobots had their own unique personalities, It gave the characters more depth. Of the decepticons Frenzy is the only one you get the chance to know but you'll love what he does in the movie. In all the movie had everything a bit of comedy, action, hot leading lady, and a good story to back it up. The VFX are probably the best that have been created in any movie so far the transformations leave you in awe everytime you see them and you will love watching the interactions between the main character and Bumblebee. A must see for everyone this summer
3
The Boondock Saints (1999,  R)
The Boondock Saints
Wow! this movie is incredible, a MUST SEE for everyone. It's got everything a good movie should have action, comedy, deep characters and very violent
4
300 (2007,  R)
300
Definatley a must see, It is visually stunning, the cinemotagraphy will leave you in awe. The fight scenes are some of the best captured on film, the spartans kill with such savagrey and grace at the same time that you get pumped just watching it. You will leave the theater with so much adrenaline you won't know what to do. Everyone will like this film men and women a like, it's a must see and can't miss.
5
The Matrix (1999,  R)
The Matrix
Awesome, excellent story and effects
6
Heat (1995,  R)
Heat
Best cops and robbers movie ever, Al Pacino and Robert De Niro you can't beat that.
7
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth)
Wow this movie is one of a kind dark and intriguing, it is beautifully directed, excellent acting the villian is one of the best caught on film. I had high expectations going in to see this movie and it did not disapoint refreshingly original, the creatures will leave you in awe in how wierd and original they are. Definetley one of the best films I've ever seen. A must see by everyone.
8
Scarface (1983,  R)
Scarface
Classic
9
Dark City (1998,  R)
Dark City
Very cool movie
10
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
Mind Blowingly good
11
Pulp Fiction (1994,  R)
12
The Departed (2006,  R)
The Departed
Great Performances all around, especially Matt Damon, My favaorite Scorsese film right now, The movie doesn't even feel like its's 3 hours long it's that good.
13
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
Terminator 2: Judgment Day
This was the first R rated movie I ever saw, and to this day is still one of my favorites. It's a movie that doesn't get outdated because it was ahead of it's time in F/X.
14
Batman Begins (2005,  PG-13)
Batman Begins
This is how Batman should be
15
Equilibrium (2002,  R)
Equilibrium
I saw this film because of curiousity, but it turned out to be one of the best action/Sci-fi films I had ever seen, strong story and an increadible performance by Christian Bale
16
Battle Royale (Batoru Rowaiaru) (2001,  Unrated)
Battle Royale (Batoru Rowaiaru)
Wow violence, violence and more violence that's all I have to say about this movie. This film has everything in it, violence, big explosions, and a complete psycho(always good), Gory, romance, and yet very poetic and sad. Incredible filmmaking! Japanese sure do know how to make good movies.
17
Sin City (2005,  R)
Sin City
Blew me away, almost completly faithful to the comic.
18
Léon (The Professional) (1994,  R)
Léon (The Professional)
Gary Oldman plays one of the best villians ever in this movie
19
Serenity (2005,  PG-13)
Serenity
I was a fan of the sereis, and I was disapointed when it was cancelled because it really was a good and original show, and the trend of good story and originality followed it toward the big screen. It's a fun film and everyone can understand it even if you didn't watch the show.
20
X2 (2003,  PG-13)
21
Iron Man (2008,  PG-13)
Iron Man
Belongs along side Batman Begins as one of the best origin stories for a super heroe. Robert Downey Jr. IS IRON MAN. Jon Favereau could not have picked a better cast. The movie is filled with action and some very comedic moments. The movie is for everyone to enjoy even if your not an Iron Man or comic book fan, but if you are a Marvel fan their are plenty of incinuations of things to come all over the film especially after the end credits.
22
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand
AWESOME!!!! best movie of the summer 2006
23
Evil Dead 2 (1987,  R)
Evil Dead 2
The Best B movie ever, tons of gore, it's obvious why it can't be shown on network television the movie can't be censored, This movie isn't recommended for the squimish, even though the graphics are a little out dated for today's standards it's still a fun film to watch. The film is basiclly the same as the first one but with a bigger budget and more gore.
24
The Evil Dead (1981,  NC-17)
The Evil Dead
A classic B movie, funny in a morbid kind of way. OLD SCHOOL HORROR
25
Inside Man (2006,  R)
Inside Man
Best Heist movie I've seen to date. Great preformances from everyone in the cast
26
District B13 (Banlieue 13) (2006,  R)
District B13 (Banlieue 13)
Awesome movie filled with action, fight scenes and stunts are spectacular, plus it actually has a good story.
27
X-Men (2000,  PG-13)
28
Crash (2004,  R)
29
The Fifth Element (1997,  PG-13)
The Fifth Element
You don't get more original than this movie, it has over the top characters, an exciting story, and very good F/X. an instant classic.
30
Cruel Intentions (1999,  R)
Cruel Intentions
What I like most about this movie is the music that is palying throughout it. It completly emulates every emotion the characters are feeling.
31
28 Days Later (2003,  R)
28 Days Later
Best Zombie film of all time.
32
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
33
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
34
Gladiator (2000,  R)
35
Kingdom of Heaven (2005,  R)
36
Independence Day (1996,  PG-13)
Independence Day
When this movie came out there hadn't been any rescent good inavsion or alien films but this completly blew everyone away with a great cast and story that many have tried to replicate but have not been succesful.
37
Stargate (1994,  PG-13)
38
The Terminator (1984,  R)
39
The Lost World - Jurassic Park (1997,  PG-13)
40
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
Out of the the three new ones it was the best but still Empire Strikes Back is better
41
Jurassic Park (1993,  PG-13)
Jurassic Park
For a long time it was my favorite film, couldn't get enough of it.
42
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
43
Bound (1996,  R)
Bound
The story is increadible, full of suspense. It is a bit erotic in a few scenes but it's worth it. It's a sexy thriller, excellent story, directing, and acting. a very low budget film worth watching.
44
King Arthur (2004,  PG-13)
45
Casino Royale (2006,  PG-13)
Casino Royale
Definetly Daniel Craig truely incarnates how Bond is supposed to be played, grittier and more realistic than any other Bond film. This film will not disapoint
46
Teenage Mutant Ninja Turtles: The Movie (1990,  PG)
Teenage Mutant Ninja Turtles: The Movie
This movie is good, even by today's standards, if you liched it as a kid you'll still like as an adult
47
Perfume: The Story of a Murderer (2006,  R)
Perfume: The Story of a Murderer
The imagery and cinematography of the film is fantastic, the performances are excellent you get sucked into how sick and demented the main character is. You feel disgusted and are left in awe by the main characters actions and obsessions. The film is a must see
48
RoboCop (1987,  R)
RoboCop
I loved this movie, when I was a kid, a true sci-fi classic.
49
Casshern (2004,  Unrated)
Casshern
Visually Stunning, the story is a bit convoluted but everything makes sense at the end. It has a very strong Anti-War and Tolerance message. The movie looks like an anime in live action, a style of film making note seen in the states.
50
Love Actually (2003,  R)
51
The Godfather (1972,  R)
52
Starship Troopers (1997,  R)
53
United 93 (2006,  R)
54
Army of Darkness (1993,  R)
Army of Darkness
It is a complete departure from the previous film, this one focuses more on action and comedy than horror and gore but still very entertaining.
55
Green Street Hooligans (2005,  R)
Green Street Hooligans
Wow! This movie is incredible,

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments