My Favorite Movies


  relaxix's Rating My Rating
1
Hairspray (2007,  PG)
Hairspray
Hairspray is the brilliant musical I've ever seen. The two messages - fat people are normal & black people are like others - is presented in the movie very well.
All the actors are perfects in their role. Congratulations Nikki Blonsky for his first role. Travolta was pretty funny in his mother role, but we see Travolta, not his character. Except that, I can see the movie again, again and again. All the songs are well choosed. The way they put the 1988 version and the 2002 broadway version together are well done. And, on the DVD, the special features (on the Two-Disc Shake & Shimmy Edition) are spectacular.
2
Stranger Than Fiction (2006,  PG-13)
Stranger Than Fiction
This movie is so beautiful. It's not funny because he's saying jokes, it's funny because he's so pity. It's powerful because it's funny, sad and the movie have so much good acting and powerful character! A movie to see again and again.
3
Click (2006,  PG-13)
Click
Very funny, but with a of sadness. Never see the end coming!
4
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
The Nightmare Before Christmas
It's one of the brilliant animated movie for Halloween made. Pretty sweet story, good songs and great characters. As a kid, I watched this movie 4 times or more a week! Even now, I can watch this movie again and agin without being bored at all. It's a movie to see again, again and again! A Halloween masterpiece.
5
The Simpsons Movie (2007,  PG-13)
The Simpsons Movie
The Simpsons Movie is the Simpsons, that's it. They concentrate on the family, and they make a good way to bring us some messages. They have comedy, for sure, and sadness. Perfect movie to see again and again!
6
300 (2007,  R)
300
Awesome movie. The story is simple, but it's all that it need to make a very good movie. Very graphic, but it doesn't make it bad. The soundtrack is perfect and the touch of humor make the cherry on the cake
7
Of Mice and Men (1992,  PG-13)
Of Mice and Men
Probably one of the saddest and brilliant adapdation ever. The actors are amazing. We stick to the story from the beginning till the end.
8
Dead Poets Society (1989,  PG)
Dead Poets Society
Just wow. Have one of the most good message ever. Follow your dreams, not your parent's desire. Cliché, but very well used. The emotion goes up to a point that we can't take our eyes from the TV.
9
Les Douze travaux d'Astérix (The Twelve Tasks of Asterix) (1976,  Unrated)
Les Douze travaux d'Astérix (The Twelve Tasks of Asterix)
This movie is sooo fun to watch! On the TV, it's always on air during the holidays. I watched it every year! It's a tradition! A-38!!!
10
August Rush (2007,  PG)
August Rush
Wonderful. Highmore did it again! William is brilliant in his character, even if I have some difficulty to see him in red hair. We have to have imagination and some liberty about the movie to believe it.
11
WALL-E (2008,  G)
WALL-E
Wall-E is a master-piece. Great storyline, perfect jokes and who was about to think that we can fall in love with a robot?
12
The Dark Knight (2008,  PG-13)
13
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
The Bourne Ultimatum
This movie should be called "Follow the action" because it is full of action and we need to follow it! The best of the trilogy! Can't wait till the fouth!
14
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
Well, finally. With more of 19 years of waiting, I see it. This film older than me granted all the awards of 1977, make the movie industry a better thing, so I had put the bar high for this movie. It wasn't high enough! Damn it was good! Damn it was well acted! And damn I hooked!
15
Casino Royale (2006,  PG-13)
Casino Royale
The name's Bond. James Bond. The movie's perfect. Totally perfect.
16
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
And the saga continues. Still perfect, if not more than the first. We get to know Yoda and the classic line of Darth Vader to Luke is there. A must see in the lifetime and a must have in the DVDs.
17
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
Chef d'oeuvre. Point final.
18
V for Vendetta (2006,  R)
V for Vendetta
Powerful, well crafted. Remember. Remember V for Vendetta. Quality of the Dark Knight for the story, but not the acting (close but Ledger beats it all!!!) +1 in my favs!
19
Love Actually (2003,  R)
Love Actually
It says "the ultimate romantic comedy" And it's true. WOW! I can't believe I waited so long to see it. 8 stories. A lot of cast, brilliant one. 8 perfect ending, even if it's not happy. It's the romantic-comedy at his best!!!
20
Slumdog Millionaire (2008,  R)
Slumdog Millionaire
It's very rare that I talk to a movie. But this movie was talking to me so I had to answer. A brilliant cinematography, story and cast. Not only a love story, but a life story.
21
Coraline (2009,  PG)
Coraline
Beautiful. Amazing. A instant classic.
22
Watchmen (2009,  R)
Watchmen
Watchmen > 300 All the way
Watchmen > The Dark Knight? Questionable
But it's very close to the graphic novel, except the ending.
the -.5 minus star is because of the ending and the character development.
But I want to watch it again. Again. Again!!! Love it!
23
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
24
The Shawshank Redemption (1994,  R)
The Shawshank Redemption
I can't say I didn't look at the time a couple of times. But the story is breathtaking, the acting amazing and the emotions you feel listening to that movie is incredible.
25
The Departed (2006,  R)
The Departed
WOW

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments