My Favorite Movies


  renataqp's Rating My Rating
1
Last Days (2005,  R)
Last Days
So fucking good!
2
Singles (1992,  PG-13)
Singles
MELDELS!!!!!!!!!

amo³ mtoooo td isso!

uahsuahsuashaus
3
The Proposition (2005,  R)
The Proposition
Guy Pearce!!!

lol
4
Léon (The Professional) (1994,  R)
5
Garden State (2004,  R)
6
Thumbsucker (2005,  R)
7
Elephant (2003,  R)
8
Waking Life (2001,  R)
9
I Heart Huckabees (2004,  R)
10
The Rules of Attraction (2002,  R)
11
Amores Perros (2001,  R)
12
Bobby (2006,  R)
13
Children of Men (2006,  R)
14
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
15
Clerks (1994,  R)
16
Velvet Goldmine (1998,  R)
17
Marie Antoinette (2006,  PG-13)
18
Jarhead (2005,  R)
19
Bubble Boy (2001,  PG-13)
20
The Good Girl (2002,  R)
21
October Sky (1999,  PG)
22
Brokeback Mountain (2005,  R)
23
Zodiac (2007,  R)
24
Moonlight Mile (2002,  PG-13)
25
Donnie Darko (2001,  R)
26
Broken Flowers (2005,  R)
27
A Good Year (2006,  PG-13)
28
Alpha Dog (2007,  R)
29
Sin City (2005,  R)
30
Bang Bang You're Dead (2002,  Unrated)
31
Peaceful Warrior (2006,  PG-13)
32
Eurotrip (2003,  R)
Eurotrip
Error !! error!!
auhsausauh

scotty doesn't know!!!
33
Jay and Silent Bob Strike Back (2001,  R)
Jay and Silent Bob Strike Back
Snoochie Boochie!!
34
Jersey Girl (2004,  PG-13)
35
Chasing Amy (1997,  R)
36
Dogma (1999,  R)
37
Fast Food Nation (2006,  R)
Fast Food Nation
Awesome!

and chocking!

Loved it!
38
Mallrats (1995,  R)
39
Drugstore Cowboy (1989,  R)
40
Match Point (2005,  R)
41
Employee of the Month (2004,  R)
Employee of the Month
!!!!!!!!!!!
42
Good Will Hunting (1997,  R)
Good Will Hunting
Fucking Love it!
43
A Scanner Darkly (2006,  R)
44
Before Sunset (2004,  R)
Before Sunset
Richard, Ethan and Julie are awesome!
45
School of Rock (2003,  PG-13)
46
Before Sunrise (1995,  R)
Before Sunrise
wub!!!!
47
Dazed and Confused (1993,  R)
48
The Matador (2005,  R)
49
Scoop (2006,  PG-13)
50
Romance and Cigarettes (2007,  R)
51
Little Children (2006,  R)
52
Imagine Me & You (2006,  R)
53
Walk the Line (2005,  PG-13)
Walk the Line
Johnny Cash!

lol
54
The Seventh Seal (,  Unrated)
55
The Virgin Suicides (2000,  R)
56
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
57
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
58
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
59
Run Lola Run (Lola rennt) (1999,  R)
60
All I Want (Try Seventeen) (2003,  R)
61
Pulp Fiction (1994,  R)
62
Snatch (2001,  R)
63
Trainspotting (1996,  R)
64
The Dreamers (2004,  NC-17)
65
Requiem for a Dream (2000,  R)
66
The Four Feathers (2002,  PG-13)
67
Paris Je T'aime (2007,  R)
68
Maria Full of Grace (2004,  R)
69
Shopgirl (2005,  R)
70
Bad Education (La Mala educación) (2004,  NC-17)
71
Almost Famous (2000,  R)
72
The Man Who Wasn't There (2001,  R)
73
Big Fish (2003,  PG-13)
74
Before Night Falls (2000,  R)
75
Mondays in the Sun (Los Lunes al sol) (2003,  R)
76
Lower City (Cidade Baixa) (2006,  R)
77
The Sea Inside (Mar Adentro) (The Sea Within) (2004,  PG-13)
78
Dancer in the Dark (2000,  R)
79
Live Flesh (Carne trémula) (1998,  R)
80
Hable con Ella (Talk to Her) (2002,  R)
81
¡Átame! (Tie Me Up! Tie Me Down!) (1990,  NC-17)
82
Todo Sobre Mi Madre (All About My Mother) (1999,  R)
83
A Little Princess (1995,  G)
A Little Princess
remembers childhood!

so cute!
84
Great Expectations (1998,  R)
85
Y Tu Mama Tambien (2001,  R)
86
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
87
O Homem Que Copiava (The Man Who Copied) (2005,  R)
88
Saneamento Básico, O Filme (2007,  Unrated)
89
The Notebook (2004,  PG-13)
90
Boys Don't Cry (1999,  R)
91
A Knight's Tale (2001,  PG-13)
92
Riding in Cars with Boys (2001,  PG-13)
93
A Guy Thing (2003,  PG-13)
94
Taxi Driver (1976,  R)
95
Fight Club (1999,  R)
96
The Hudsucker Proxy (1994,  PG)
97
Blood Simple (1984,  R)
98
Intolerable Cruelty (2003,  PG-13)
99
Shoot 'Em Up (2007,  R)
100
Heaven (2002,  R)
101
The Big Lebowski (1998,  R)
102
O Brother, Where Art Thou? (2000,  PG-13)
103
Desperado (1995,  R)
104
Raising Arizona (1987,  PG-13)
105
Manuale d'Amore (2005,  Unrated)
Manuale d'Amore
Wub!!!
106
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) (2007,  R)
107
Fargo (1996,  R)
108
Once Upon a Time in Mexico (2003,  R)
109
Winter Sleepers (2000,  Unrated)
110
Together (Tillsammans) (2001,  R)
Together (Tillsammans)
love it!!
111
Lilya 4-Ever (Lilja 4-ever) (2003,  R)
112
Smokin' Aces (2007,  R)
113
The Lost City (2005,  R)
The Lost City
Fellove!!!!
114
In the Cut (2003,  R)
115
The Doors (1991,  R)
116
Good Bye, Lenin (2004,  R)
117
Ladies in Lavender (2005,  PG-13)
118
The Edukators (Die Fetten Jahre sind vorbei) (2005,  R)
119
High Fidelity (2000,  R)
High Fidelity
My top 5 of.....

lol
120
Russian Dolls (Les Poupées russes) (2006,  Unrated)
121
L'Auberge Espagnole (Pot Luck)(Euro Pudding)(The Spanish Apartment) (2003,  R)
122
Kiss Kiss (Bang Bang) (2000,  Unrated)
123
Kiss Kiss, Bang Bang (2005,  R)
124
The Ballad of Jack and Rose (2005,  R)
125
The Chumscrubber (2005,  R)
The Chumscrubber
"I just thought you should know that, in no way whatsoever, do I blame you for Troy's death."
126
Nicholas Nickleby (2002,  PG)
Nicholas Nickleby
So cute!
127
Miss Potter (2007,  PG)
Miss Potter
wub
128
El Pasado (The Past) (2007,  Unrated)
129
CQ (2002,  R)
CQ
Dragonfly!
130
Mango Yellow (2003,  Unrated)
131
Paranoid Park (2007,  R)
Paranoid Park
I watched yesterday and totally loved it!!!

Gus is the man!!!

auhsuahsauhsuahsusuasha
132
The Million Dollar Hotel (2000,  R)
The Million Dollar Hotel
Tom Tom... but call me Tom!

uahsuahsauhsuhas
133
La Vérité ou presque (2007,  PG)
134
Remember Me My Love (,  R)
135
Irreversible (2002,  Unrated)
Irreversible
Shocking!
136
But Forever in My Mind (Come te nessuno mai) (2000,  G)
137
Magnolia (1999,  R)
138
Flawless (1999,  R)
139
The Assassination of Richard Nixon (2004,  R)
140
The Shipping News (2001,  R)
141
The United States of Leland (2004,  R)
142
Traffic (2000,  R)
143
Ned Kelly (2004,  R)
144
The Last Kiss (2006,  R)
The Last Kiss
We all make choices. What's yours?
145
Swimming Upstream (2004,  PG-13)
146
We Don't Live Here Anymore (2004,  R)
147
21 Grams (2003,  R)
148
The Libertine (2006,  R)
149
Enduring Love (2004,  R)
150
In America (2003,  PG-13)
151
Punch-Drunk Love (2002,  R)
Punch-Drunk Love
the few ones that i Like with Adam Sandler
152
The Last Kiss (L'Ultimo bacio) (2002,  R)
153
Colour Me Kubrick (2007,  Unrated)
154
Art School Confidential (2006,  R)
155
Eragon (2006,  PG)
156
Little Nicky (2000,  PG-13)
Little Nicky
"Remember, you have to shove a pineapple up Hitler's ass at 4 p.m... "
157
Big Daddy (1999,  PG-13)
158
Little Miss Sunshine (2006,  R)
159
Ken Park (2002,  Unrated)
160
Kids (1995,  NC-17)
161
Les Chansons d'Amour (Love Songs) (2008,  Unrated)
Les Chansons d'Amour (Love Songs)
love it!!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments