Share this List

Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies

  rickeisenstein1's Rating My Rating
1
Forrest Gump (1994,  PG-13)
Click to Rate
2
No Country for Old Men (2007,  R)
Click to Rate
3
Back to the Future (1985,  PG)
Back to the Future 5.0 Stars
The classic! It never gets old!
Click to Rate
4
Airplane! (1980,  PG)
Click to Rate
5
Back to the Future Part II (1989,  PG)
Click to Rate
6
Raising Arizona (1987,  PG-13)
Click to Rate
7
Back to the Future Part III (1990,  PG)
Click to Rate
8
Blazing Saddles (1974,  R)
Click to Rate
9
Caddyshack (1980,  R)
Click to Rate
10
Dazed and Confused (1993,  R)
Click to Rate
11
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
Click to Rate
12
Fight Club (1999,  R)
Click to Rate
13
GoodFellas (1990,  R)
Click to Rate
14
The Big Lebowski (1998,  R)
Click to Rate
15
Scarface (1983,  R)
Click to Rate
16
Disney's Aladdin (1992,  G)
Click to Rate
17
Coming to America (1988,  R)
Click to Rate
18
Trading Places (1983,  R)
Click to Rate
19
TRON (1982,  PG)
Click to Rate
20
Fargo (1996,  R)
Click to Rate
21
The Goonies (1985,  PG)
Click to Rate
22
Weird Science (1985,  PG-13)
Click to Rate
23
Revenge of the Nerds (1984,  R)
Click to Rate
24
Blood Simple (1985,  R)
Click to Rate
25
Barton Fink (1991,  R)
Click to Rate
26
Miller's Crossing (1990,  R)
Click to Rate
27
The Hudsucker Proxy (1994,  PG)
Click to Rate
28
O Brother, Where Art Thou? (2000,  PG-13)
Click to Rate
29
Sixteen Candles (1984,  PG)
Click to Rate
30
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
Click to Rate
31
Aliens (1986,  R)
Click to Rate
32
The Punisher (2004,  R)
The Punisher 3.5 Stars
I really liked how they incorporated a western feel into the Punisher and how they decided to focus on how Castle became the Punisher. Plus the explosive ending was exciting as well. I must admit, however I didn't care for the supporting cast who were Castle's neighbors.
Click to Rate
33
The Punisher: War Zone (2008,  Unrated)
Click to Rate

Comments (0)

Post a comment

Recent Comments