My Favorite Movies


  RighteousEmily292249's Rating My Rating
1
Alien (1979,  R)
2
American Beauty (1999,  R)
3
American History X (1998,  R)
4
American Psycho (2000,  R)
5
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
6
Blow (2001,  R)
7
Clueless (1995,  PG-13)
8
Cruel Intentions (1999,  R)
9
Dogma (1999,  R)
10
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
11
Empire Records (1995,  PG-13)
12
Fight Club (1999,  R)
13
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
14
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
15
Garden State (2004,  R)
16
Girl, Interrupted (1999,  R)
17
Grease (1978,  PG)
18
Halloween (1978,  R)
19
Happy Feet (2006,  PG)
20
I Heart Huckabees (2004,  R)
21
Jaws (1975,  PG)
22
Juno (2007,  PG-13)
23
Little Miss Sunshine (2006,  R)
24
Love Actually (2003,  R)
25
Lucky Number Slevin (2006,  R)
26
Mallrats (1995,  R)
27
Memento (2000,  R)
28
Mr. Deeds (2002,  PG-13)
29
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
30
Never Been Kissed (1999,  PG-13)
31
Office Space (1999,  R)
32
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
33
Reservoir Dogs (1992,  R)
34
Requiem for a Dream (2000,  R)
35
Rounders (1998,  R)
36
Schindler's List (1993,  R)
37
Seven (Se7en) (1995,  R)
38
Sixteen Candles (1984,  PG)
39
Spaceballs (1987,  PG)
40
Superbad (2007,  R)
41
Super Troopers (2001,  R)
42
Stranger Than Fiction (2006,  PG-13)
43
Thank You For Smoking (2006,  R)
44
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
45
The Big Lebowski (1998,  R)
46
The Boondock Saints (1999,  R)
47
The Breakfast Club (1985,  R)
48
The Goonies (1985,  PG)
49
The Lost Boys (1987,  R)
50
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
51
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
52
The Shining (1980,  R)
53
The Truman Show (1998,  PG)
54
Thirteen (2003,  R)
55
Tommy Boy (1995,  PG-13)
56
Trainspotting (1996,  R)
57
Wedding Crashers (2005,  R)
58
Waiting (2005,  R)
59
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
60
You, Me and Dupree (2006,  PG-13)
61
Young Frankenstein (1974,  PG)
62
Hard Candy (2006,  R)
63
The Return of the Living Dead (1985,  R)
64
I Spit on Your Grave (Day of the Woman) (1978,  R)
65
Benny & Joon (1993,  PG)
66
Almost Famous (2000,  R)
67
La Science des Rêves (The Science of Sleep) (2006,  R)
68
Ghosts Never Sleep (2006,  Unrated)
69
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
70
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge (1985,  R)
71
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors (1987,  R)
72
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master (1988,  R)
73
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child (1989,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments