My Favorite Movies
Favorite Movies 1930-1959
| riverfenix23's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
Citizen Kane (1941, PG) |
|
|
| 2 |
My Favorite Wife (1940, Unrated) |
|
|
| 3 |
Arsenic and Old Lace (1944, Unrated) |
|
|
| 4 |
Roman Holiday (1953, Unrated) |
|
|
| 5 |
Harvey (1951, Unrated) |
|
|
| 6 |
Alice in Wonderland (1951, G) |
|
|
| 7 |
Peter Pan (1953, G) |
|
|
| 8 |
Sabrina (1954, Unrated) |
|
|
| 9 |
Seven Brides for Seven Brothers (1954, G) |
|
|
| 10 |
Rear Window (1954, PG) |
|
|
| 11 |
Rebel Without a Cause (1955, PG-13) |
|
|
| 12 |
East of Eden (1955, PG) |
|
|
| 13 |
Giant (1956, G) |
|
|
| 14 |
Rio Bravo (1998, Unrated) |
|
|
| 15 |
Gone With the Wind (1939, G) |
|


