Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  ROB177017461's Rating My Rating
1
GoodFellas (1990,  R)
Click to Rate
2
Field of Dreams (1989,  PG)
Field of Dreams 5.0 Stars
Best baseball film ever made. A must see for any baseball fan. The Natural was very good, but this film was excellent.
Click to Rate
3
Above the Rim (1994,  R)
Above the Rim 3.0 Stars
The soundtrack to this movie is much better than the movie itself. If you're into basketball, it still should be in the DVD collection.
Click to Rate
4
Necessary Roughness (1991,  PG-13)
Necessary Roughness 5.0 Stars
This movie and Wildcats were the funniest football films till the second run of The Longest Yard was released.
Click to Rate
5
The Longest Yard (1974,  R)
Click to Rate
6
The Terminator (1984,  R)
Click to Rate
7
Hoosiers (1986,  PG)
Click to Rate
8
Everybody's All-American (1988,  R)
Click to Rate
9
The Right Stuff (1983,  PG)
Click to Rate
10
Airplane! (1980,  PG)
Airplane! 5.0 Stars
This movie was so politically incorrect and it was great. One of the funniest movies ever.
Click to Rate
11
The Naked Gun - From the Files of Police Squad! (1988,  PG-13)
Click to Rate
12
First Blood (Rambo: First Blood) (1982,  R)
Click to Rate
13
Rocky (1976,  PG)
Click to Rate
14
Alien (1979,  R)
Click to Rate
15
Groundhog Day (1993,  PG)
Click to Rate
16
Rudy (1993,  PG)
Click to Rate
17
Remember the Titans (2000,  PG)
Click to Rate
18
Coach Carter (2005,  PG-13)
Click to Rate
19
Glory Road (2006,  PG)
Click to Rate
20
Radio (2003,  PG)
Click to Rate
21
Miracle (2004,  PG)
Click to Rate
22
Brian's Song (1971,  G)
Click to Rate
23
54 (1998,  R)
Click to Rate
24
Saturday Night Fever (1977,  PG)
Click to Rate
25
Gremlins (1984,  PG)
Click to Rate
26
Krush Groove (1985,  R)
Krush Groove 4.5 Stars
This movie made every kid want to buy a DJ kit and put cardboard in their backyard for breakdancing back in the day.
Click to Rate
27
When It Was a Game (1992,  Unrated)
Click to Rate
28
Twilight Zone: The Movie (1983,  PG)
Click to Rate
29
Breakin' (Breakdance: The Movie) (1984,  PG)
Click to Rate
30
The Warriors (1979,  R)
The Warriors 5.0 Stars
Can you count suckers? Can you dig it? The opening scene is one of the best parts. This movie is a classic. The mimes with the baseball bats were an original concept. All that abuse just to go back to a crappy theme park in Long Island. Next time just call a cab guys.
Click to Rate
31
A Clockwork Orange (1971,  R)
Click to Rate
32
National Lampoon's Vacation (1983,  R)
Click to Rate
33
The Pink Panther (1963,  Unrated)
Click to Rate
34
TRON (1982,  PG)
Click to Rate
35
The War of the Worlds (1953,  G)
Click to Rate
36
North Dallas Forty (1979,  R)
Click to Rate
37
Unforgiven (1992,  R)
Click to Rate
38
The Good, the Bad and the Ugly (1967,  R)
Click to Rate
39
Forrest Gump (1994,  PG-13)
Click to Rate
40
Rain Man (1988,  R)
Click to Rate
41
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
Click to Rate
42
Star Trek Generations (1994,  PG)
Click to Rate
43
The Exorcist (1973,  R)
Click to Rate
44
Thunder and Lightning (Thunder on the Highway) (1977,  PG)
Click to Rate
45
Days of Thunder (1990,  PG-13)
Click to Rate
46
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby (2006,  PG-13)
Click to Rate
47
Raiders of the Lost Ark (,  PG)
Click to Rate
48
Batman: The Movie (1966,  PG)
Click to Rate
49
National Treasure (2004,  PG)
Click to Rate
50
Speed (1994,  R)
Click to Rate
51
Die Hard (1988,  R)
Click to Rate
52
Jeepers Creepers (2001,  R)
Click to Rate
53
Freddy vs. Jason (2003,  R)
Click to Rate
54
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
Click to Rate
55
Friday the 13th (1980,  R)
Click to Rate
56
Missing in Action (1984,  R)
Click to Rate
57
American Graffiti (1973,  PG)
Click to Rate
58