Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  robacjr's Rating My Rating
1
Saw II (2005,  R)
2
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
3
Hostel: Part II (2007,  R)
4
8 Mile (2002,  R)
5
Gladiator (2000,  R)
6
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
7
300 (2007,  R)
8
Pulp Fiction (1994,  R)
9
The Shawshank Redemption (1994,  R)
10
The Godfather (1972,  R)
11
The Departed (2006,  R)
12
GoodFellas (1990,  R)
13
American History X (1998,  R)
14
Saving Private Ryan (1998,  R)
15
Batman Begins (2005,  PG-13)
16
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
17
Remember the Titans (2000,  PG)
18
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
19
The Godfather, Part II (1974,  R)
20
The Godfather, Part III (1990,  R)
21
El Padrino:Latin Godfather (2005,  Unrated)
22
Saw (2004,  R)
23
Saw III (2006,  R)
24
Saw IV (2007,  R)
25
I Saw What You Did (I Saw What You Did... and I Know Who You Are!) (1988,  Unrated)
26
Saw V (2008,  R)
27
Halloween (2007,  R)
28
Halloween (1978,  R)
29
Halloween H2O (1998,  R)
30
Halloween - The Curse of Michael Myers (Halloween 6) (1998,  R)
31
Halloween - Resurrection (2002,  R)
32
Halloween II (1981,  R)
33
Halloween 4: The Return of Michael Myers (1988,  R)
34
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers (1989,  R)
35
Adam & Evil (Halloween Camp 2: Scream If You Wanna Die Faster) (2004,  R)
36
Halloween Night (2006,  Unrated)
37
H2: Halloween II (2009,  R)
38
The Fear: Halloween Night (1998,  R)
39
Curse of Halloween (2006,  Unrated)
40
Friday the 13th (2009,  R)
41
His Name Was Jason: 30 Years of Friday the 13th (2009,  Unrated)
42
Friday the 13th (1980,  R)
43
Friday the 13th Part 2 (1981,  R)
44
Friday the 13th Part 3 (1982,  R)
45
Friday the 13th - The Final Chapter (1984,  R)
46
Friday the 13th, Part V - A New Beginning (1985,  R)
47
Friday the 13th, Part VI - Jason Lives (1986,  R)
48
Friday the 13th Part VIII - Jason Takes Manhattan (1989,  R)
49
Shriek if You Know What I Did Last Friday the 13th (2000,  R)
50
Friday the 13th Part VII - The New Blood (1988,  R)
51
Tombstone (1993,  R)
52
Jaws (1975,  PG)
53
Jaws 2 (1978,  PG)
54
Jaws 3 (1983,  PG)
55
Jaws: The Revenge (1987,  PG-13)
56
Freddy vs. Jason (2003,  R)
57
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
58
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge (1985,  R)
59
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors (1987,  R)
60
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master (1988,  R)
61
Urban Legend (1998,  R)
62
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child (1989,  R)
63
Freddy's Dead - The Final Nightmare (1991,  R)
64
Wes Craven's New Nightmare (1994,  R)
65
Wes Craven Presents Wishmaster (1997,  R)
66
Hatchet (2006,  R)
67
Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon (2006,  R)
68
StrangeLand (1998,  R)
69
2001 Maniacs (2005,  R)
70
The Mangler (1994,  R)
71
The Amityville Horror (2005,  R)
72
Snoop Dogg's Hood of Horror (2007,  R)
73
The Last Horror Movie (2004,  R)
74
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
75
To Kill A Mockingbird (1962,  Unrated)
76
A Time to Kill (1996,  R)
77
Joy Ride (Road Kill) (2001,  R)
78
Hard to Kill (1990,  R)
79
Kill, Baby, Kill (Operazione paura) (Curse of the Living Dead) (Don't Walk in the Park) (1966,  PG)
80
Under Siege (1992,  R)
81
On Deadly Ground (1994,  R)
82
Exit Wounds (2001,  R)
83
Under Siege 2: Dark Territory (1995,  R)
84
Above the Law (1988,  R)
85
Fire Down Below (1997,  R)
86
Out for Justice (1991,  R)
87
Marked for Death (1990,  R)
88
Black Dawn (2005,  R)
89
Belly of the Beast (2003,  R)
90
Milk (2008,  R)
91
What Just Happened? (2008,  R)
92
Mystic River (2003,  R)
93
21 Grams (2003,  R)
94
Fast Times At Ridgemont High (1982,  R)
95
The Game (1997,  R)
96
Carlito's Way (1993,  R)
97
Dead Man Walking (1995,  R)
98
All The King's Men (2006,  PG-13)
99
Bad Boys (1982,  R)
100
U Turn (1997,  R)
101
Colors (1988,  R)
102
Casualties of War (1989,  R)
103
State of Grace (1990,  R)
104
Taps (1981,  PG)
105
Ocean's Thirteen (2007,  PG-13)
106
88 Minutes (2008,  R)
107
Scarface (1983,  R)
108
Insomnia (2002,  R)
109
The Devil's Advocate (1997,  R)
110
Heat (1995,  R)
111
Donnie Brasco (1997,  R)
112
Any Given Sunday (1999,  R)
113
Scent of a Woman (1992,  R)
114
Two For the Money (2005,  R)
115
Dog Day Afternoon (1975,  R)
116
Sea of Love (1989,  R)
117
City Hall (1996,  R)
118
Public Enemies (2009,  R)
119
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
120
Secret Window (2004,  PG-13)
121
Once Upon a Time in Mexico (2003,  R)
122
Blow (2001,  R)
123
Platoon (1986,  R)
124
From Hell (2001,  R)
125
The Ninth Gate (1999,  R)
126
Nick of Time (1995,  R)
127
Slow Burn (1986,  R)
128
Hell Ride (2008,  R)
129
Reservoir Dogs (1992,  R)
130
Bloodrayne (2006,  R)
131
The Doors (1991,  R)
132
Species (1995,  R)
133
Wyatt Earp (1994,  PG-13)
134
Species II (1998,  R)
135
Mulholland Falls (1996,  R)
136
The Searchers (1956,  Unrated)
137
The Man Who Shot Liberty Valance (1962,  Unrated)
138
Big Jake (1971,  PG-13)
139
McLintock! (1963,  Unrated)
140
Rio Bravo (1998,  Unrated)
141
The Alamo (1960,  Unrated)
142
Stagecoach (1939,  Unrated)
143
The Comancheros (1961,  Unrated)
144
How the West Was Won (1963,  G)
145
The Shootist (1976,  PG)
146
El Dorado (1967,  Unrated)
147
Rio Grande (1950,  Unrated)
148
Fort Apache (1948,  Unrated)
149
The Sons of Katie Elder (1965,  Unrated)
150
The Cowboys (1972,  PG)
151
Red River (1948,  Unrated)
152
Chisum (1970,  G)
153
Rio Lobo (1971,  G)
154
The War Wagon (1967,  Unrated)
155
Cahill - United States Marshal (1973,  PG)
156
Brannigan (1975,  PG)
157
The Undefeated (1969,  G)
158
3 Godfathers (1948,  Unrated)
159
Caballo Prieto Azabache (1965,  Unrated)
160
La Muerte del Gallo de Oro (2007,  Unrated)
161
Gabino Barrera (1965,  Unrated)
162
Rocky (1976,  PG)
163
Rambo (Rambo IV) (2008,  R)
164
Rocky Balboa (2006,  PG)
165
Rocky IV (1985,  PG)
166
Rocky II (1979,  PG)
167
Rocky III (1982,  PG)
168
Rocky V (1990,  PG-13)
169
Demolition Man (1993,  R)
170
First Blood (Rambo: First Blood) (1982,  R)
171
Rambo: First Blood Part II (1985,  R)
172
Rambo III (1988,  R)
173
Tango & Cash (1989,  R)
174
Assassins (1995,  R)
175
Cop Land (1997,  R)
176
Cobra (1986,  R)
177
Death Race 2000 (1975,  R)
178
Lock Up (1989,  R)
179
Nighthawks (1981,  R)
180
Capone (1975,  R)
181
Ali Rap (2006,  Unrated)
182
Rambo V: The Savage Hunt (2011,  Unrated)
183
American Gangster (2007,  R)
184
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
185
Norbit (2007,  PG-13)
186
Linewatch (2008,  R)
187
Jerry Maguire (1996,  R)
188
Radio (2003,  PG)
189
A Few Good Men (1992,  R)
190
Men of Honor (2000,  R)
191
Instinct (1999,  R)
192
Lightning Jack (1994,  PG-13)
193
Gladiator (1992,  R)
194
Judgment Night (1993,  R)
195
Dirty (2006,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments