Share this List

Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies

  robdario's Rating My Rating
1
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
Click to Rate
2
GoodFellas (1990,  R)
Click to Rate
3
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
Click to Rate
4
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
Click to Rate
5
The Breakfast Club (1985,  R)
Click to Rate
6
The Village (2004,  PG-13)
Click to Rate
7
The Princess Bride (1987,  PG)
Click to Rate
8
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
Click to Rate
9
Jaws (1975,  PG)
Click to Rate
10
Ran (2000,  R)
Click to Rate
11
The Seven Samurai (Shichinin no Samurai) (1954,  Unrated)
Click to Rate
12
So I Married an Axe Murderer (1993,  PG-13)
Click to Rate
13
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
Click to Rate
14
The Godfather (1972,  R)
Click to Rate
15
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
Click to Rate
16
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
Click to Rate
17
Reservoir Dogs (1992,  R)
Click to Rate
18
Heathers (1989,  R)
Click to Rate
19
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
Click to Rate
20
Once Upon a Time in China (1991,  R)
Click to Rate
21
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
Click to Rate
22
JFK (1991,  R)
Click to Rate
23
The Big Chill (1983,  R)
Click to Rate
24
Apocalypse Now (1979,  R)
Click to Rate
25
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
Click to Rate
26
The Big Lebowski (1998,  R)
Click to Rate
27
Psycho (1960,  R)
Click to Rate
28
This Is Spinal Tap (1984,  R)
Click to Rate
29
Waiting for Guffman (1996,  R)
Click to Rate
30
Nikita (La Femme Nikita) (1991,  R)
Click to Rate
31
28 Days Later (2002,  R)
Click to Rate
32
Reds (1981,  PG)
Click to Rate
33
Star Wars: Clone Wars - Volume 1 (,  G)
Click to Rate
34
Star Wars: Clone Wars - Volume 2 (,  G)
Click to Rate
35
Robot Jox (1990,  PG)
Robot Jox 1.0 Star
Oh for so many sentimental reasons, this "film" is a fave in its awfulness. I paid good money to see it at the Hilltop Mall Cinema senior year with my best friend. We actually stayed for the whole thing, expecting some great catharsis which never materialized. Not even one good monster robot fight to quell our manifest dreams of childhood grandious (Grandizer?) mechanical devestation. Not a one. On parallel with Reign of Fire years later, with dragons in place of mamoth mechs.
Click to Rate
36
Dances With Wolves (1990,  PG-13)
Click to Rate

Comments (0)

Post a comment

Recent Comments